Pandēmija būtiskai daļai finanšu tirgiem vismaz pagaidām ir bijis visai veiksmīgs posms. Tās laikā visai strauji pieaugusi, piemēram, daudzu biržā tirgotu uzņēmumu akciju cena.
Tāpat īstens spekulāciju tracis skāris virtuālās valūtas un citus visai riskantus aktīvus. Laikos, kad cenas pamatā aug, parasti rodas labs pamats fonam, kad parādās vesels lērums ar kādiem padomiem, kur cilvēkiem likt savu naudu. Jāņem gan vērā, ka kāda akla ticība šādiem padomdevējiem var būt riskanta – sevišķi, ja tas mijās ar solījumiem par "garantētu" un lielu peļņu.
Lai nu kā – Bloomberg tradicionāli mēģina aptaujāt vairākus ieguldījumu speciālistus par to, kur tie konkrētajā brīdī saož iespēju nopelnīt un šobrīd ieguldītu līdzekļus 10 tūkst. ASV dolāru apmērā.
Šobrīd populāri izcelt ieguldījumus tā saucamajās vērtības akcijās (value stocks). Tie mēdz būt sevi pierādījuši biznesa modeļi, kuru akcijas var mēģināt uzskatīt par nosacīti nenovērtām, ja salīdzina ar šī uzņēmuma dividendēm, peļņu un ienākumiem. Pretējā fronte ir tā saucamās izaugsmes akcijas. Parasti šie uzņēmumi darbojas strauji augošos tautsaimniecības sektoros un neaizraujas ar dividenžu maksāšanu, piemēram, tehnoloģiju kompānijas. No šīm kompānijām tiek ļoti daudz gaidīts, un to cenās mēdz būt jau ietverta strauja vien sagaidāmā to peļņas izaugsme. Kopumā Vanguard Value biržā tirgotā fonda daļas cena šogad ir palēkusies jau gandrīz par 20%. Tikmēr Vanguard Growth ETF cena augusi par 11%.
Meklēt vērtību
Piemēram, Research Affiliates eksperte Feifea Lī runā par situāciju, kad daudzu investoru rokās ir nonākusi stimulu nauda, ko tie daļā gadījumu iegulda un joprojām plāno ieguldīt. Viņa norāda, ka daudzi investori, ieguldot savu naudu, mēģina "uzsēsties uz viļņa" (momentum investing), kas šobrīd lielākā mērā saistīts ar jau minētajām vērtības akcijām. Viņa arī paredz, ka tas, investoriem ķerot šo tendenci, var turpināties. Ilgākā termiņā akciju novērtējumiem gan vajadzētu atgriezties pie sava vidējā rādītāja. Šajā pašā laikā nākamo 12 mēnešu laikā akcijām vajadzētu spēt gūt labumu no straujās ekonomikas atveseļošanās. Rezultātā kāda īstermiņa cenu samazināšanās drīzāk sniedzot iespēju akcijas uzpirkt lētāk, uzskata minētā eksperte.
Valdot šādam fonam, Bloomberg izceļ, ka vērtības akcijās var ieguldīt ar vairāku biržā tirgoto fondu starpniecību, piemēram, Roundhill Acquirers Deep Value ETF, Alpha Architect U.S. Quantitative Value ETF un iShares MSCI USA Value Factor ETF.
Savukārt Causeway Capital Management vadītāja Sāra Keterere izceļ, ka šobrīd esot zināma loģika piefiksēt peļņu pēc jau vairāk nekā gadu ilgā straujā akciju cenu pieauguma. Tiesa gan, pārdošana nozīmētu to, ka investoram rodas skaidas naudas problēma, kurai pie augstākas inflācijas var sarukt pirktspēja.
