IT tirgus izmaiņu dēļ viens no biržas cerīgākajiem uzņēmumiem - SAF Tehnika tagad nonācis pabērna lomā. SAF Tehnikas akciju cena kopš gada sākuma biržā ir nokritusi no 12 Ls līdz 2.17 Ls vakar. Šāds akciju vērtības samazinājums radījis akcionāriem zaudējumus 29 milj. Ls, liecina Db aprēķini.
Investori izvairās
Cenas negatīvā dinamika un sarežģījumi uzņēmumā radījuši situāciju, ka investori biržā izvairās no akciju iegādes un arī stratēģiskie investori vadībai neizsaka piedāvājumus pārpirkt uzņēmumu. Šie notikumi miljonāra statusu atņēmuši arī SAF Tehnikas valdes priekšsēdētājam un akcionāram Normundam Bergam. Viņa īpašumā bija 9.74% SAF Tehnikas akciju, bet to vērtība no 3.5 milj. latu gada sākumā nokritusi līdz 627 tūkst. pašreiz. Db aprēķini liecina, ka N.Bergs zaudējis gandrīz 2.8 milj. latu. «SAF Tehnikas pamatproblēma ir pēdējā pusotra gada strukturālās izmaiņas tirgū. Mums būtiskākais tirgus sektors - mobilie operatori lielā ātrumā konsolidējas. Nav noslēpums, ka lielie mobilie operatori uzpērk mazos un veido globālus tīklus, mums tas nozīmē to, ka lielais operators strādā ar lielo ražotāju,» tā Rīgas Fondu biržas organizētajā konferencē CEO Meets investors atzinis SAF Tehnikas valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs. SAF Tehnika ir digitālās mikroviļņu datu pārraides aparatūras izstrādātājs, ražotājs un izplatītājs. Kā atzīst N.Bergs, šajā nozarē ir notikuši trīs lieli darījumi, kuros spēkus apvienoja tirgus līderi. «Sliktā ziņa ir tā, ka lielie konkurenti palika divreiz lielāki, un tirgus sentiments ir tāds, ka lieli grib strādāt ar lielajiem un lielie operatori arvien vairāk vēlas redzēt aparatūras piegādi kopā ar servisu.»
Konsolidācijas upuris
«Notikumus ar SAF Tehniku var raksturot divos vārdos - konsolidācijas upuris, kā rezultātā SAF Tehnikai zūd noieta tirgus un uzņēmuma pašreizējā stratēģija ir līšana dziļāk džungļos - uzņēmums pamet pazīstamos tirgus un sāk pievērsties eksotiskajiem - Somālija, Nigērija, Afganistāna,» tā Jānis Praņēvičs, Parex Asset Management finanšu tirgus analītiķis. N. Bergs norāda, ka Eiropā un attītītajās valstīs Austrumeiropā tirgus ir piesātināts un nav saredzamas attīstības iespējas īstermiņā, tādēļ potenciāls tiek saskatīts Āfrikā, Latīņamerikā, Krievijā un Vidusāzijas republikās. «Nav tā, ka SAF Tehnika ir pēkšņi sākusi ražot sliktu produktu vai tirgū ir parādījušās jaunas tehnoloģijas un mēs esam novecojuši un konkurētnespējīgi, man gribētos teikt, ka tuvākos gados nekas arī nemainīsies. Problēma ir tā, ka tirgus ir izmainījies tādā veidā, ka tas, kas tiek pieprasīts, nav tikai produkts, bet arī pakalpojums un SAF Tehnikai ar saviem 200 cilvēkiem ir ļoti grūti konkurēt ar Nokia Siemens Network vai Ericsson,» konferencē izteicies N.Bergs. Andris Anspoks, Informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju asociācijas biedrs, spriež, ka tuvējās apkaimes tirgus ir tomēr pietiekami liels, lai garantētu SAF Tehnikas darbību, jautājums ir par mērogiem jeb tirgus apjomiem, ko uzņēmums vēlas sasniegt. «Interneta pārraides operatori noteikti ir laba perspektīva, bet arī attiecībā uz mobiliem operatoriem bizness kā tāds noteikti nepazudīs, varbūt mainīsies tirgus izmērs. Iespējams, mobiliem operatoriem arī var būt jauns vilnis un pieprasījums pēc kādiem produktiem, kurus mēs vēl nenojaušam,» min eksperts.
