Joprojām salīdzinoši maz apspriesta tēma ir peļņas gūšana Baltijas akciju tirgū. Valdot šādām fonam, Rīgā esošais finanšu pētniecības centrs CE Services, aktīvu pārvaldes kompānija Herens Quality Asset Management un Banku augstskola uz pārējo fona izcēluši Baltijas biržas labākos uzņēmumus.
CE Services skaidro, ka tie tikuši novērtēti atbilstoši izstrādātai finanšu pētīšanas metodoloģijai, analizējot uzņēmuma pašreizējo un vēsturisko attīstību.
Baltijā par uzvarētāju šogad kļuvis Igaunijas mazumtirdzniecības veikalu holdings – Tallinna Kaubamaja. «Uzņēmuma biznesa virzieni ir diversificēti, jo tas nodarbojas ne tikai ar pārtikas mazumtirdzniecību (viens no lielākajiem veikalu tīkliem Igaunijā - Selver), bet ir arī oficiālais KIA automašīnu izplatītājs Baltijā. Tāpat uzņēmumam pieder apavu veikalu tīkls ABC King. Tallinna Kaubamaja sasniedzis šo rezultātu pateicoties spēcīgajai bilancei, pieaugošai peļņai un rentabilitātei. Šos rādītājus uzņēmums sasniedza, pateicoties gan efektivitātes uzlabošanai, gan labvēlīgajai makroekonomiskajai situācijai Baltijas valstīs,» norāda pētījuma autori.
Kā otrs labākais biržas uzņēmums Baltijā un uzvarētājs Lietuvā atzīts apģērbu mazumtirgotājs Apranga. Uzņēmums esot saglabājis savu spēcīgo finanšu stāvokli un ir licis labus pamatus turpmākai tā nostiprināšanai, turpinot attīstīt gan darbību Igaunijā, gan Zara zīmolu visos Baltijas tirgos, secinājuši CE Services eksperti.
Par trešo labāko Baltijas mērogā un labāko Latvijā atzīts telekomunikāciju uzņēmums SAF Tehnika. «Neskatoties uz konkurējošo biznesa vidi, SAF Tehnika 2016/17 finanšu gadā bija spējīgs palielināt apgrozījumu un uzlabot peļņas rādītājus. Šādi rezultāti ir sasniegti pateicoties ilgtermiņa kompetencei, nišas produktu attīstībai un labiem meitas uzņēmuma rādītājiem, kas atrodas ASV,» teic pētījuma autori.
Papildu tika aplūkots arī, cik investors varētu nopelnīt, ja viņš izvēlētos ieguldīt Baltijas akciju tirgū un pelnīt no izmaksātajām dividendēm.
Baltijas akciju tirgus Oficiālā saraksta sastāvā ir 31 uzņēmums, no kuriem 26 šogad izmaksājuši dividendes. Ja ieguldītājs izveidotu akciju portfeli no šiem uzņēmumiem, tad dividenžu ienesīgums 2017. gadā būtu vidēji 4,6%, skaidro CE Services analītiķi.
Jāatzīmē - kaut arī pētījuma ietvaros tika aplūkots tikai Baltijas biržas Oficiālais saraksts, arī Baltijas Otrajā sarakstā ir atrodami uzņēmumi, kas atalgo savus investorus ar regulāru dividenžu izmaksu, piemēram, Latvijas Gāze un Lietuvas Amber Grid (nodarbojas ar dabasgāzes pārvadi). «Piemēram, ieguldot salīdzinoši nelielu summu Latvijas Gāzes akcijās, ieguldītājs, saņemot dividendes, var nosegt savu patērētās gāzes rēķinu mājās. Kaut arī uzņēmumu korporatīvā izcilība ne vienmēr ir sinonīms augstai ieguldījumu atdevi to akcionāriem, Baltijas biržas rezultāti un starptautiskie finanšu pētījumi apliecina, ka ilgtermiņa ieguldītājiem, kuri iegulda finansiāli stabilos, kvalitatīvos uzņēmumos ir iespējas nopelnīt vairāk,» uzskata pētījuma autori.