Vērtējot, kādi šķēršļi iedzīvotājiem traucē plānot ģimenes pieaugumu un kādēļ bērnu daudziem iedzīvotājiem ir mazāk, nekā viņi vēlētos, 75% aptaujāto norāda, ka galvenokārt traucē sarežģītā finansiālā situācija.
Kā liecina jaunākā DnB Nord barometra aptaujas dati, 47% aptaujāto uzskata, ka cilvēki jūtas nedroši par nākotni, 41% atzinuši, ka netiek nodrošināts pietiekams valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem, bet 39% aptaujāto norādījuši, ka viens no galvenajiem kavēkļiem ir nepiemēroti sadzīves apstākļi.
Prognozējot, vai tuvāko trīs gadu laikā respondenti plāno ģimenes pieaugumu, 30% respondentu norādījuši, ka to neplāno, jo situācija valstī ir pārāk sarežģīta, kavē finansiālie un sadzīves apstākļi, kā arī valsts atbalsts ir tik ļoti mazinājies, ka patlaban nav īstais mirklis domāt par ģimenes pieaugumu. Tikpat liela daļa aptaujāto nedrošību par nākotni minējuši kā noteicošo faktoru, kādēļ viņiem patlaban nav tik daudz bērnu, cik viņi ideālā variantā vēlētos.
54% respondentu uzskata, ka Latviju demogrāfiski visvairāk apdraud iedzīvotāju aizbraukšana, savukārt 26% aptaujāto uzskata, ka ne mazāk aktuāls drauds ir zemais dzimstības līmenis.
Savukārt vērtējot iespējamos pasākumus dzimstības veicināšanai, kā visbūtiskākos respondenti uzsvēruši lielāku atbalstu ģimenēm ar bērniem un lielākus pabalstus – atbildējuši 57%, kā arī patiešām bezmaksas izglītības (51%) un veselības aprūpes (35%) nodrošināšanu.
Prognozējot latviešu tautas pastāvēšanas izredzes pēc 50 gadiem, ceturtā daļa respondentu ir pārliecināti, ka mūsu skaits būs ievērojami samazinājies. To, ka runas par latviešu izmiršanu ir pārspīlētas, atzinuši 18%, savukārt 19% aptaujāto domā, ka, veicot dzimstības veicināšanas un mirstības mazināšanas pasākumus, situācija uzlabosies un arī pēc 50 gadiem latvieši nebūs apdraudēti.