Šonedēļ rubrikā "Kā top?" portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā "Mēness aptiekā" top ekstemporālās zāles, šoreiz ādu mitrinošs gels.
Ex tempore, tulkojot no latīņu valodas, nozīmē uzreiz pēc. Tieši tas atklāj ekstemporālo zāļu būtību - tās farmaceiti pagatavo uz vietas aptiekā, pēc ārsta pasūtījuma - individuāli katram konkrētam pacientam.
"Jaunās Torņakalna aptiekas" Ekstemporālās nodaļas vadītājs farmaceits Grigorijs Golubs zāles izgatavo teju katru dienu. Lai gan mūsdienās rūpnieciska medikamentu ražošana ir daudzpusīgi attīstījusies, farmaceits stāsta, ka farmācijā kopš seniem laikiem vienmēr ir bijusi vajadzība kaut ko gatavot farmaceitiem pašiem.
Lai kļūtu par farmaceitu ir jāmācās pieci gadi. Savukārt, divarpus gadus, lai pildītu farmaceita palīga uzdevumus. Mācību programmas laikā farmācijas studenti tiek apmācīti zāļu izgatavošanā, taču, lai aptiekā kļūtu par atbildīgo personu šī pienākuma veikšanai - nenoliedzami nepieciešama liela interese par zāļu izgatavošanas procesu, uzsver G.Golubs, un, protams, arī pieredze, ko, rūpīgi strādājot, apgūt var tikai laika gaitā.
"Vienmēr ir bijušas pacientu grupas, kuras dažādu iemeslu dēļ ar zālēm apgādāt ir sarežģītāk. Piemēram, tāda grupa ir bērni, kam visas zāļu vielas dažādās tieši konkrētam pacientam vajadzīgās devās nav pietiekami pieejamas. Tāpat arī seniori, kuriem dažādām retākām kaitēm var nebūt vienmēr pieejamas visas zāles. Dažkārt tā ir ārsta individuāla terapijas izvēle konkrētam pacientam, lai risinātu kādu noteiktu problēmu, kas prasa nedaudz atšķirīgu pieeju, nekā zāļu rūpnīcās radītais piedāvājums," stāsta G.Golubs.
Tā kā aptieka atrodas līdzās Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, farmaceits atzīst, ka no ekstemporālo zāļu pasūtījumiem šīs aptiekas gadījumā vismaz puse, ja ne pat vairāk, tiek pasūtītas bērnu terapijas vajadzībām. Daudzi nodaļas klienti ir tieši bērnu vecāki kopā ar atvasēm.
"Ekstemporālās zāles ir daļa no zāļu tirgus. Tieši šī daļa nereti palīdz ārstam realizēt personalizētu pieeju ārstēšanai, izmantojot dažkārt pat nosacīti vienkāršas zāles, ko varam pagatavot šeit," uzsver G.Golubs.
Lai gan citās valstīs farmaceiti, līdzīgi kā pārējie mediķi, saņem lielāku atalgojumu, G.Golubs nekur pārcelties neplāno. "Šeit man ir loma kopā ar ārstiem izdomāt, ko mēs darīsim. Ārstiem ir interese par aktīvajām vielām, bet nav tik vispusīgu zināšanu par to, ko ir iespējams uztaisīt ekstemporālajā nodaļā, tādēļ mums ir jāmeklē kopīgi risinājumi." "Mēness aptieka" sadarbojas gan ar ārstiem no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, gan citām ārstniecības iestādēm.
Izgatavot zāles individuāli katram pacientam ir sarežģīts, atbildīgs un laikietilpīgs roku darbs, taču ne vienmēr tas rezultātā būs dārgāk par gatavo medikamentu iegādi. Gatavojot ekstemporālās zāles, aptiekām katra vienība nav jāreģistrē Zāļu valsts aģentūrā vai citās uzraugošajās iestādēs, tādējādi neradot papildu administratīvās izmaksas, ar kādām ir jārēķinās lieliem medikamentu ražotājiem.
Arī izejvielu izmaksas kāpjot ļoti mēreni, līdz ar to, ekstemporālo zāļu cena pēdējā laikā būtiski nav palielinājusies. Tāpat farmaceitu darba izmaksas ir reglamentētas ar Ministru Kabineta noteikumiem par zāļu cenu veidošanos. Taču farmaceits atzīst, ka piesaistīt daudz vairāk pircēju tieši šim zāļu segmentam esot pagrūti. "Ārsts, secinot, kāda problēma ir pacientam, balstoties savās zināšanās izvērtē un nolemj, ka vislabāk palīdzēs kādas konkrētas zāles. Mēs varam sniegt informāciju, taču ārsta lēmums ir vissvarīgākais un mēs to neietekmējam," norāda farmaceits.
