Citas ziņas

Izstrādāti patentu pieteikuma paraugi

,06.09.2007

Jaunākais izdevums

Šodien Valsts sekretāru sanāksmē izsludināja noteikumus par patentu un patentu pieteikumu paraugiem, ko izstrādājuši Tieslietu ministrijas un Patentu valdes speciālisti.

Kā teikts noteikumu projekta anotācijā, līdz šim nebija noteikts pieteikuma veidlapas paraugs, kas pieļāva patenta pieteikumus iesniegt brīvā formā. Pieteicējam radās problēmas arī tad, ja pieteikumu vēlējās iesniegt citās valstīs, jo tas neatbilda starptautisko normu prasībām.

Noteikumu projekts nosaka formālās prasības patentu pieteikumiem un citām darbībām Patentu valdē. Izstrādātie noteikumi atvieglos sagatavošanu patenta pieteikumiem un citiem iesniegumiem, kas saistīti ar labojumiem vai grozījumiem pieteikumā vai patentā, kā arī tiks noteikti starptautiskajām prasībām atbilstoši veidlapu paraugi.

Līdz ar noteikumu stāšanos spēkā būs noteikts, kā sagatavojams patenta pieteikuma iesniegums, apraksts, pretenzijas, zīmējumi un kopsavilkums. Atsevišķi būs aprakstīti tehniskie nosacījumi, kā jāizvieto teksts un zīmējumi uz lapām, kā arī būs noteikta valsts nodevas samaksas dokumentā minēto ziņu minimums.

Noteikumiem izstrādāti vairāki pielikumi - paraugi pieteikumiem par patenta piešķiršanu, pieteicēja vai īpašnieka maiņu, vārda vai adreses maiņu, kā arī iesniegums par kļūdu labojumu un paraugs Eiropas patenta apstiprināšanai.

Noteikumu projekts nodots saskaņošanai Finanšu, Ārlietu, Bērnu un ģimenes lietu, Ekonomikas, Reģionālās attīstības un pašvaldību un Veselības ministrijām, Īpašu uzdevumu sekretariātam sabiedrības integrācijas lietās, Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariātam, Nacionālajai Trīspusējās sadarbības padomei un Valsts kancelejai.

Laura Pakalne

TM Sabiedrisko attiecību nodaļas

pārvaldes vecākā referente

Tālr. 7036714

e-pasts: [email protected]

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienība vairākus gadus ir strādājusi, lai radītu vienotu ES patentu sistēmu, kas būs alternatīva tradicionālajam Eiropas patentu organizācijas «Eiropas patentam», kas tika dibināts 1973.gadā. Lai to izveidotu, atlicis spert tikai pēdējo soli, stāsta Eiropas Patentu biroja (EPB) – EPO izpildinstitūcijas vadītājs Benuā Batistelli (Benoit Battistelli).

Šobrīd EPO ietilpst 38 dalībvalstis un vēl divas papildus teritorijas – Bosnija un Hercegovina un Melnkalne, ar kurām parakstīti divpusējas vienošanās par Eiropas patenta darbību. Kandidāti iestāšanās EPO ir Kambodža, Moldāvija, Maroka un Tunisija.

Organizācijas galvenā mītne atrodas Minhenē. Juridiski EPO ir neatkarīga organizācija, kas nav saistīta ar Eiropas Savienību un tai ir savs budžets, kas veidots no patentu pieteikumu iesniedzēju iemaksām. 2018.gada budžets veido 2,3 miljardus eiro.

Patentu aizsardzība, kuras pamatā ir Eiropas Patentu konvencija, nodrošina iespēju iegūt intelektuālā īpašuma aizsardzību vienotas procedūras ietvaros un iesniegt vienu pieteikumu jebkurā valodā ar tulkojumu angļu, vācu vai franču valodā. Izgudrojuma ekspertīzi veic profesionāli Eiropas Patentu biroja eksperti. Eiropas patents ir spēcīgs, pateicoties vienotai procedūrai, kvalitatīvai izpētei un ekspertīzei, ko veic profesionāli Eiropas Patentu iestādes eksperti. Parasti Eiropas patenta izsniegšanas procedūra ilgst nedaudz vairāk kā 3,5 gadus no pieteikuma iesniegšanas dienas, taču pēc īpaša pieprasījuma šī jautājuma izskatīšanu var paātrināt. EPB mērķis ir saīsināt šo termiņu līdz 30 mēnešiem.

Ekonomika

Dizainparaugu pieteikumu skaits aug, preču zīmju - samazinās

Anda Asere,28.01.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2019. gadā pieteikti 1313 nacionālie preču zīmju pieteikumi, 61 nacionālais dizainparauga pieteikums un 61 patentu pieteikums atrodas nacionālajā procedūrā.

Tā informē Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis.

