Borģu ģimene iesākusi veidot saimniecību par saviem līdzekļiem – iegādājusies īpašumu, aitas, traktoru, siena presi, diemžēl līdzekļi pamazām izsīkuši, bet, lai attīstītos, vajadzēja vēl, tā rakstu par sapņa piepildīšanu sāk reģionālais laikraksts Dzirkstele.
«Nācās ņemt aizņēmumu, kas nebija nemaz tik viegli. Iespējams, mums bankā īsti nenoticēja, ka aitkopība nākotnē būs ienesīga. Jā, aita nav govs, kas katru dienu dod pienu un zemnieks regulāri saņem piena naudu. Aitas tikai divreiz gadā dod kaut kādus ienākumus un mums tas viss ir vēl tikai priekšā, taču mēs rēķinājām naudas plūsmu un sapratām, ka nākotnē tas būs rentabli,» sacījusi Iveta.
Saimniecībā šobrīd ir 19 Vācijas Merino vietējās šķirnes jaunaitas un viens šīs pašas šķirnes teķis. «Sākumā mums bija 20 jaunaitas. Taču dienā, kad devāmies pirkt teķi, viena aita no ganībām diemžēl pazuda. Izstaigāju un izbraukāju visu tuvāko un tālāko apkārtni - pilnīgi nekādu pēdu. Runājot ar kaimiņiem, spriedām, ka vainīgs vai nu vilks, vai arī cilvēks. Skumji. Tagad jābūt piesardzīgākiem,» stāstījis Juris. Saimnieki atklājuši, ka līdz 1. jūlijam, kad aitkopībā mainās gads, saimniecībā jau būs 25 jaunaitas un 6 grūsnas aitas, kuras jūlijā atnesīsies.
«Iepirksim vēl aitas, lai pildītu prasības, kas nepieciešamas šķirnes saimniecībai,» teikusi Iveta. «Šķirnes saimniecības statusu nemaz tik viegli nav iegūt. Sākumā mums šķita, ka tas būs vieglāk, bet tagad esam sapratuši, ka ir ļoti daudz nosacījumu un prasību, kas ir jāizpilda. Mums ļoti palīdz pārraudze Ilze Miķelsone no Inešiem. Bez viņas atbalsta mums būtu ļoti grūti, jāsaka viņai liels paldies par palīdzību,» sacījis Juris. «Pieredzes mums diemžēl nav. Mēs mācāmies no citu pieredzes - lasām internetā, ko raksta saimnieki, skatāmies videomateriālus, lasām grāmatas,» Dzirkstelei stāstījusi Iveta.
Viņa atzinusi, ka pašreizējais mērķis ir 90 aitu mātes, taču, ja varēs iznomāt zemi vai varbūt pat piepirkt to klāt, kā arī, iespējams, realizēt kādu Eiropas projektu, tiek pieļauts, ka aitu skaits saimniecībā varētu būt vēl lielāks. «Pārdosim jaunaitas, teķus, jo šo šķirni izmanto krustošanai ar Latvijas tumšgalvēm, lai uzlabotu gaļas īpašības un kautsvara iznākumu.»
«Vilnas cena gan nav sevišķi liela. Ar vilnu noteikti lielu peļņu nevarēs gūt, taču ceram, ka arī to izdosies realizēt. Pirms trim nedēļām aitas jau tika nocirptas un iegūti 75 kilogrami vilnas,» stāstījis saimnieks.
Iveta un Juris esot apņēmības pilni attīstīt savu saimniecību. «Mēs ticam, ka viss izdosies. Ja cilvēks dara un viņam ir mērķis, ātrāk vai vēlāk, bet viņš to noteikti sasniedz,» pārliecināta Iveta.