2. martā Latvijas Republikas Patentu valde atzīmēs 15 darba gadu jubileju. Patentu valdes Preču zīmju un dizainparaugu departamenta direktore Dace Liberte saņems I pakāpes Atzinības rakstu un "zelta" spalvu par ieguldījumu Latvijas tieslietu sistēmas attīstībā. Apbalvojumus saņems arī citi Patentu valdes darbinieki, Db.lv informēja Tieslietu ministrija.
Patentu valde ir Tieslietu ministrijas pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku rūpnieciskā īpašuma jomā, nodrošinot rūpnieciskā īpašuma tiesību aizsardzību un veicinot tiesību aizsardzības izpratni.
Svinīgajā pasākumā piedalīsies Patentu valdes kolektīvs, tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš un Tieslietu ministrijas vadība.
Novērtējot Patentu valdes darbinieku ieguldījumu iestādes attīstībā un uzsverot viņu godprātīgo attieksmi pret darba pienākumiem, iestādes jubilejas reizē tiks pasniegti vairāki Tieslietu ministrijas apbalvojumi. I pakāpes Atzinības rakstu un "zelta" spalvu par ieguldījumu Latvijas tieslietu sistēmas attīstībā saņems Patentu valdes Preču zīmju un dizainparaugu departamenta direktore Dace Liberte, II pakāpes Atzinības rakstu un "sudraba" spalvu par darba pienākumu priekšzīmīgu un pašaizliedzīgu pildīšanu saņems Izgudrojumu ekspertīzes departamenta direktora vietniece Eiropas patentu jautājumos Māra Rozenblate, Finanšu departamenta direktore Dana Jansone un Redakcijas un komunikācijas departamenta eksperts Modris Geidāns.
Par darba pienākumu priekšzīmīgu un pašaizliedzīgu pildīšanu Tieslietu ministrijas Goda diploms tiks pasniegts sešiem Patentu valdes darbiniekiem - Valsts reģistru un dokumentācijas departamenta Dokumentācijas daļas vadītājai Dacei Geidānei, Valsts reģistru un dokumentācijas departamenta Valsts reģistru daļas vadītājai Inārai Brasliņai, Preču zīmju un dizainparaugu departamenta direktora vietniecei starptautisko zīmju jautājumos Līgai Rinkai, Izgudrojumu ekspertīzes departamenta Fizikāli tehnisko izgudrojumu daļas vadītājam Jānim Rateniekam, Izgudrojumu ekspertīzes departamenta Ķīmisko izgudrojumu daļas vadītājam Feliksam Grunsbergam un Patentu valdes direktora palīdzei Sarmītei Kalnājai.
Patentu valde pirmoreiz tika izveidota jau neatkarīgās Latvijas Republikas pastāvēšanas laikā XX gadsimta pirmajā pusē un darbojās no 1920. līdz 1940. gadam divu darbinieku sastāvā Finansu ministrijas paspārnē.
Pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas LR Augstākā Padome 1991. gada 26. novembrī pieņēma lēmumu Par Latvijas Republikas Patentu valdes atjaunošanu. 1992. gada 19. februārī savukārt tika pieņemts Ministru Padomes lēmums Nr. 55 Par Latvijas Republikas Patentu valdes dibināšanu. Tā paša gada 2. martā Tieslietu ministrija par Patentu valdes direktoru apstiprināja Zigrīdu Aumeisteru.
1993. gadā Latvijas Republika kļuva par Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO - World Intellectual Property Organization) dalībvalsti.
Pirmais Latvijas Republikas patents izgudrojuma aizsardzībai tiek piešķirts 1994. gada 20. oktobrī, bet 1995. gadā izsniegta pirmā Latvijas Republikas reģistrācijas apliecība par preču zīmes aizsardzību, kā arī Latvijas Republikas patents dizainparauga aizsardzībai.