Dizainparaugu jomā vērojama 20% izaugsme – 2018. gadā Patentu valdē saņemts 51 nacionālā dizainparauga pieteikums. Tāda pati izaugsme bijusi patentu pieteikumu jomā. Viņa novērojumi liecina, ka ar katru gadu pieaug uzņēmēju interese par intelektuālā īpašuma aizsardzību.

"Ikdienas darbā jūtama arvien lielāka uzņēmēju interese par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību – pieaug sniegto konsultāciju skaits, tāpat vērojams arī pieteikumu skaita pieaugums. Rūpnieciskā īpašuma aizsardzības priekšrocības arvien vairāk izmanto tie uzņēmumi, kas vietējā tirgū darbojas konkurences apstākļos, kā arī tie, kas plāno attīstīt darbību eksporta tirgū," teic S. Laganovskis.

Ražošana

Latvijā jāpilnveido iespēja izgudrotājam atrast investoru

Dienas Bizness,23.03.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Varam lepoties ar izgudrojumu skaitu, ik gadu tiek iesniegti ap 200 patentu pieteikumiem, tomēr vāja ir to izmantošana, teic Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis intervijā laikrakstam Diena.

Fragments no intervijas

Runājot par Latvijā patentētajiem izgudrojumiem, tiek sacīts, ka lielākā problēma ir šo izgudrojumu lietošana uzņēmējdarbībā. Piekrītat?

Jā. Patentu pieteikumu skaits, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju skaitu un uzņēmējdarbības vides apjomus, ir pietiekams. Mēs īpaši neatpaliekam no kaimiņvalstīm Lietuvas un Igaunijas. Savukārt jautājums, pie kura mums Latvijā noteikti jāstrādā, ir: ko ar šiem patentiem, kas ir pieteikti un reģistrēti, iesākt vēlāk? Statistikas dati liecina, ka patentu uztur spēkā vidēji sešus gadus, turklāt ir mazs pārdoto patentu skaits. Tas pierāda, ka patenti netiek izmantoti komercializācijā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Patentu valdes 105.gadadienas pasākumu gaitā noskaidroti Latvijas Intelektuālā īpašuma apbalvojumu laureāti, par kuriem kļuvuši "Rīgas zeļļi", "Sudden Lights" un "Tiny Giant", informēja Patentu valdē.

Apbalvojuma "Gada preču zīme" laureāti tika noteikti starp 32 preču zīmēm, kas virzītas apbalvojuma otrajai kārtai no visām 2024.gadā reģistrētajām preču zīmēm, ko 2024.gadā reizi ceturksnī izvērtēja Patentu valdes ekspertu komisija. Savukārt šī gada sākumā atlasītās preču zīmes vērtēja otrās kārtas žūrija, kuras sastāvā bija Patentu valdes, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK), Latvijas Dizaineru savienības, Latvijas Mākslas akadēmijas un SIA "Silvanols" pārstāvji.

Marta pirmajās divās nedēļās Patentu valde sadarbībā ar Latvijas Sabiedrisko mediju portālu "lsm.lv" organizēja sabiedrības balsojumu, lai noteiktu, kura no 32 preču zīmēm iedzīvotāju skatījumā ir pelnījusi sabiedrības simpātiju balvu.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV tehnoloģiju gigants Apple uzvarējis kompāniju Motorola Mobility tiesvedībā par viedtālruņu atbloķēšanas patentu tiesībām.

Šis Vācijas tiesas lēmums var ietekmēt spriedumus citās tiesvedībās, kurās ir iesaistīta Apple un Android ierīču ražotāji, uzskata patentu eksperts Florians Millers (Florian Muller), vēsta BBC.

Savukārt kompānija Motorola uzsver, ka tiesas lēmumu plāno pārsūdzēt, un tas neiespaidos ierīču piegādes vai pārdošanas apjomus. Kompānija norāda, ka tiesas lēmums ir attiecināms tikai uz atsevišķiem Motorola ierīču modeļiem, kas tiek pārdoti Vācijā.

Patentu eksperts F. Millers, kurš ir sniedzis konsultācijas arī Microsoft, britu medijam norādīja, ka tiesas lēmums ir «svarīga Apple uzvara pret Android». «Pēc tam, kad Google noslēgs Motorola Mobility pārņemšanu, Apple nesaskaņas ar šo kompāniju iegūs tik pat lielu globālo nozīmīgumu, kā cīkstēšanās ar Samsung,» sacīja patentu eksperts.

Ražošana

Sāk strādāt Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome

Žanete Hāka,19.07.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Stājies spēkā Ministru kabineta rīkojums par Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes priekšsēdētāja un padomes locekļu iecelšanu amatā, vienlaikus mainās arī atsevišķi noteikumi apelāciju par Patentu valdes lēmumiem un iebildumu pret preču zīmju un dizainparaugu reģistrāciju izskatīšanai, vienkāršojot un saīsinot procedūru, kas uzlabos uzņēmēju strīdu izskatīšanu.

