Kamēr Japāna cīnās, lai nepieļautu kodolkatastrofu, ASV Rietumkrasta un Krievijas Tālo Austrumu iedzīvotāji masveidā izpērk kālija jodītu saturošas zāles, kuras var samazināt vairogdziedzera vēža risku, vēsta pasaules masu mediji.
«Mēs esam vairāk pārdevuši pēdējās dienās nekā pēdējos trijos gados,» stāsta Džims Smals (Jim Small), Zviedru kompānijas Reciphram, kas piegādā kālija jodītu ASV pārstāvniecības prezidents. Kālija jodītu aktīvi iegādājas gan ASV Rietumkrasta iedzīvotāji, gan arī uzņēmumi, kuru darbinieki strādā Japānā, skaidroja Dž. Smals.
Krievijas Tālajos Austrumos ir palielinājusies jodu saturošu medikamentu pārdošana. Sahalīnas un Kuriļu salu iedzīvotāji neredzētos apjomos iepērk joda tabletes un sauso sarkanvīnu. «Pie mums pērk visu, kur pieminēts vārds jods. Pārdošanā vairs nav «Jodamarīna» tablešu, pašu jodu pērk veselām pudelēm,» aģentūrai RIA Novosti stāstīja kādas aptiekas darbiniece. Arī jodu saturošais sarkanvīns ir nozudis no veikalu plauktiem.
Tiek ziņots arī par Geigera skaitītāju, ar kuriem mēra radiācijas līmeni, tirdzniecības apjomu pieaugumu.
Kālija jodītu izmanto, lai piesātinātu vairogdziedzeri ar jodu, kurš dziedzerī neļauj uzkrāties radioaktīvajam jodam, gadījumā, ja tas tiek ieelpots vai norīts. Vairogdziedzera apstarojums var izsaukt vēzi, bet, ja vairogdziedzeri piesātina ar neradioaktīvo jodu, lietojot kālija jodīta tabletes, vairogdziedzeris radioaktīvo jodu nespēj uzkrāt organismā. Tādēļ joda tabletes jālieto pirms radioaktīvā joda iekļūšanas ķermenī, citādi tās nepalīdz.
Kālija jodīts var palīdzēt izsargāties no vairogdziedzera vēža, ja tas tiek uzņemts pietiekoši lielos daudzumos. Ieteicamā jodīta dienas deva ir 130 miligrami. Salīdzinoši – vidusmēra ASV iedzīvotājs no pārtikas dienas laikā uzņem tikai vienu tūkstošo daļu šīs devas.
Japāna jau ir izdalījusi kālija jodīta tabletes iedzīvotājiem, kas dzīvo bojāto atomelektrostaciju tuvumā.
Eksperti gan cenšas nomierināt valstu iedzīvotājus sakot, ka tiem nav vajadzības pēc tablešu iegādes, jo tie nav un netiks pakļauti bīstamiem radiācijas līmeņiem.
Jodu saturošu medikamentu ražotāji savukārt stāsta, ka nespēj nodrošināt pieaugošo pieprasījumu pēc tiem. Reciphram pat aizņemas tabletes no valstīm, kuras atrodas tālu no Japānas, lai nodrošinātu pieaugošo pieprasījumu. Savukārt cita kālija jodīta ražotāja – kompānija Anbex ir paziņojusi, ka Japānai ziedos divus miljonus tablešu, kurām ir beidzies derīguma termiņš, bet tās joprojām ir efektīvas.