Kopumā 14 bankas vērsušās Administratīvajā apgabaltiesā, pārsūdzot Konkurences padomes (KP) lēmumu par soda naudas noteikšanu saistībā ar aizliegtu vienošanos, informēja tiesas priekšsēdētāja palīdze Līga Trubiņa.
Par KP šā gada 3. marta lēmumu tiesa saņēmusi pieteikumus no Swedbank, Latvijas Krājbankas, Baltikuma, bankas Citadele, Latvijas Hipotēku un zemes bankas, Rietumu Bankas, Trasta komercbankas, PrivatBank, Nordea bankas, Baltic International Bank, DnB NORD Bankas, LTB Bank, SEB bankas un Norvik bankas, aģentūrai BNS norāda L. Trubiņa.
Pagaidām tiesa nav lēmusi, vai šos pieteikumus pieņemt izskatīšanai un ierosināt administratīvās lietas.
Latvijas Komercbanku asociācijā aģentūrai BNS iepriekš pavēstīja, ka lielākā daļa banku pieņēmušas lēmumu pārsūdzēt KP lēmumu par uzliktajiem sodiem saistībā ar starpbanku karšu komisijas maksām. Lēmumu nolēmušas pārsūdzēt 14 no 22 bankām, bet kopējā apstrīdētā summa veido 98% no uzliktās soda naudas.
«Arī tās bankas, kuras izlēmušas lēmumu nepārsūdzēt, KP lēmumu neatzīst, taču, ņemot vērā resursus, kas nepieciešami pārsūdzības procesā un ir lielāki par uzlikto sodu, kā arī citus objektīvus aspektus, tiesā nevērsīsies,» paskaidroja asociācijā
Jau ziņoja, ka KP atklājusi aizliegtu vienošanos starp 22 komercbankām par komisijas maksas piemērošanu maksājuma karšu pieņemšanā. Konkurences uzraugi bankām piemērojuši naudas sodu kopumā 5,495 miljonu latu apmērā.
KP secinājusi, ka bankas ilgstoši fiksējušas savstarpējās komisijas maksas par maksājumu karšu pieņemšanu, kas savukārt noteica zemāko līmeni tiem maksājumiem, kurus veica tirgotāji, kas savās tirdzniecības vietās pieņem maksājumu kartes. Tādējādi ir deformēta konkurence, kā arī nodarīts kaitējums gan tirgotājiem, kas pieņem karšu maksājumus, gan patērētājiem. Aizliegtā vienošanās attiekusies uz komisijas maksām, ko bankas maksājušas par karšu norēķiniem, kā arī bankomātu pakalpojumiem, paskaidroja KP.
Aizliegtā vienošanās bijusi spēkā no 2002.gada 1.decembra līdz 2011.gada 7.janvārim, tomēr banku dalības ilgumi tajā bijuši atšķirīgi.
Lielākais naudas sods piemērots Swedbank - 2,83 miljoni latu - un bankai Citadele - 1,217 miljoni latu.
Mazāk par miljonu latu soda nauda noteikta SEB bankai - 558,7 tūkstoši latu, Latvijas Krājbanka - 259 tūkstoši latu, kā arī DnB NORD Bankai - 167,5 tūkstoši latu. "Nordea Bank Finland Plc Latvijas filiāle sodīta ar 158,4 tūkstošu latu naudas sodu, Rietumu Bankai piemērots 103,9 tūkstošu latu sods, bet GE Money Bank - 79,4 tūkstoši latu.
Latvijas Hipotēku un zemes bankai soda nauda noteikta 55,6 tūkstoši latu, Norvik bankai - 25,2 tūkstoši latu, Aizkraukles bankai - 15,5 tūkstoši latu, PrivatBank - 5,5 tūkstoši latu, UniCredit Bank - 5,4 tūkstoši latu. KP sodījusi Danske Bank filiāli Latvijā ar 2,7 tūkstošu latu sodu un tāds pats sods piemērots Baltic International Bank, Trasta komercbankai - 2,6 tūkstoši latu, bet SMP Bank - divi tūkstoši latu. Komercbankai Baltikums soda nauda noteikta 1,4 tūkstoši latu, Reģionālajai investīciju bankai - 1,3 tūkstoši latu, Latvijas Biznesa bankai - 728 lati, bet LTB Bank un arī VEF bankai - katrai 500 latu.