Kā informē Patentu valdē, Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome (RIAP) saskaņā ar jaunajiem noteikumiem būs pastāvīgi strādājoša struktūrvienība, kuras pienākums ir izskatīt uzņēmēju - preču zīmju un dizainparaugu īpašnieku strīdus. Līdz šim ar to nodarbojās Patentu valdes Apelācijas padome (AP) - Tieslietu ministra apstiprināta lēmējinstitūcija, kuras sastāvā bija neatkarīgi eksperti un Patentu valdes darbinieki, kuri darbu Apelācijas padomē darīja papildus savam pamatdarbam.

Stāsta jaunā RIAP priekšsēdētāja Dace Liberte: «Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomē darbosies četri cilvēki – priekšsēdētāja un trīs RIAP locekļi. Lai novērstu iespējamos interešu konfliktus, piemēram, izskatot uzņēmēju pretenzijas par Patentu valdes lēmumiem, RIAP locekļu atbilstība amatam tika izvērtēta speciālā eksaminācijas komisijā un tie tika apstiprināti ar Ministru kabineta rīkojumu – līdz ar to faktiski Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome ir ieguvusi pilnībā neatkarīgas institūcijas statusu,» par jauno RIAP darba formu stāsta RIAP priekšsēdētāja, kura tāpat kā pārējie RIAP locekļi ir apstiprināta amatā uz septiņiem gadiem.

Likumi

Mainīs rūpnieku strīdu šķetināšanas kārtību

Zanda Zablovska,09.07.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai uzlabotu ar rūpnieciskā īpašuma aizsardzību saistīto strīdu izskatīšanu, paredzēts mainīt Patentu valdes Apelācijas padomes statusa institucionālo modeli.

Paredzēts noteikt, ka Apelācijas padome vairs nav Patentu valdes struktūrvienība, liecina Tieslietu ministrijas (TM) sagatavotais Rūpnieciskā īpašuma likumprojekts. Līdz ar to tiks mainīts tās nosaukums – Patentu valdes Apelācijas padomes reorganizācijas rezultātā tiks izveidota Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome.

Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomē plānots nodrošināt ātrāku un objektīvu lietu izskatīšanu, nosakot, ka Apelācijas padomes locekļiem attiecīgo strīdu izskatīšana ir pamatpienākums.

Projekts paredz noteikt Patentu valdei valsts aģentūras statusu, tādējādi atrisinot finansējuma un valsts nodevu iekasēšanas problēmas – no maksājumiem par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību vairs netiktu uzturētas arī citas valsts funkcijas, kas nav saistītas ar rūpnieciskā īpašuma aizsardzību. Turklāt šāda kārtība pastāvot arī citās Eiropas Savienības valstīs. Par to, vai Patentu valde tiešām jāpārveido par valsts aģentūru Ministru kabineta komitejas sēdē šaubas izteica Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Lai arī likumprojekts kopumā atbalstīts, TM jāizvērtē, vai šādas izmaiņas patiešām nepieciešamas vai iespējami citi risinājumi, piemēram, pārveidojot Patentu valdi par valsts iestādi, ko finansē no maksas pakalpojumiem.

Finanses

Patentu valde brīdina par krāpnieciskiem maksājumu pieprasījumiem

Žanete Hāka,07.12.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Izgudrojumu patentu, preču zīmju un dizainparaugu pieteicēji var saņemt maldinošus sūtījumus, tai skaitā krāpnieciskus rēķinus no kompānijām, kas pieprasa maksājumus par rūpnieciskā īpašuma publicēšanu, reģistrēšanu vai iekļaušanu datu bāzēs.

Krāpnieki izmanto veidlapas, kas ir līdzīgas nacionālo vai starptautisko iestāžu veidlapām, norādot savus konta numurus, informē Patentu valde.

Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis uzsver: «Lai novērstu krāpniecisku rēķinu pieprasījumus, kurus saņem mūsu pieteicēji, esam apkopojuši Patentu valdes rīcībā esošo informāciju un vērsušies Valsts policijā. Valde aicina tāpat rīkoties ikvienu, kurš saņēmis krāpniecisku rēķinu.»

Patentu valde maksājumus lūdz veikt tikai uz tiem Valsts kases vai Patentu valdes kontiem, kas ir pieejami Patentu valdes tīmekļa vietnē.

Tehnoloģijas

Facebook par pusmiljardu stiprina savas pozīcijas

Jānis Rancāns,24.04.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sociālais tīkls Facebook no Microsoft par 550 miljoniem ASV dolāru iegādāsies vairākus simtus kompānijas AOL patentu. Darījums ir viens no pēdējiem Facebook centieniem pastiprināt savas pozīcijas patentu cīņā ar Yahoo, vētsa Reuters.

Patentu darījums, kurš notiek tikai dažas dienas pirms Facebook akciju sākotnējā piedāvājuma, nodrošinās, ka sociālais tīkls tiks pie 650 AOL patentiem. Iepriekš lielāko daļu AOL patentu iegādājās Microsoft, maksājot par to vienu miljardu ASV dolāru.