Kopš 1994. gada 25. janvāra, kad tika parakstīts Latvijas Republikas valdības un Eiropas Patentu organizācijas nolīgums par sadarbību, Latvija ir Eiropas Patentu organizācijas asociētā locekle, bet kopš 2005. gada 1. jūlija - pēc Eiropas Patentu konvencijas ratificēšanas, Latvija kļuva par Eiropas Patentu organizācijas 31. dalībvalsti.
Ar 2005. gada 1. janvāri Patentu valdes sastāvā tika iekļauta Latvijas Patentu tehniskā bibliotēka ar 41 darbinieku. Tagad bibliotēka ir viens no Patentu valdes departamentiem.
2006. gadā Patentu valdes rūpnieciskā īpašuma aizsardzības departamentos strādāja 38 darbinieki, tai skaitā pieci zinātņu doktori, 13 darbiniekiem ir divas augstākās izglītības, 21 - augstākā izglītība. Departamentā Patentu tehniskā bibliotēka, kas ir viena no Latvijas nacionālās nozīmes bibliotēkām ar vairāk nekā 30 miljonu vienību fondu, strādāja 39 darbinieki.
2006. gadā Patentu valde saņēma 151 nacionālo un 693 attiecinātos Eiropas patentu pieteikumus izgudrojumu aizsardzībai, 50 reģistrācijas pieteikumus dizainparaugu aizsardzībai, 1952 nacionālos preču zīmju reģistrācijas pieteikumus, 3711 preču zīmju starptautiskās reģistrācijas pieteikumus. Veiktās ekspertīzes rezultātā tika piešķirti 813 patenti izgudrojumu aizsardzībai, 48 reģistrācijas apliecības dizainparaugu aizsardzībai un 5327 preču zīmju reģistrācijas apliecības. Liels darba apjoms tika veikts, pārreģistrējot 934 preču zīmes uz nākamo 10 gadu periodu.
2007. gada 1. janvārī Latvijas Republikā bija spēkā 4 109 izgudrojumu patenti, 435 661 preču zīmes reģistrācija, 58 558 dizainparaugu reģistrācijas un patenti, kā arī trīs pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju reģistrācijas.
Līdz ar Patentu valdes Apelācijas padomes nodibināšanu 1995. gada 14. jūlijā tika pabeigta administratīvās sistēmas izveidošana rūpnieciskā īpašuma aizsardzības jomā. Apelācijas padome ir izveidota rūpnieciskā īpašuma objektu strīdu pirmstiesas izskatīšanai, un tajā pieteicējs var pārsūdzēt sev nelabvēlīgus Patentu valdes lēmumus (apelācijas lietas), bet ieinteresētās personas var iebilst pret izņēmuma tiesību piešķiršanu citai personai (iebildumu lietas). 2006. gadā Apelācijas padome izskatīja 12 apelācijas un 35 iebildumu lietas.
2006. gadā liels darbs tika veikts, izstrādājot jauno Patentu likumu, ko Saeima pieņēma 2007. gada 15. februārī. Likumā iekļautas Eiropas Savienības direktīvu normas biotehnoloģijas izgudrojumu aizsardzībā, tiesību piemērošanā, kā arī WIPO Patentu tiesību līguma normas.
Starptautiskās organizācijas, kā arī Eiropas Savienības un citu attīstīto valstu patentu iestāžu speciālisti augstu novērtējuši Latvijas Patentu valdes darbinieku profesionālo varēšanu un darbu, uzskatot to par pilnībā atbilstošu šodienas prasībām un praksei. To apliecina fakts, ka deviņi Patentu valdes darbinieki ir Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas, Eiropas Patentu organizācijas, Iekšējā tirgus saskaņošanas biroja un Eiropas Komisijas attiecīgo komiteju un darba grupu pastāvīgie locekļi. Patentu valdes direktors Z. Aumeisters kopš 2003. gada septembra ir Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas Ģenerālās asamblejas līdzpriekšsēdētājs, bet 2006. gadā papildus ievēlēts par šīs organizācijas otras augstākās institūcijas - Koordinācijas komitejas līdzpriekšsēdētāju.
Svinīgais pasākums notiks Patentu valdē - Rīgā, Citadeles ielā 7/70, sākums plkst.11.00.