Labi ASV darba tirgus dati ataino ekonomikas atveseļošanos, un tas var nozīmēt, ka dzīres akciju tirgos turpināsies. Darba tirgus dati gan nav viennozīmīgi labi.
Pasaules lielākā ekonomika ir uz atveseļošanās takas, liecina ASV šonedēļ publicētie darba tirgus dati. Tie atklājuši, ka bezdarba līmenis martā sarucis līdz 7,6% (no 7,7% vēl mēnesi iepriekš un 7,9% janvārī), kas ir zemākais līmenis kopš 2008. gada beigām. Sektoros, izņemot lauksaimniecību, pagājušajā mēnesī radītas 88 tūkst. darbvietas, kas gan bija daudz mazāk nekā analītiķu gaidītie 200 tūkstoši.
Jāpiebilst, ka tieši ar darba tirgus veselību ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) stingri sasaistījusi savas monetārās politikas stingrības nākotni. Proti, FRS vadība norādījusi, ka ekonomiku stimulējošie pasākumi turpināsies tik ilgi, kamēr bezdarba līmenis ASV nesamazināsies vismaz līdz 6,5%. Neskatoties uz februāra labajiem ASV darba tirgus datiem, gan jāsecina, ka bezdarbs šajā valstī savas finanšu krīzes laikā iekarotās pozīcijas atdod lēni.
Pagaidām dominē pārliecība, ka jebkādus sliktākus globālās tautsaimniecības scenārijus nepieļaus pasaules varenākās centrālās bankas. Piemēram, FRS gadījumā – banka katru jaunu mēnesi tirgū ieplūdina 85 miljardus ASV dolāru. Turklāt formāli šai FRS īstenotajai programmai nav beigu termiņa. Tas nozīmē, ka straujos tempos turpina augt FRS bilance. Eksperti DB jau agrāk norādījuši, ka ir grūti saprast, kādas sekas ASV un visai pasaules finanšu ekonomiskajai sistēmai nākotnē radīs tik straujš dolāra (galvenā pasaules rezerves valūta) monetārās bāzes pieaugums.
Ātrāka ASV darba tirgus atveseļošanās gan nozīmē, ka FRS ātrāk varētu izbeigt dolāru drukāšanas programmu. Interesanti būs vērot, kā tirgus sagremos šādus potenciāli jaunos nosacījumus - to, ka tam atkal pēc dažu gadu pārtraukuma būs jāmācās stāvēt pašam uz savām kājām.
Jāpiebilst, ka šonedēļ centrālo banku frontē par milzīgām monetārās politikas pāraiņām paziņoja arī Japānas centrālā banka. Bankas jaunais vadītājs Haruhiko Kuroda izziņoja Japānas ekonomikas šoka terapijas plānus, kas paredz, ka divu gadu laikā valstī tiks divkāršota jenu monetāra bāze līdz 270 triljoniem jenu (2,9 triljoniem ASV dolāru). Programmas mērķis ir atdzīvināt valsts ekonomikas izaugsmi un stimulēt inflācijas pieaugumu. Ņemot vērā Japānas ekonomikas lielumu, šīs valsts kvantitatīvās mīkstināšanas apjomu priekšā nobāl pat ASV Federālo rezervju sistēma ar saviem īstenotajiem pasākumiem.
Jaunu likviditātes kalnu paēnā bija vērojams straujš jenas vērtības kritums, Japānas akciju tirgu indeksu pieaugums un valsts obligāciju ienesīguma samazināšanās. Katrā ziņā Japānas centrālā banka par «nodrukātu naudu» milzīgos apjoms pirks savas valsts parādzīmes (Japānas valsts parāda pret IKP atzīme jau sen pārsniegusi 200% atzīmi). Kopumā Japānas CB, ar cerību, ka naudai būs jāmeklē cita vieta, kur «nogulties», ik mēnesi, paredzējusi izpirks garāka termiņa valdības obligācijas 7,5 triljonu jenu apmērā, kas būtu aptuveni 70% no visām tirgū pārdotajām obligācijām. Tāpat Japānas centrālā banka, paredzot jenas devalvāciju, cer, ka japāņi aktīvi izmantos savus uzkrājumus (jenas cenas krituma rezultātā tie var izkūpēt).
Nav izslēgts, ka Japānas centrālās bankas politika stimulēs pilnasinīgus valūtu karus Āzijas reģionā (pārējās Āzijas valstis diez vai būs mierā ar jenas devalvāciju). Nav arī izslēgts, ka notiekošais varētu pāraugt kādos tirdzniecības karos, un Japānā (un varbūt arī citur) veidosies jauni milzīgi cenu burbuļi.