Nozares analītiķi norāda, ka šāds darījums vērtējams arī kā divu tehnoloģijas jomas nopietnāko spēlētāju tuvināšanās, lai varētu izrādīt pretestību Google.

Db.lv jau iepriekš vēstīja, ka Facebook, gatavojoties akciju sākotnējam publiskajam piedāvājumam, Yahoo sociālo portālu iesūdzējis tiesā par patentu pārkāpumiem, tādējādi uzbrūkot brīdī, kad kompānija ir visievainojamākā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad Pasaules Veselības organizācija (PVO) izplatīja ziņojumu ar nosaukumu Elektroniskās nikotīna piegādes sistēmas (ENPS), kas ietvēra arī informāciju par elektronisko cigarešu jeb tā dēvēto e-cigarešu izplatības mērogiem tajās 90 PVO valstīs, kuras ratificējušas pamata (ietvara) konvenciju tabakas kontroles jomā. Ziņojumā norādīts, ka e-cigarešu izplatība ieguvusi epidēmijas mērogus un ka atsevišķās valstīs elektroniskās smēķēšanas industrijas apmēri, atbilstoši dažām prognozēm, jau 2017. gadā varētu pārsniegt tradicionālās smēķēšanas apgrozījumu un apmērus, raksta laikraksts Diena.

Lai arī ievērojama daļa PVO apgalvojumu ir visai apokaliptiska rakstura un nešķiet īpaši ticama, e-cigarešu industrija tiešām piedzīvo strauju uzplaukumu, un 2014. gada sākumā šis tirgus tika lēsts trīs miljardu ASV dolāru apmērā (2,34 miljardi eiro) gadā, un tajā bija pieejami 466 dažādi zīmoli. Atbilstoši Wells Cargo prognozēm jau tuvāko trīs gadu laikā e-cigarešu tirgus apmēri sasniegs desmit miljardus dolāru, bet līdz 2030. gadam vispār palielināsies 17 reizes, pārsniedzot 50 miljardu dolāru gadā robežu.

2000. gadu vidū ķīniešu uzņēmējs un zinātnieks Hons Liks, kurš tiek uzskatīts par e-cigarešu to mūsdienu izpratnē izgudrotāju, un uzņēmums, kas tobrīd saucās Ruyan, arī patentēja elektroniskās smēķēšanas (pareizāk - tvaicēšanas jeb veipošanas) tehnoloģiju vairāk nekā 40 pasaules valstīs, tajā skaitā ASV. Vienlaikus par neapstrīdamām tiek uzskatītas tikai savulaik Hona Lika, bet kopš 2013. gada par 75 miljoniem ASV dolāru Honam Likam piederošos patentus pārpirkušā giganta Imperial Tobacco tiesības uz lielāko daļu populārā, tradicionālajām cigaretēm vizuāli līdzīgā standarta V8 e-cigarešu tehnoloģijām. Tikmēr e-cigarešu standartu ir nepilns desmits, neskaitot ekskluzīvus vai maz izplatītus modeļus, un katrā no tiem tiek izmantoti kaut nedaudz, bet atšķirīgi tehniskie risinājumi. Situāciju sarežģī arī šādiem gadījumiem tradicionālie patentu kari - nozarē nav retums gadījumi, kad vienu un to pašu risinājumu dažādās valstīs patentē dažādi uzņēmumi vai arī tā dēvētie patentu troļļi, turklāt neraugoties uz faktu, ka gandrīz visi jaunievedumi patiesībā nāk no Ķīnas.

Likumi

Sāk strādāt Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome un mainās kārtība apelāciju un iebildumu lietu izskatīšanā

Lelde Petrāne,20.07.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2016. gada 18. jūlijā stājās spēkā Ministru kabineta rīkojums par Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes priekšsēdētāja un padomes locekļu iecelšanu amatā, vienlaikus mainās arī atsevišķi noteikumi apelāciju par Patentu valdes lēmumiem un iebildumu pret preču zīmju un dizainparaugu reģistrāciju izskatīšanai, vienkāršojot un saīsinot procedūru, kas uzlabos uzņēmēju strīdu izskatīšanu.

Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome (RIAP) saskaņā ar jaunajiem noteikumiem būs pastāvīgi strādājoša struktūrvienība, kuras pienākums ir izskatīt uzņēmēju - preču zīmju un dizainparaugu īpašnieku strīdus. Līdz šim ar to nodarbojās Patentu valdes Apelācijas padome (AP) - Tieslietu ministra apstiprināta lēmējinstitūcija, kuras sastāvā bija neatkarīgi eksperti un Patentu valdes darbinieki, kuri darbu Apelācijas padomē darīja papildus savam pamatdarbam.

