Pajautājiet Rumānijas prezidentam Trajanam Basesku, kad valsts plāno ieviest eiro, un viņa atbilde būs nelokāma - mērķa datums ir 2015.gads. Vienlaikus Basesku dara zināmu, ka, ja arī valsts līdz desmitgades vidum spēs izpildīt fiskālos kritērijus dalībai eirozonā, Rumānija vērtēs, vai ir vērts tai pievienoties, vēsta Financial Times.
«Ir salīdzinoši vienkārši sasniegt budžeta deficīta un inflācijas mērķus,» viņš teicis izdevumam, piebilstot: «Bet tajā brīdī ir jāskatās, cik konkurētspējīga ir jūsu ekonomika.»
Lielākā daļa Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu paklusām atvirza uz priekšu iespējamos eirozonā iestāšanās datumus, norāda medijs.
Polija, kas atteikusies no iepriekšējā mērķa datuma - 2012.gada, tagad prognozes par eiro ieviešanu desmitgades vidū maina uz desmitgades beigām. Finanšu ministrs Jaceks Rostovskis pagājušajā mēnesī sacīja, ka valsts varētu neieviest eiro pirms 2019.gada.
Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans izteicies, ka nav iespējams pievienoties pirms 2020.gada. Arī Čehija kļūst arvien piesardzīgāka attiecībā uz eiro. «Kad joprojām nepastāv vienots Eiropas tirgus 100 procentu apmērā... kad vājākajām eirozonas valstīm jāsubsidē bagātākās un kad nav skaidrs, kas notiks ar eiro, patiešām nav īstais laiks pievienoties,» sacījis Čehijas premjers Petrs Nečas.
Pat eiro entuziastes Lietuva un Latvija tagad izklausoties piesardzīgākas attiecībā uz pievienošanās laiku.
Financial Times norāda, ka rezultāts tam visam ir tāds, ka jaunas dalībnieces eirozonai iepriekš minētā desmitgades vidus vietā varētu pievienoties vairākus gadus vēlāk.
Neviena valsts gan nerunājot par nepievienošanos vispār.
Visas 12 valstis, kas pievienojušās Eiropas Savienībai kopš 2004.gada, oficiāli apņēmušās eiro ieviest. Tām vispirms jāatbilst iestājas kritērijiem, kas sniedz zināmu elastību attiecībā uz pievienošanās grafiku.
Trīs - Slovākija, Slovēnija un kopš 2011.gada janvāra Igaunija - jau ir iestājušās.
Kā atzīmē medijs, eirozonas krīzes izplatīšanās no Grieķijas uz Īriju un Portugāli pēdējā gada laikā izgaismojusi negatīvās puses un nepieciešamību pēc dziļām reformām bloka pārvaldībā.
Eiro ieviešanas mērķa datums Latvijā ir 2014. gada 1.janvāris.