Dažādām alerģijām un produktu nepanesībām kļūstot izplatītākām, ekstemporālo zāļu gatavotājiem darba apjoms palielinās. "Atšķirībā no rūpnieciski gatavotiem medikamentiem, kuru sastāvā var atrast līdz pat divdesmit dažādām izejvielām, pret kuru katru pacientam hipotētiski var rasties alerģiska reakcija, mums izejvielu skaits nav tik liels - visbiežāk izmantojam četras līdz piecas sastāvdaļas. Ideālā gadījumā pietiek pat ar divām līdz trīs. Gadījumā, ja pacientam nepatīk konkrēta bāze, varam to aizvietot ar ko citu, kas viņam būs piemērotāka," stāsta farmaceits.
Lai gan "Jaunajā Torņakalna aptiekā" ik dienas strādā vairāki farmaceiti, kas izgatavo zāles, un darbinieks, kas katru pagatavoto vienību pārbauda, ekstemporālās zāles joprojām ir kas īpašs. "To nevar uztvert kā kaut ko ikdienišķu. Salīdzinot ar aptiekā pārdotajiem gatavajiem medikamentiem naudas ziņā, ekstemporālās zāles gan veido nelielu kopējā apgrozījuma daļu," stāsta G.Golubs.
"Mēs nekad neiedosim nevienam pacientam to, par ko neesam pilnīgi droši paši," apgalvo farmaceits, kurš zāļu pagatavošanu mazliet pielīdzina ēdiena gatavošanai - tikai vairākkārt precīzākai. "Atbildība mūsu darbā ir ļoti liela, tādēļ nekad nebūs tā, ka strādā tikai viens cilvēks. Pēc zāļu izgatavošanas cits kolēģis pārliecināsies par to svaru, veiks ķīmiskas pārbaudes, ar kuru palīdzību tiek noteikta gan zāļu kvalitāte, gan atbilstība daudzuma ziņā. Ar visām iespējam minimizējam riskus," viņš teic.
Gela tapšanas procesu aplūko galerijā!
#1/22
Tālāk galerijā skatāms, kā „Mēness aptieka” saimē esošajā "Jaunajā Torņakalna aptiekā" top ekstemporālās zāles. Šodien pēc ārstu norādījumiem tiks izgatavots gels ādas mitrināšanai un attīrīšanai (75 grami).
#2/22
Zāļu izgatavošanu demonstrē farmaceits un "Jaunās Torņakalna aptiekas" Ekstemporālās nodaļas vadītājs Grigorijs Golubs.
#3/22
Farmaceiti izejvielas uzglabā stāvtraukos. Lielākoties tās ir ķīmiskas vielas, taču ik pa laikam sanāk izmantot arī dabiskas izcelsmes vielas, piemēram, bišu produktus, augu eļļas un lanolīnu.
#4/22
Gela pamatu veido destilēts ūdens. Šoreiz nepieciešama karsta un vēsa ūdens kombinācija proporcijā 50 pret 50.
#5/22
Viena daļa tiks ievietota ledusskapī dzesēšanai, otra daļa - tiks karsēta.
#6/22
Ūdenī, kas tiks dzesēts, tiek izšķīdināts nātrija hlorīds - visiem labi zināms komponents vārāmais sāls. Nepieciešamā koncentrācija ir 0,9%.
#7/22
Zāļu pagatavošanai tiek izmantotas tikai Zāļu valsts aģentūras pārbaudītas un sertificētas izejvielas.
#8/22
Tiek nosvērta metilceluloze - hipoalergēns produkts, kas tādēļ kļuvis par ļoti populāru briestvielu. Uzbriestot karstā ūdenī, tā veido želejveidīgu gelu.
#9/22
No visām izmantotajām izejvielām Latvijā tiek ražots etilspirts, daži bišu produkti, kā arī stikla trauki, ko savā darbā izmanto farmaceiti.
#10/22
Lai tas būtu gatavs metilcelulozes pievienošanai, siltajam ūdenim ir jāsasniedz 60-70 grādu temperatūra.
#11/22
Lai paātrinātu metilcelulozes uzbriešanu, tiek izmantota maisīšanas iekārta.
#13/22
Tad, kad masa ir izkliedējusies salīdzinoši vienmērīgi, var pievienot nākamo sastāvdaļu.
#14/22
Tiek pievienots atdzesētais ūdens, kas jau satur izšķīdušo aktīvo vielu - nātrija hlorīdu. No tā brīža, kad ūdens sāk palikt vēsāks, viela no uzbriešanas stāvokļa pāriet uz šķīšanu.
#15/22
Gels tiek atkārtoti samaisīts, šoreiz ilgāku laiku - apmēram 2 minūtes.
#16/22
Tikko izgatavots gels ir samērā šķidrs. Tad, kad tas būs neilgu laiku atdzesēts, tas sabiezēs un kļūs gelveidīgs.
#18/22
Izgatavoto zāļu apjoms ir atkarīgs no pasūtījuma. Dažkārt gadās, ka uz viena veida zālēm piesakās vairāki klienti reizē.
#19/22
Rūpnīcās tiek izmantotas aizlodēšanas iekārtas, taču ektemporālo zāļu izgatavošanā parocīgākas ir tūbas, kuru noslēgšanai tās nav nepieciešamas.
#20/22
Preparāts ir derīgs 6 mēnešus no izgatavošanas brīža un 28 dienas no atvēršanas brīža.