Jaunā RIAP priekšsēdētāja ir Dace Liberte. «Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomē darbosies četri cilvēki – priekšsēdētāja un trīs RIAP locekļi. Lai novērstu iespējamos interešu konfliktus, piemēram, izskatot uzņēmēju pretenzijas par Patentu valdes lēmumiem, RIAP locekļu atbilstība amatam tika izvērtēta speciālā eksaminācijas komisijā un tie tika apstiprināti ar Ministru kabineta rīkojumu – līdz ar to faktiski Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome ir ieguvusi pilnībā neatkarīgas institūcijas statusu,» par jauno RIAP darba formu stāsta RIAP priekšsēdētāja, kura tāpat kā pārējie RIAP locekļi ir apstiprināta amatā uz septiņiem gadiem.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV tehnoloģiju kompānija Google ir apsūdzējusi konkurentus Apple un Microsoft, ka tie ir apvienojušies, lai mēģinātu «nogalināt» atvērtā koda operētājsistēmu Android.

Google uzskata, ka minētās kompānijas izvirza «neīstas» patentu prasības, lai sadārdzinātu ierīces, kas izmanto Android operētājsistēmu, kā arī uzsākušas «patentu karus» un nav ļāvušas Google piedalīties Nortel patentu iegādē, vēsta CNET.

«Android panākumi ir izraisījuši naidīgu un organizētu pretpasākumu kampaņu, kuru veic Microsoft, Oracle, Apple un citas kompānijas, izmantojot apsūdzības «neīstu» patentu pārkāpumos,» norāda Google galvenais jurists Devids Drumonds.

Konkurējošās kompānijas iesūdz Google tiesā par dažādu patentu pārkāpumu, kas izmantoti radot Android operētājsistēmu, klāsta D. Drumonds. Piemēram, Oracle pirms gada iesniedza prasību pret Google, norādot, ka tā esot pārkāpusi patentus, kas saistīti ar Java programmēšanas valodu. Savukārt Microsoft esot izvēlējusies citu pieeju - iesūdzot ierīču ražotājus, kuri izmanto Android.

Saldo tēma

Valde kā krietns un atbildīgs saimnieks – ne tikai skaisti vārdi

Evija Novicāne, Mg.iur., zvērināta advokāte, sertificēta maksātnespējas administratore,27.03.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējos pāris gados jaundibinātu uzņēmumu skaits arvien palielinās un tas ir apsveicami, raugoties no ekonomikas attīstības aspekta. Katrs jauns uzņēmējs cer, ka viņa izlolotais bizness sasniegs labus rezultātus un peļņu, taču realitātē tas diemžēl ne visiem izdodas.

Nevēlos biedēt jauno uzņēmumu vadītājus, tomēr pašreizējā situācija maksātnespējas jomā mudina atgādināt, ka valdei kā uzņēmuma izpildinstitūcijai ir savi likumiskie pienākumi, par kuriem nedrīkstētu aizmirst, arī saskaroties ar finansiālām grūtībām.

Krietns un rūpīgs saimnieks ar atbildību

Prakse rāda, ka ne katrs no jaunajiem un arī vairs ne gluži jaunajiem uzņēmējiem apzinās, ka valdes priekšsēdētāja vai valdes locekļa statuss nes līdzi arī atbildību. Uzņēmuma valdes galvenais pienākums ir rūpēties par uzņēmuma darba organizāciju, lai īstenotu nospraustos mērķus un gūtu plānoto peļņu. Taču, ja dažādu iemeslu dēļ uzņēmums saskaras ar finansiālām grūtībām, valdes locekļiem savlaicīgi jākonstatē brīdis, kad jāpieņem lēmums par maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu. Komerclikumā ietvertā frāze – valdes loceklim savi pienākumi jāpilda kā krietnam un rūpīgam saimniekam - nav emocionāls uzmundrinājums, bet gan noteikums, kura neievērošanai ir tiesiskas sekas.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir apturējis zīmola Nestle Purina Petcare France kaķu barības Purina Pro Plan opti – light low fat rich in turkey ar partijas numuru 6358091101 (derīguma termiņš 06.2018.) un zīmola Dr.Clauder solution for pets Gmbh suņu barības Sensitive adult lamb&rice ar partijas numuru 151 (derīguma termiņš 31.05.2019.) izplatīšanu, jo tajās konstatēts karbamīds.

Barības partiju izplatīšana apturēta un paņemti paraugi atkārtotai izmeklēšanai. Kad tiks saņemti analīžu rezultāti, dienests lems par turpmāko rīcību.

Kopumā laboratoriskai izmeklēšanai uz Dānijas laboratoriju (Fødevarestyrelsens Laboratorie Aarhus), kas iepriekš izmeklēja arī uzņēmumā Tukuma straume ražotās barības paraugus, tika nosūtīti pieci dažādu ražotāju suņu un kaķu barības paraugi.

Laboratorija testēšanu veica, izmantojot nevis vienu metodi kā uzņēmuma Tukuma straume gadījumā, bet divas metodes. Vienā gadījumā karbamīda saturs tika noteikts, mērot optisko blīvumu pie 420 nanometru (nm) viļņu garuma, bet otrā gadījumā tas tika noteikts, mērot optisko blīvumu pie 435 nm viļņu garuma.

