Tuvāko nedēļu laikā Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Bēgļu aģentūrai var pietrūkt esošo līdzekļu, lai uzturētu gandrīz miljonu Sīrijas bēgļu, kas apmetušies Libānā.
Līdzīgas problēmas pastāvot arī citās Sīrijas kaimiņvalstīs, kurās patvērumu meklējuši no pilsoņkara plosītās valsts aizbēgušie. Gan Turcijas, gan Jordānijas un Irākas varasiestādes norāda, ka lielais bēgļu pieplūdums rada problēmas.
Paredzams, ka, situācijai paliekot nemainīgai, sākot ar 1. oktobri Libānā esošajiem vairāk nekā 720 tūkstošiem Sīrijas bēgļu sāks pietrūkt pārtikas. Iepriekš ANO bēgļu uzturēšanai vienojās piešķirt aptuveni 1,3 miljardus eiro, tomēr no šīs summas šobrīd saņemti tikai 27%.
Db.lv jau vēstīja, ka vairāk nekā divi miljoni Sīrijas iedzīvotāju devušies bēgļu gaitās, lai izvairītos no šo valsti pārņēmušā pilsoņu kara, atklājusi ANO Bēgļu aģentūra. Sīrijas bēgļu lielākais īpatsvars ir Jordānijā, Libānā un Turcijā. Saistībā ar ievērojamo bēgļu pieplūdumu šajās valstīs pieaugusi sociālā un politiskā spriedze. Saskaņā ar ANO datiem – bēgļu gaitās devušies Sīrijas iedzīvotāji pārsniedz jebkuras citas nācijas bēgļu skaitu.
Pārtikas problēmas ir ne tikai bēgļiem Sīrijas kaimiņvalstīs, bet arī pašā pilsoņkara nomocītajā valstī, kur militāras sadursmes starp režīma karaspēku un opozīciju traucē ražas novākšanai. Tirgus analītiķi prognozē, ka šā gada labības raža Sīrijā būs sliktākā pēdējo trīs desmitgažu laikā. Valstī novērota arī pārtikas trūkuma izraisīta liellopu bojāeja.
Iepriekš ANO Bēgļu aģentūra bija aplēsusi, ka papildu vairāk nekā diviem miljoniem Sīrijas iedzīvotāju, kas devušies bēgļu gaitās, vismaz 4,25 miljoni cilvēku bijuši spiesti pamest savas mājas valsts iekšienē, daļa no tiem – piespiedu kārtā. Tādējādi vairākās Sīrijas vietās nav civiliedzīvotāju un zemnieku, kas varētu audzēt un novākt labību.
Pārtikas resursu trūkumus licis Sīrijas valdībai tos meklēt ārvalstīs, ko ievērojami apgrūtina pret šo režīmu noteiktās ekonomiskās sankcijas.
Jau vairākkārt izskanējis, ka ASV un tās sabiedrotie apsver militāra trieciena īstenošanu pret Sīriju, lai tādējādi sodītu Bašara Al Asada režīmu par ķīmisko ieroču izmantošanu uzbrukumā Damaskas pievārtē 21. augustā.
ASV Senāta Ārlietu komisija atbalstījusi prezidenta Baraka Obamas nolūku izmantot Sīrijā militāru spēku. Par rezolūciju gan vēl gaidāms Senāta balsojums, kā arī tas tiks izskatīts Pārstāvju palātā.
Saskaņā ar komisijas atbalstīto plānu, laiks ASV militāro spēku triecieniem pret Sīriju ierobežots ar 60 dienu ilgu periodu, kuru var pagarināt vēl uz 30 dienām. Ierosinājums gan liedz Sīrijas konfliktā iesaistīties ASV sauszemes karaspēkam. Papildus gaidāmajam Senāta balsojumam, militārie triecieni pret Sīriju tiks izskatīti arī Pārstāvju palātā. Lai panāktu Kongresa atbalstu, B. Obamam nāksies pielikt ievērojamas pūles, atzīst analītiķi.