Zemnieku saimniecība "Mazburkas" iegādājusies 12 hektārus zemes, lai Kurzemes pusē attīstītu bioloģisko vīnogu audzēšanu vīna ražošanai un aitu ganāmpulka turēšanai.
Saimniecības pamatnodarbošanās ir divas šķietami nesaistītas jomas – vīnogu un jēru audzēšana, kas piesaista arvien lielāku tūristu uzmanību.
Engures novada Smārdes pagasta bioloģiskā zemnieku saimniecība ilgstoši no kaimiņiem nomāja 12 hektārus zemes līdz radās iespēja ar bankas "Citadele" finansējumu to iegādāties savā īpašumā, nodrošinot saimniecības izaugsmi un saglabājot bioloģisko saimniekošanu teritorijā.
Līdz ar zemes iegādi "Mazburku" saimniecība ir paplašinājusies līdz 54 hektāriem.
Saimniecība izveidota, sakopjot pašreizējo saimnieku Niedru ģimenes vecvecāku īpašumu un saimniekošanu uzsākot bez pieredzes lauksaimniecībā.
"Mūsu attīstības princips - kad realizēts viens mērķis, azartiski ķeramies pie nākamā. Ideja radīt savu vīna lauku radās, lai nogāze izskatītos skaistāka. Vīnogu audzēšana, vīna darīšana un aitu ganāmpulks piesaista arī ceļotāju uzmanību. Paralēli lauksaimniecībai par saimniecības ikdienu kļuvušas arī ekskursijas vīnogu dārzā, vīna degustācijas, vīnogu lasīšana un dažādu pasākumu organizēšana. Labprāt dalāmies pieredzē gan par vīnogu audzēšanu, gan aitkopību. Pēc ilgu gadu pūliņiem, vīni ir apbalvoti arī ar vairākām balvām vīna konkursos un vīna skatēs. Lai arī vīnu ražojam vairākus gadus, uzskatām, ka joprojām tikai mācāmies," stāsta saimniece Gunta Niedra, kura vīna darīšanu apguva pašmācības ceļā.
Vīnogu audzēšana ar Eiropas Savienības finansējumu uzsākta 2005. gadā, un tagad tas ir viens no lielākajiem vīnogu dārziem Latvijā, kurā tiek audzētas vairāk nekā 35 vīnogu šķirnes. Sākotnēji nelielos apjomos uzsāktā vīna ražošana šobrīd dubultā pieaugusi. Saražoto vīnu iegādājās ģimenes un kafejnīcas, kuras atbalsta šo produktu.
Bioloģiski audzētu jēra gaļu saimniecība pārdod Latvijas patērētājiem. No 300 dzīvnieku plašā ganāmpulka lielākā daļa ir jēri, kā arī 100 aitas un divi auni.
"Lauksaimniecība ir viena no "Citadeles" prioritātēm, ko vēsturiski banka ir finansējusi visvairāk. Bioloģisko saimniecību platības Latvijā nav īpaši lielas - lielākoties ap 30 hektāriem. Zemes iegāde savā īpašumā zemnieku saimniecībām sniedz lielāku neatkarību un plašākas attīstības iespējas. Jo īpaši tas ir svarīgi bioloģiskajām saimniecībām, kurām būtiskas ir ne tikai savas, bet arī blakus kaimiņu saimniekošanas metodes. Saimniecība "Mazburkas" saimnieko efektīvi un viena joma papildina otru – nogrieztās vīnogu lapas un dzinumus apēd aitas, savukārt prasīgās vīnogas tiek mēslotas tikai ar dabiskiem līdzekļiem, tai skaitā citām vajadzībām neatbilstošu aitu vilnu," stāsta Jānis Kopeika, "Citadeles" Mazo uzņēmumu apkalpošanas nodaļas vadītājs.