Uzticība Vorenam Bafetam atmaksājusies, bet kas būs pēc viņa?
Šķiet, katru reizi, kad pasaulslavenais investors un Berkshire Hathaway vadītājs Vorens Bafets tiek pamanīts, kādā ātrās ēstuves restorānā notiesājot hamburgeru, daļai šīs kompānijas investoru notrīc sirsniņa. V. Bafeta ne īpaši veselīgās ēšanas paradumi jau ieguvuši gandrīz leģendāru statusu, un daļa investoru uztraucas par minētās finanšu pasaules zvaigznes veselību. Proti, V. Bafetam ir jau 84 gadi, un daudzi pauž pārliecību, ka bez viņa vadības Berkshire Hathaway vairs nebūs tā pati vecā kompānija.
Uzticība atmaksājusies
V. Bafets ir slavens ar savu spēju atrast pievilcīgus un īsti nenovērtētus uzņēmumus, kuros tad attiecīgi šī investora stūrētā Berkshire Hathaway iegulda vai nopērk. Katrā ziņā arī šogad «uzticēties Bafetam» stratēģija ir atmaksājusies un Berkshire Hathaway B klases akciju vērtība Ņujorkas biržā ir palielinājusies jau gandrīz par 18% – līdz 139,5 ASV dolāru atzīmei. Šajā pašā laika posmā plašā ASV akciju tirgus indikatora vērtība ir augusi krietni lēnāk – par 6%. Jāpiebilst, ka Berkshire Hathaway akciju vērtība faktiski bez kādiem īpašiem pārtraukumiem palielinās jau kopš 2011. gada augusta – kopš tā brīža minētā uzņēmuma akcijas vērtība ir palielinājusies jau par 100%.
Tomēr jautājums paliek – vai kompānija arī bez Bafeta būs tikpat veiksmīga un spēs sagādāt prieku prasīgo investoru pulkiem. Daži pat spekulē, ka bez «Omahas Orākula» un kompānijas viceprezidenta Čārlija Mungera vadības Berkshire Hathaway nespēs izdzīvot un sāksies, piemēram, strīdi par uzņēmuma galveno vadītāju posteņiem.
Arī Nordea Private Banking Ieguldījumu pārvaldes vadītājs Atis Krūmiņš atzīst, ka šis ir visai sarežģīts jautājums. «Šīs kompānijas vadības stils ir zināms kā «viegls pieskāriens», ja tā var raksturot mazu birokrātiju un elastīgu lēmumu pieņemšanu lielā konglomerātā. Kompānija ietver ap 80 citu uzņēmumu, bet galvenajā birojā strādājot tikai 20–30 cilvēku. No vienas puses, Berkshire ir izaugusi par milzīgu kompāniju (tirgus vērtība – ap 345 miljardiem ASV dolāru), kas nozīmē, ka tai var kļūt arvien problemātiskāk atrast pievilcīgas investīciju idejas, lai saglabātu un noturētu līdzšinējo lielisko sniegumu. Pēdējos 50 gadus to var uzskatīt par veiksmīgu virs vidējā līmeņa, bet garākā periodā var sagaidīt atslīdēšanu tuvāk tirgus vidējam rādītājam vai pat zem tā. Pēdējos gados kompānija arī vairs neuzrāda tik pārliecinoši labāku sniegumu par S&P 500 indeksu, un tās izmērs varētu būt viens no iemesliem. No otras puses, ja salīdzina, piemēram, ar Apple, tad redzam, ka kompānija var veiksmīgi strādāt arī pēc tās radītāja, leģendāra vadītāja aiziešanas. Iespējams, viens no scenārijiem varētu būt Berkshire sadalīšana un ietilpstošo kompāniju pārdošana, ja kompānijas vadība būtu gana drosmīga atzīt, ka bez Bafeta nespēs uzrādīt tik labus rezultātus,» lēš A. Krūmiņš.
Protams, daudzi piekrīt, ka bez slavenā investora Berkshire Hathaway patiešām vairs nebūs gluži tā pati kompānija, un tas ir saprotams.
Visu rakstu Bažas par «pēc-Bafeta» ēru lasiet 29. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.