Zemāk par nulli nebūs
Akcijas cenas kritums ir bijis neredzēti straujš - gada laikā 82%. «Vadoties pēc tādiem salīdzinošajiem rādītājiem, SAF akciju cena ir daudzkārt zemāka nekā citu nozares kompāniju akciju cena. Tomēr arī pie 8 latu atzīmes šīs akcijas bija lētākas par saviem konkurentiem, kas gan netraucēja tai nogāzties vēl četrreiz zemāk. Cenas kritums atspoguļo pamatotu investoru ticību uzņēmumam. Uz jautājumu, cik zemu šīs akcijas cena kritīs, atbilde ir: zemāk par nulli tā nekritīs. Tomēr pat pieņemot ļaunāko scenāriju (bankrota tuvošanos), SAF Tehnikas vērtībai nevajadzētu nokrist zem aptuveni puses no tās pašu kapitāla, pateicoties samērā likvīdai aktīvu struktūrai, kas šobrīd varētu būt 1.40 Ls. Protams, ja uzņēmuma darbības rādītāji un nākotnes perspektīvas uzlabotos, akciju cenas dotos atpakaļ augšā,» lēš J.Praņēvičs. Normunds Bergs vainu par akcijas cenas bēdīgo stāvokli noveļ uz Latvijas ekonomikas nestabilitāti. «Jebkuram ir skaidrs, kad vispārējās Latvijas ekonomikas krīzes gaidās, ārvalstu preses uzturētajās spekulācijās par iespējamo lata devalvāciju un smago ekonomikas nosēšanos, Rīgas Fondu birža neizskatās kā pievilcīga vieta, kur ieguldīt - lielākiem ārzemju spēlētājiem fondiem Rīgas Fondu biržas kotētās akcijas latos liekas riskants pasākums, un tas arī, mūsuprāt, ir galvenais iemesls, skatoties uz akcijas cenas dinamiku biržā.»
Nav pircēju
Parasti grūtībās nonākušās kompānijas ir gards kumosiņš konkurentiem, kā iegūt labu kompāniju par labu cenu, tomēr SAF Tehnikas gadījumā eksperti spriež, ka šāds iznākums ir maz ticams. «Neredzu īsti mērķi kādam tirgus spēlētājam nopirkt SAF Tehniku. Pircējam ir jāapsver biznesa labumi, kādi tiek gūti - vai nu jaudu palielināšana, izmaksu samazināšana vai klientu loka paplašināšana,» norāda J. Praņēvičs. A.Anspoks gan norādījis: «Lai SAF Tehniku iegādātos kāds no komunikāciju milžiem, viņiem ir jābūt inovatīvam uzņēmumam. Tomēr arī vidējā rangā ir spēlētāji, kuriem interesē nostiprināt pozīcijas un mazināt konkurenci, tāpēc pircēji būs vienmēr.» Kompānijas vadītājs Normunds Bergs atzinis, ka šinī brīdī uz galda nav neviena reāla pirkšanas piedāvājuma. «Mēs nenodarbojamies ar aktīvu kompānijas pārdošanu, bet protams, ja mēs ieraudzīsim labu un saprātīgu piedāvājumu, kas SAF Tehnikai dotu pievienoto vērtību, tad tādu izskatīsim. Ar pievienoto vērtību es saprotu stipri lielāka izmēra kompāniju ar plašāku produktu un pakalpojumu klāstu. Mūsu plusi, kas būtu pievilcīgi pircējam ir labi noslīpēta ražošana un konkurēstpējīgs produktu portfelis - tādu neatkarīgo tirgus spēlētāju tirgū nav daudz.»