Citas ziņas

Noteiks valsts nodevu par izgudrojumu tiesisko aizsardzību

,02.08.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts noteikumu projekts par valsts nodevu par izgudrojumu tiesisko aizsardzību. Noteikumu projektu izstrādājuši Tieslietu ministrijas un Patentu valdes speciālisti saskaņā ar Patentu likumu.

Noteikumu projekts izstrādāts ar mērķi noteikt par izgudrojumu aizsardzību maksājamo valsts nodevu apmēru un attiecīgos atvieglojumus.

Kā teikts noteikumu projekta anotācijā, līdzšinējās valsts nodevas likmes par izgudrojumu tiesisko aizsardzību netiek paaugstinātas, tomēr noteikumus nepieciešams izdot saskaņā ar jauno Patentu likumu, kas stājās spēkā šā gada martā.

Pēc noteikumu stāšanās spēkā nodeva par patenta pieteikuma iesniegšanu un publikāciju būs apvienota - Ls 75. Savukārt par grozījumu vai papildinājumu izdarīšanu pieteikumā būs jāmaksā Ls 35. Tā kā Eiropas patentu pretenziju tulkojumus var iesniegt elektroniski, nodeva to iesniegšanai saglabāta Ls 25 apmērā, bet, iesniedzot to papīra formātā - Ls 35. Tas darīts, lai veicinātu elektronisku tulkojumu iesniegšanu.

Eksperti

Jaunā gada vēsmas rūpnieciskā īpašuma regulējumā

Aleksejs Valle, Zvērinātu advokātu biroja VILGERTS jurists,08.01.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gada sākums tradicionāli ir nozīmīgs atskaites punkts Latvijas likumdošanā – brīdis, kad spēkā stājas daudzi normatīvie akti, kas pērn pieņemti. Šķiet, ka Rūpnieciskā īpašuma izmantošanas un aizsardzības jomā izmaiņu vēriens šogad ir bijis plašāks nekā parasti – Latvijas uzņēmējiem ir jārēķinās ar atšķirīgu komercķīlu regulējumu un jāpierod pie attiecīgās kategorijas lietu izskatīšanas jaunas kārtības tiesās.

Pieaugošā tendence ieķīlāt rūpniecisko īpašumu lika Saeimas deputātiem izšķirties par virkni svarīgu grozījumu Komercķīlas likumā, kas stājās spēkā 2015.gada 1.janvārī. Grozījumi paredz, ka Latvijas nacionālās preču zīmes, dizainparaugus, pusvadītāju izstrādājumu topogrāfijas, Latvijas un Eiropas patentus turpmāk varēs ieķīlāt vienīgi kā komercķīlu.

Agrāk šos aktīvus bija iespējams ieķīlāt divu dažādu procedūru ietvaros:

1) fiziskās personas – uz iesnieguma pamata Patentu valdes vestajos reģistros;

2) komersanti – vēršoties ar pieteikumu Uzņēmumu reģistrā. Atbilstoši agrākajam regulējumam, reģistrējot komercķīlu,

Eksperti

Vai karteļu lietās rezultāts var būt savādāks nekā «Samsung karteļa» lietā?

Ieva Azanda, [email protected],08.12.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2009.gada 30.oktobrī Konkurences padome pieņēma lēmumu karteļa un aizliegtas vienošanās lietā, kurā bija iesaistīti Samsung televizoru izplatītāji Latvijā. Šis ir pirmais lēmums, kurā Konkurences padome piemērojusi tik lielas absolūtos skaitļos izsakāmas soda naudas.

SIA Samsung Electronics Baltics, kas ir Samsung Electronics Co. galvenais pārstāvis Latvijā, piemērots sods LVL 4 099 942.75 apmērā.

Savukārt, Samsung televizoru izplatītājiem - SIA RD Elektroniks, SIA Proks, SIA Elkor Trade, SIA Rota un K - attiecīgi piemēroti sodi LVL 1 442 524.54, LVL 267 529.53, LVL 541 920.38 un LVL 270 718.07 apmērā. Pie nosacījuma, ka Konkurences padomes lēmumu apstiprinās administratīvā tiesa, kopumā tirgus dalībniekiem valsts budžetā būtu jāiemaksā LVL 6 622 635.27.

Vai lietas rezultāts varēja būt arī savādāks vismaz attiecībā uz piemērotajiem naudas sodiem?

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sanita Stelpe

LKA izpilddirektore,

Latvijas Kvalitātes balvas eksperts

Latvijas Kvalitātes balva – ieejas karte labāko klubiņā!

Aktualitāte

2007. gada Latvijas Kvalitātes balvas konkurss.

2007. gada 20. novembrī tika sasaukta 2007. gada Latvijas Kvalitātes balvas žūrijas komisijas sēde.

