Plāni griezt izmaksas nākotnē liks bankām samazināt bankomātu skaitu, un tā vietā reģionos kredītiestādes vēlas veicināt skaidras naudas izņemšanas pakalpojuma ieviešanu tirdzniecības vietās un pašvaldību kasēs, tomēr process attīstās lēni.
Sarucis par desmitdaļu
Pagājušā gada beigās Latvijā bija 1154 bankomāti, kas ir par 10% mazāk nekā iepriekšējā gada beigās un mazākais skaits kopš 2007. gada, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) dati. Kā skaidro banku pārstāvji, lielākoties bankomātu skaits sarucis, jo no tirgus aizgājušas bankas, kurām bija plašs bankomātu tīkls, un neviena cita banka šajās vietās jaunus nav izvietojusi, taču nākotnē par plāniem samazināt bankomātu skaitu izsakās arī pārējās bankas, kurām patlaban pieder lielākie bankomātu tīkli. Mazinās arī filiāļu skaits. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) dati liecina, ka vairākos novados tuvākā naudas izmaksas iespēja atrodas vairāk nekā 10 km attālumā, savukārt bezskaidras naudas norēķinus, pēc pašvaldību pārstāvju vārdiem, bremzē nepietiekamā interneta pārklājuma kvalitāte, kā arī sliktais iedzīvotāju aprīkojums šo darījumu veikšanai. VARAM kopā ar banku pārstāvjiem cenšas rast risinājumus skaidras naudas piekļuvei, tomēr, ņemot vērā, ka pagastos pieprasījums ir salīdzinoši zems, notiek pretējs process un bankomāti tiek nevis uzstādīti, bet demontēti. Piemēram, Beverīnas novada pašvaldība ir starp tiem novadiem, kuros nav iespēja izņemt skaidru naudu bankomātos, bet tuvākais pakalpojums ir pieejams Trikātas pagasta aptiekā personām, kuras ir SEB bankas klienti, un skaidras naudas limits ir mazs, skaidro pašvaldības pārstāvji. Viņi atzīst, ka sarunas ar kredītiestādi par iespēju ieviest bankomātu novadā noslēgušās nesekmīgi, jo banka norādījusi, ka tajā ir nepietiekams iedzīvotāju skaits. Arī Vārkavas novada domes pārstāvji norāda, ka pāris spēcīgākās bankas, kas tika uzrunātas, uz bankomātu izvietošanu novadā raugās ļoti skeptiski. Situācija tiek risināta, vietējiem iedzīvotājiem dodoties uz tuvākajām pilsētām, bet pensionāriem lielākoties pensijas piegādā pastnieki, arī vietējos veikalos ar karti var izņemt noteiktu naudas summu, skaidro domē. Reģionos skaidras naudas iemaksas un izmaksas iespēja patlaban ir aktuāla problēma, atzīst tirdzniecības tīkla LaTS pārstāvji, jo uzņēmējiem nereti jābrauc desmitiem kilometru līdz tuvākajai bankai, turklāt par pakalpojumu jāmaksā komisijas maksa, kas pēdējā gada laikā ir palielināta. Arī Latvijas Tirgotāju asociācija min, ka pēdējo gadu laikā bankomātu skaits reģionos ir sarucis, apgrūtinot darbu uzņēmējiem.
Pašvaldībās un veikalos
Patlaban iespējamie ministrijas un banku piedāvātie risinājumi ir vairāki, tomēr to ieviešana notiek lēni. «Swedbank pagaidām nesamazina bankomātu skaitu, tomēr ir jāsaprot, ka jebkurai bankai tas ir papildu izmaksu postenis,» stāsta Swedbank valdes loceklis Ģirts Bērziņš, piebilstot, ka, sarūkot skaidrai naudai apgrozībā, tiks mazināts arī bankomātu skaits. Kā liecina LKA aplēses, viens bankomāts maksā aptuveni 10 tūkstoši eiro un tā darbības normālai nodrošināšanai mēnesī ir jāveic vairāki tūkstoši transakciju, tādēļ bankomātu uzstādīšana un darbība ir viens no bankas pakalpojumu veidiem, kuram, tāpat kā citiem pakalpojumiem, ir jāatmaksājas, skaidro asociācijas pārstāve Baiba Melnace.
Ģ. Bērziņš prognozē, ka nākotnē skaidru naudu novados vairāk varēs izņemt POS termināļos, un banka patlaban strādā pie līgumu slēgšanas ar tirgotājiem. Tiesa, process ne vienmēr virzās raiti, jo pastāv neskaidrības, kura no pusēm un cik lielā apmērā sedz komisijas maksas, tomēr, ja kādā vietā ir liels pieprasījums pēc šī pakalpojuma, banka var vienoties par mazāku komisijas maksu vai arī kādu laiku to vispār neprasa. Tomēr daļai tirgotāju šāda pakalpojuma ieviešana, pēc Ģ. Bērziņa domām, ir izdevīga pašiem, jo nav nepieciešams izmantot inkasācijas pakalpojumus. Savukārt VARAM kā vienu no variantiem min iespēju ieviest naudas izmaksas pakalpojumu novada domes un visās pagastu pārvalžu kasēs. Patlaban šo iespēju izmanto vien Kocēnu pašvaldība, bet, tā kā arī citas pašvaldības ir izrādījušas interesi par pakalpojumu, šobrīd VARAM vērtē tā iespējas vietās, kur nav banku filiāļu un bankomātu. Arī SEB bankas pārstāve Kristīne Martinsone norāda, ka līdz ar eiro ieviešanu bija iespēja veikt pašreizējā bankomāta tīkla inventarizāciju – nomainīta daļa novecojušu un uzlabota bankomātu darbība atbilstoši eiro prasībām, kā rezultātā pērn atsevišķi bankomāti tika demontēti, savukārt iemaksu/izmaksu bankomātu skaits audzis.