2020. gada pirmais pusgads uzņēmumu iegādes un apvienošanas (M&A) darījumu tirgū aizvadīts COVID-19 zīmē. M&A darījumu skaits 2020. gada pirmajos sešos mēnešos samazinājies par 30% Eiropas mērogā un par 15% Baltijā salīdzinājumā ar šo pašu periodu 2019. gadā, norāda Valērija Lieģe, apvienošanās darījumu konsultanta "Oaklins" partnere Latvijā un "Oaklins" globālās izpildkomitejas pārstāve.
Tā ir zemākā aktivitāte pēdējās desmitgades laikā.
"Un tomēr pat pandēmijas radītie ierobežojumi nespēja stāties pretī Baltijas uzņēmumu vēlmei attīstīties. To apliecina fakts, ka M&A darījumi pie mums tika īstenoti arī ārkārtas stāvokļa laikā. Daudziem aizvadītie seši mēneši radījuši jautājumu – vai šobrīd ir labs brīdis, lai domātu par uzņēmuma pārdošanu? Vai arī jāgaida vēl aptuveni pieci līdz desmit gadi, lai ieceri īstenotu?
Kopš ārkārtas situācija pārņēma pasauli, bija vajadzīgi aptuveni divi mēneši, lai cilvēki apjaustu – pasaule turpina griezties. Šajā laikā daudziem uzņēmumiem visdažādākajās nozarēs plānus par attīstību nomainīja izdzīvošanas stratēģijas ieviešana dzīvē. Konsultējot klientus par "Altum" finanšu atbalsta piesaistes iespējām, redzējām, ka būtiskai daļai Latvijas uzņēmumu dienaskārtību veidoja centieni gūt papildus līdzekļus, atlikt nodokļu un kredītu maksājumus un saņemt darbinieku dīkstāves pabalstus. Minētie atbalsta mehānismi ļāva uzņēmumiem iegūt papildus drošību augstas neziņas periodā, tomēr diemžēl redzējām arī situācijas, kad papildus finansējuma piesaistīšana bija biznesa izdzīvošanas jautājums," stāsta V. Lieģe.
Viņa norāda, ka, ierobežojumiem mazinoties un kopējai situācijai normalizējoties, biznesa vidē izkristalizējušies trīs veidu uzņēmumi.
Pirmie ir tie, kuru ierastais biznesa modelis no šī brīža perspektīvas vairs nešķiet peļņu nesošs ilgtermiņā. Tie ir dažādu industriju uzņēmumi, kuru darbība saistīta ar cilvēku pulcēšanos, klātienes izklaidi un ceļošanu. Tie ir, piemēram, kinoteātri, viesnīcas, ceļojumu aģentūras, aviotransporta pārvadājumi. Otrajā grupā ir uzņēmumi, kuriem jau vasaras mēnešos izdevies atgriezties pie tā apgrozījuma un peļņas līmeņa, kāds tas bija pirms-pandēmijas laikā. Citiem vārdiem sakot – atjaunojoties cilvēku kustībai un ekonomiskajai aktivitātei, atjaunojās arī šo uzņēmumu aktivitāte. Savukārt, trešajā grupā ir uzņēmumi, kuriem krīze devusi vēl nebijušas izaugsmes iespējas. Tie ir uzņēmumi, kas darbojas visdažādākajās nozarēs, taču tos vieno modernāki biznesa modeļi kā tas ir konkurentiem. Īpaši izceļamas tādas nozares kā medicīna, farmācija un tiešsaistes tirdzniecības uzņēmumi.
Ekonomiskajai aktivitātei atgriežoties, aktivizējušies arī pircēji M&A tirgū.
"Protams, darījumi ir nedaudz atšķirīgi no līdz šim ierastā. Globālās tendences rāda, ka pircēju puse, izmantojot iespēju, kad piebremzēta teju nepārtrauktā ekonomiskā izaugsme kopš 2008.-2009. gada krīzes beigām, lūkojas pēc darījuma cenas samazinājuma vai pievilcīgākām apmaksas grafika iespējām. Tomēr patīkami, ka, pateicoties veiksmīgai taktikai vīrusa ierobežošanas ziņā, Baltija ieguvusi starptautisku atpazīstamību kā Covid-drošs reģions un tā ietekmē darījumu skaita kritums pie mums ir divreiz mazāks kā Eiropā vidēji. Būtiski, ka savu aktivitāti saglabā privātā kapitāla fondi, un interesi par darījumiem izrāda arī tie stratēģiskie investori, kuru rīcībā ir liels līdzekļu apjoms un vēlme izmantot iespējas īstenot iegādes darījumus par izdevīgākām cenām," skaidro eksperte.
"Ko redzam pārdevēju pusē? Tie, kas, sākoties pandēmijai, tika pie lielāka sirmo matu īpatsvara, cenšoties pāris nedēļās nepazaudēt visu, kas ilgu gadu un grūta darba rezultātā uzbūvēts, ir gatavi īstenot pārdošanas darījumus tagad un nedaudz piekāpties cenas ziņā, lai iegūtu sirdsmieru un līdzekļus rāmākai dzīvei. Savukārt, tie, kuru uzņēmumi krīzes ietekmē kļuvuši vērtīgāki, var atļauties īstenot darījumus, īpaši nepiekāpjoties.
Ja uzņēmums šobrīd spēj parādīt, ka rezultāti jūlijā un augustā bijuši iepriekšējo gadu līmenī, tad arī pircēja pusē ir pamats uzticībai, ka pirkums ir Covid-drošs un esošais biznesa modelis turpinās strādāt arī pēc-pandēmijas pasaulē. "Oaklins" grupas pieredzē esam sastapušies pat ar praksi koriģēt Covid perioda rezultātus, izvērtējot uzņēmuma kopējo finanšu situāciju un veidojot tā saukto EBITDAC (ieņēmumi pirms procentu, nodokļu, nolietojuma, amortizācijas un Covid-19 atskaitījumiem) rādītāju," stāsta V. Lieģe.
Vērtējot tirgus tendences kopumā, viņa secina, ka šis noteikti nav slikts laiks uzņēmuma pārdošanai. Ja lēmums par darījumu ir pārdomāts, atlikt to uz vēlāku un gaidīt "labākus laikus" ir lielāks risks, nekā doties tirgū un pārliecināties par joprojām plašām un pietiekami labām iespējām, ko tas var piedāvāt. "Turklāt, M&A darījumu aktivitātei atgriežoties, redzam, ka krīzi pārcietušie un Covid-drošie biznesi nu kļuvuši vēl pieprasītāki un pievilcīgāki potenciālo pircēju acīs. Atliek vien pārdomāti izcelt uzņēmuma stiprās puses un izaugsmes potenciālu jaunajā pēc-pandēmijas pasaulē," viņa mudina.