2007. gada LKB konkursa žūrijas komisija:

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Prāvošanās starp abiem sāncenšiem iet vaļā vairākos kontinentos, tomēr tieši principiālā saķeršanās uz Kalifornijas tiesas skatuves starp amerikāņu un dienvidkorejiešu kompānijām rādīs, vai Apple argumenti ir spēcīgāki par Samsung loģiku un noteiks globālā cīniņa turpmāko gaitu un stratēģiju.

Ja Apple pierādīs savu, korejiešiem draud 2,5 miljardu dolāru sods un to Galaxy viedtālruņu un planšetdatoru izmešana no ASV tirgus. Prāva Sanhosē apgabaltiesā sākas šonedēļ. Tā paredzamais ilgums ir četras nedēļas.

Abi strīdnieki apelē pie augstām sfērām, kas iezīmē arī sava veida Rietumu un Austrumu atšķirības. Tā Apple piesauc Rietumos valdošo privātīpašuma svētumu, bet Samsung biedē, ka tai nelabvēlīgs lēmums reizē būs arī spriedums augsto tehnoloģiju inovācijām vispār, proti, primārais ir izaugsme.

Abu pušu tiesai iesniegtos argumentus The New York Times summē sekojoši.

Saldo

Joprojām vienīgais veids, kā pasargāt preču zīmi, ir to reģistrēt

Elīna Pankovska,03.05.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Intelektuālais īpašums ir tieši tas, kas uzņēmējdarbībā rada pievienoto vērtību. Tas atšķir vienu uzņēmumu no citiem uzņēmumiem, tāpēc konkurences apstākļos izvēršas strīdi.

Strīdu saistībā ar preču zīmēm Latvijā nav pārāk daudz. Tomēr no intelektuālā īpašuma strīdiem tie ir visizplatītākie. Latvijas tiesu statistika liecina, ka 2011.gadā pirmās instances tiesās saņemtas 19 lietas, kas saistītas ar preču zīmēm, pagājušajā gadā to skaits bija jau 28, bet šā gada pirmajā ceturksnī – 12. Krietni mazāk strīdu tiesās ir par patentiem. Proti, 2011. gadā tādi bija trīs, bet pērn tiesā nav saņemta neviena šāda lieta. Tas pierāda, ka patentu tiesvedība Latvijā nav īpaši izplatīta. Līdzīgi ir arī ar strīdiem par dizainparaugiem – 2011. gadā šādas lietas pirmās instances tiesās netika saņemtas, bet pērn tādas bija divas.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tehnoloģiju kompānija Apple, kas jau ilgāku laiku izmantojusi savus patentus konkurences cīņā ar tādām kompānijām kā Samsung, drīzumā varētu zaudēt vienu no svarīgākajiem ieročiem – tā saukto «Stīva Džobsa patentu».

ASV Patentu un preču zīmju birojs nolēmis, ka Apple patents, kurš apraksta «skārienjūtīgu ierīci un grafisko lietotāja interfeisu, lai ar heiristiskās metodes palīdzību noteiktu komandas», neatbilst nosacījumiem un izsniedzis patenta pagaidu noraidījumu. Minētais patents apraksta veidu, kādā darbojas iPad un iPhone ierīču skārienjūtīgie ekrāni.

Par Stīva Džobsa patentu tas nodēvēts, jo Apple līdzdibinātājs aktīvi iesaistījās kompānijas svarīgāko ierīču izveidošanā. Ar S. Džobsu tiek saistīti vairāk nekā 300 Apple piederoši patenti, vēsta Macworld.

ASV Patentu un preču zīmju biroja secinājumi Apple ir kritiski svarīgi, jo kompānija savu slaveno uzvaru pār Samsung augustā ieguva pamatojoties uz tieši šo patentu. Db.lv jau vēstīja, ka augustā ASV tiesa atzina, ka Samsung ir pārkāpis Apple patentus un Dienvidkorejas kompānijai piesprieda soda naudu 1,05 miljardu dolāru apmērā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Samsung un Apple atkal devušies uz tiesu, lai turpinātu cīņu par patentiem, vēsta BBC.

Tehnoloģiju kompānijas šoreiz devušās uz tiesu Austrālijā un Nīderlandē – katrs uzņēmums tiesai prasīja otra uzņēmuma produktu tirgošanas aizliegumu valstī.

Apple juristi Sindejā apgalvo, ka Samsung pārkāpis kompānijas patentu tiesības, kas saistītas ar planšetdatora Galaxy Tab skārienjūtīgā ekrāna izveidošanu. Samsung savukārt pieprasa Apple ražoto iPad un iPhone aizliegumu, jo tajos esot izmantoti kompānijas 3G patenti.

