Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgums (ACTA) ir «pārspīlēts» un var ierobežot cilvēku iespējas iegūt nepatentētus medikamentus, kā arī samazināt internetā valdošo brīvību, pavēstījis iepriekš amatu pametušais Eiropas Parlamenta galvenais sarunu vedējs par nolīgumu Kaders Erifs (Kader Arif).
Intervijā ar britu laikrakstu The Guardian K. Erifs, kurš sagatavoja oficiālus ziņojumus par nolīgumu, norādīja – neskatoties uz to, ka sarunas par ACTA tika uzsāktas jau 2007. gadā, Eiropas Parlamentam netika sniegta informācija par Eiropas Komisijas (EK), kā arī par citu līgumu parakstījošo valstu, nostāju šajā jautājumā.
Pašlaik esot īpaši svarīgi sabiedrībā veicināt debates par ACTA, jo līgums vēl būs jāratificē gan Eiropas parlamentam, gan arī katrai dalībvalstij. Tomēr šobrīd vairs neesot iespējams pārskatīt līgumu jo diskusijas par to ir noslēgtas. Bijusī amatpersona arī norāda, ka nolīguma nosaukums ir maldinošs, jo tajā tiek runāts ne tikai par preču viltošanu, bet arī par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpšanu, kas ir divi atšķirīgi koncepti.
K. Erifs norāda, ka šīs atšķirības lieliski ilustrē situācija ar nepatentētiem medikamentiem. «Nepatentētie medikamenti nav viltoti medikamenti – tos ražo vai nu tāpēc, ka oriģinālo zāļu patents termiņš ir beidzies, vai arī tāpēc, ka valsts ir ieviesusi noteiktas sabiedrības veselības normas,» sacīja K. Erifs.
«Problēma ar ACTA ir tāda, ka līgums uzmanību pievērš intelektuālā īpašuma tiesībām vispārīgi. Tas nozīmē, ka nepatentētas zāles tiek uzskatītas par viltotām zālēm, bet patenta īpašnieks var pārtraukt to importu, piemēram, uz attīstības valstīm.» Amatpersona arī norāda, ka attīstības valstīs šāda veida zāles ir ļoti svarīgas, jo to iedzīvotāji nereti nespēj samaksāt par patentētām zālēm.
K. Erifs arī norāda, ka atsevišķi eksperti pauduši bažas, ka ACTA līguma ietvaros interneta pakalpojuma sniedzējam var likt uzņemties atbildību par lietotāju darbībām. Šāds aspekts pašlaik Eiropas normatīvos neeksistējot. Tāpat ACTA var novest pie pamatīgākām robežpārbaudēm, kuras var tikt vērstas pat pret vienkāršiem cilvēkiem, kas ceļo ar saviem datoriem.
Db.lv jau vēstīja, 27. janvārī K. Efirs atkāpās no sava amata. Viņš bija viena no svarīgākajām amatpersonām, kam vajadzēja panākt Eiropas Parlamenta vienošanos par Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma (ACTA) ratificēšanu. K. Efirs paziņojumā par savu atkāpšanos no amata norādīja, ka viņš «nepiedalīsies šai maskarādē».