Bažas par pasaules ekonomikas neveselību šodien lika samazināties vadošo pasaules akciju tirgus indeksiem.
Pasaules finanšu tirgi turpina pievērst uzmanību eirozonas problēmām un mēģina izskaitļot, kādas problēmas varētu sagādāt ticamā Spānijas došanās pie starptautiskajiem aizdevējiem.
Šodien Vācijas DAX un Francijas CAC 40 indeksu vērtība saruka attiecīgi par 2% un 2,2%. Savukārt Apvienotās Karalistes FTSE 100 indeksa vērtība palielinājās par 1,3%. Kritums bija vērojams Āzijā, kur Japānas Nikkei 225 indeksa vērtība pieauga par 2,03%, bet Honkongas Hang Seng indeksa vērtība palielinājās par 0,83%. Valdot neskaidrībai par eirozonu, šodien Spānijas 10 gadu termiņa obligāciju ienesīgums atgriezās virs 6% atzīmes.
Jāpiebilst, ka šobrīd arvien vairāk tiek spekulēts arī par to, kāda varētu būt pasaules lielākās ekonomikas - ASV - izaugsme. Šajā sakarā lielākas bažas, pat neskatoties uz to, ka ASV Federālo rezervju sistēma pirms divām nedēļām ziņoja par jaunu ASV dolāru drukāšanas kārtu, saistās ar nākamā gada sākumu. Proti, ja ASV politiķi nevienosies citādāk, tad līdz ar 2013. gadu beigsies dažādi nodokļu atvieglojumi 600 miljardu ASV dolāru apmērā (aptuveni 4% no ASV IKP). Daudzi analītiķi uzskata, ka tas ASV liks nonākt recesijā. Šī 600 miljardus vērtā nodokļu atvieglojumu un budžeta taupības pasākumu sākšanās līdz ar nākamā gada sākumu tiek saukta par fiskālo klinti (fiscal cliff). Jāpiebilst, ka šobrīd ASV budžeta deficīts tiek lēsts aptuveni 1,2 triljonu ASV dolāru apmērā. Šobrīd līdz ASV prezidenta vēlēšanām ir atlikušas sešas nedēļas, un diez vai šajā laikā varētu tikt pieņemti kādi ļoti būtiski lēmumi, piemēram, par fiskālās klints atlikšanu. Neviena no vadošajām partijām, domājams, negrib sevi saistīt ar kādiem nepopulāriem lēmumiem. ASV pieradušas pie dažādiem nodokļu atvieglojumiem, bet arī šai valstij ir milzīgs parāds un milzīgs budžeta deficīts (nomināli tas ir lielākais pasaulē). Valdot šādam fonam, arī ASV teorētiski var nonākt pie situācijas, kad tā nespēs saviem spēkiem norēķināties par savām parādsaistībām. Tā gan pagaidām vairāk ir zinātniskā fantastika, un ko tādu finanšu tirgus dalībnieki pieļauj tikai savos ļaunākajos murgos. Šobrīd ir svarīgi, vai arī ASV sāks ierobežot savus tēriņus, kas situāciju nenoliedzami stabilizētu ilgtermiņā. Tiesa gan, īsākā termiņā tas nozīmētu mazasinīgāku ASV ekonomikas izaugsmi, lēnāku darba tirgus atveseļošanos utt. Ņemot vērā pašreiz ļoti svārstīgos un nervozos finanšu tirgus, jājautā, vai šis ir pareizais brīdis, kad uzsākt tēriņu samazināšanu. No otras puses - vai vispār ir garantija, ka situācijas vilkšana garumā vispār novedīs pie kāda izdevīgāka brīža šādas politikas īstenošanai, kas tomēr ir nepieciešama, lai ASV parādu nasta valsti vienkārši neparautu zem ūdens.
Nav izslēgts, ka pēc dažiem mēnešiem pasaules finanšu tirgus redzokļi būs pievērsti ASV, bet Eiropas parādu krīzei tiks otršķirīga uzmanība. Tiesa gan, Eiropas apjomīgais līderu pulciņš jau pierādījis, ka vienmēr var parūpēties par situācijas saasināšanu.