Līdz šim Apple ir bijis veiksmīgāks, panākot, ka tiesa samazina tā konkurentu komerciālās ambīcijas – patlaban Samsung ražoto Galaxy Tab 10.1 ir aizliegts pārdot Vācijā, oktobrī stāsies spēkā Samsung viedtālruņu tirgošanas aizliegums Nīderlandē, un visbeidzot Samsung uz laiku ir atcēls sava planšetdatora pārdošanu Austrālijā. Līdz šim Samsung nav guvis ievērojamu uzvaru patentu cīņā ar Apple, lai arī kompānija iesniegusi prasības vairāku valstu tiesās, ieskaitot Franciju un ASV.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Arvien vairāk Latvijas uzņēmumu un zinātnisko institūciju cenšas savām inovācijām nodrošināt starptautisku intelektuālo aizsardzību; patenta saņemšana ES drīzumā solās kļūt ērtāka, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«HugLock ir inovatīvs furnitūras risinājums, saprotams, ka brīdī, kad tas gūst patērētāja atsaucību, ir svarīgi, lai mēs būtu vienīgie šī savienojuma piegādātāji. Tā ir patenta būtība – būt monopolistam attiecībā uz sava izgudrojuma ražošanu, pārdošanu,» DB saka SIA Huglock valdes priekšsēdētājs Bruno Mellis. Slēgmehānisms saņēmis Eiropas patentu, tas patentēts arī ASV, Ķīnā, Kanādā, Krievijā. Arī SIA Hygen izveidotā unikālā mājsaimniecībās izmantojamā duālās degvielas automašīnas iekārta jau plaši patentēta daudzviet pasaulē, piemēram, ASV, Kanādā, Japānā, Ķīnā, Austrālijā, Jaunzēlandē; jau piekto gadu noris arī Eiropas patenta saņemšanas procedūra. Kompānijas izpilddirektors Roberts Strods ir pārliecināts, ka Eiropas patents tiks piešķirts. Viņš arī uzsver – biznesu var attīstīt divos ātrumos: lēnāk – ražojot produktu un pakāpeniski iekarojot tirgus –, un ātrāk – radot unikālu, aizsargātu tehnoloģiju un pārdodot to stratēģiskam partnerim. Ar patentu aizsargātai tehnoloģijai ir ļoti liela pievienotā vērtība.

Viedierīces

HTC sakauj Apple Londonas tiesā

Gunta Kursiša,05.07.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Taivānas tālruņu ražotājs HTC guvis uzvaru pār Apple «patentu karos» Augstākajā tiesā Londonā, raksta BBC.

Jau vēstīts, ka pasaules lielākie viedierīču ražotāji iesaistīti daudzās tiesvedībās, kurās tiek risināts patentu jautājums.

Augstākās tiesas tiesnesis Londonā norādīja, ka HTC nav pārkāpis patentu noteikumus četrām tehnoloģijām, uz kurām tiesības pieteica Apple. Viedtālruņa atbloķēšanas iespēja, virzoties no kreisās uz labo pusi pa skārienjūtīgo ekrānu (slide-to-unlock), ir «acīmredzama» iepriekš pastāvošu tālruņa atbloķēšanas iespēju attīstība, norādīja tiesnesis.

Tāpat Augstākā tiesa noraidīja Apple sūdzības par multivalodu tastatūru, kas dažādās ierīces piedāvā vairāku valodu alfabētus; sūdzības par sistēmu, kas nosaka, kuri ekrāna elementi ir aktivizēti, izmantojot vienu pieskārienu ekrānam, un kuri nav aktivizēti ar vairāku pirkstu pieskārienu ekrānam; funkciju, kas ļauj lietotājam palielināt attēlu ārpus tā iespējam un pēc tam attēlu samazināt, kas norāda, ka attēla aplūkošanas izmērs sasniedzis tā maksimumu.

Tehnoloģijas

FOTO: 50 inovatīvākās kompānijas pasaulē

Dienas Bizness,15.01.2018

50. Sharp Corp

2017.gadā piešķirtie patenti: 748

2016.gadā piešķirtie patenti: 888

Valsts: Japāna

Produkcija: televizori, mājas preces, viedtālruņi

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

#Starptautisko korporāciju izgudrojumu skaits gadā mērāms tūkstošos, un kompānija IFI Claims Patent apkopojusi datus par to, kuri uzņēmumi pērn saņēmuši visvairāk patentu.

ASV ir lielākais patēriņa tirgus pasaulē, un tās IKP tuvojas 19 triljoniem ASV dolāru, bet iedzīvotāju skaits – 323 miljonus. Tādējādi daudzas starptautiskās kompānijas par primāro darbības tirgu uzskata tieši šo valsti.

Lai pilnībā spētu aptvert iespējas ne tikai šajā valstī, bet visur pasaulē, gan ASV, gan ārvalstu kompānijām ir jāaizsargā savus izgudrojumus un inovācijas ar patentu palīdzību, raksta 24/7 Wall St.

Inovāciju skaits pasaulē atšķiras, vērtējot nozaru griezumā, un līderi šajā jomā ir IT, telekomunikācijas un medicīnas. 2017.gadā patentu sadalījums pasaulē ir sekojošs: 46% ASV kompānijām, 31% - Āzijas kompānijām, bet 15% - Eiropas kompānijām.