Viņa izceļ ekonomiski stabilos sektors, kur akciju cenas joprojām var mēģināt uzskatīt par nosacīti lētākām, piemēram, veselības aprūpes, mazāk ciklisku plaša patēriņa preču pārdevējus un ražotājus (Consumer Staples) un komunālo pakalpojumu uzņēmumus. Sevišķi pozitīvi viņa vērtē medicīnas aprūpes un farmācijas nozares uzņēmumu potenciālo sniegumu, kas saistīts ar to, ka, mazinoties ierobežojumiem, daudzi var steigt ārstēt dažādas citas slimības un kaites, kas nav saistītas ar Covid-19 vīrusu. Bloomberg raksta, ka lielajos veselības aprūpes uzņēmumos iespējams ieguldīt, piemēram, ar U.S. Pharmaceuticals ETF starpniecību. Aptuveni pusi no šī fonda "svara" veido Johnson & Johnson, Pfizer un Merck & Co akcijas.
Kā alternatīvu, kur ieguldīt 10 tūkstošus dolārus, viņa izceļ investīcijas kādu sev apkārt esošo vietējo mazo uzņēmumu kapitālā, kuriem pēc Covid-19 nepieciešama nauda. Ne visi šādu uzņēmumi izdzīvošot (līdz ar šo šādi ieguldījumi var būt ļoti riskanti), lai gan tā varot būt iespēja tikt klāt daļai to peļņas.
Nevis "grabažas"
Arī BlackRock Global Allocation Fund ieguldījumu portfeļu pārvaldnieks Ross Kosterihs teic, ka uzmanība, buļļu tirgum kļūstot vecākam, jāpievērš vērtībai nevis "grabažām." Viņš gan liek noprast, ka dažas finanšu tirgus daļas pēc nesenā kāpuma kļuvušas visai spekulatīvas. Rezultātā priekšroku šis eksperts dod tiem uzņēmumiem, kuri ir gan cikliski, gan tiem ir augsta pelnītspēja un turklāt – stabila peļņa. Šādus uzņēmumus šobrīd varot meklēt banku, patērētāju finansēšanas, kalnrūpniecības un ražošanas sektoros. Tāpat pievilcīgas esot dažas tehnoloģiju nozares, piemēram, pusvadītāju ražotāji. Valdot šādam fonam, no biržā tirgotajiem fondiem Bloomberg izceļ Distillate U.S. Fundamental Stability & Value, kas mēģina no savu ieguldījumu saraksta atsijāt kādus nosacīti mazāk kvalitatīvos vārdus.
Kā krietni atšķirīgu alternatīvu BlackRock pārstāvis 10 tūkst. ASV dolāriem izceļ ieguldījumus kolekcionējamos sporta apavos, kuri pieejami, piemēram, ar StockX un GOAT platformu palīdzību. Viņš liek noprast, ka ieguldījumi šādas lietās var būt sava veida apdrošināšanās pret to pašu inflāciju.
Par ieguldījumiem 10 tūkst. ASV dolāru apmērā Bloomberg izsakās arī Absolute Strategy Research galvenais investīciju stratēģijas Aians Harnets. Eksperts vērš uzmanību uz to, ka politikas noteicēji vēl kādu laiku uzturēs ekonomiku sildošu fiskālās un monetārās politikas komplektu, kas kompānijām ļaus nopelnīt vairāk. Tāpat Rietumvalstu patērētāju uzkrājumiem esot augstiem, daļa šīs naudas turpināšot atrast ceļu uz ieguldījumiem vērtspapīros. Rezultātā Absolute Strategy Research eksperts teic, ka labi klāsies rūpniekiem, ceļojumu un appūtas biznesam un arī – mājokļu būvniekiem. Tāpat, iespējams, pat labāk nekā tehnoloģiju uzņēmumiem klāšoties bankām.
Iespēja spēlēt uz ekonomikas atvēršanos ir, piemēram, ar Invesco Dynamic Leisure and Entertainment ETF starpniecību. Šis fonds līdzekļus virza atpūtas biznesa, restorānu un, piemēram, dažādu pasākumu organizētāju akciju virzienā. Savukārt no mājokļu buma labumu var gūt, piemēram, SPDR S&P Homebuilders birža tirgotais fonds.