Pagājušās nedēļas nogalē tika publiskoti jaunākā DnB NORD Latvijas barometra rezultāti, kuri, lai arī iegūti vēl pirms vēsturiskā nu jau bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera paziņojuma par Saeimas atlaišanas rosināšanu, tomēr ir ļoti zīmīgi. Faktiski tie ir pēdējie sabiedrības noskaņojuma rādītāji pirms priekšvēlēšanu perioda iestāšanās.
Protams, V. Zatlera paziņojums, viņa nepārvēlēšana Valsts prezidenta amatā un tam sekojošās aktivitātes atstāj savu iespaidu uz sabiedrisko domu, aktualizējot jautājumus, kas ir un nav pieņemams politikā, un tādējādi varbūt aizēnojot citas sfēras. Tomēr būtu vieglprātīgi aizmirst sabiedrības neapmierinātību ar situāciju ekonomikā.
Bet neapmierinātība ir dziļa – pozitīvo vērtējumu īpatsvars DnB NORD Latvijas barometra indikatoros svārstās no 1% (par pašreizējo ekonomikas stāvokli) līdz 18% (par Latvijas ekonomikas stāvokli pēc 12 mēnešiem). Tiesa, salīdzinot ar aprīli, maijā rādītāji bija nedaudz uzlabojušies, tomēr izmaiņas ir nelielas. Līdz ar to interesanti, vai pārmaiņas politikā un gaidāmās vēlēšanas mainīs arī sabiedrības noskaņojumu, domājot par nākotni, jo, kā liecina iepriekšējo aptauju dati, saistībā ar 10. Saeimas vēlēšanām optimisms pieauga tikai nedaudz un vērā ņemams uzticēšanās kredīts šai Saeimai un valdībai netika dots, vēlāk «atspēlējoties» attieksmē pret to īstenoto rīcību.
Minētā neapmierinātība ar ekonomisko situāciju un nedrošība par rītdienu atspoguļojas arī pētījuma otrajā daļā par iedzīvotāju patēriņa un finanšu līdzekļu izlietojuma paradumiem. Katrā ziņā Latvijas iedzīvotāji, par spīti runām, ka situācija valstī uzlabojas, joprojām taupa, seko līdzi cenām un gadījumā, ja cenas celsies, ir gatavi taupīt vēl vairāk. Viņi arī baidās no cenu celšanās pārtikas produktiem – jau tagad 44% aptaujāto pārtikas iegādei bieži tērē vairāk nekā, dodoties uz veikalu vai tirgu, plānojuši.
Pieaugošu izdevumu gadījumā vairāk pelnīt (mainīt darbu vai meklēt papildu darbu) plāno aptuveni piektdaļa iedzīvotāju, kas gan vismaz daļēji varētu būt skaidrojams ar to, ka vien 2% respondentu uzskata, ka Latvijā patlaban ir labas iespējas atrast darbu. Savukārt 16% atbildējuši, ka cenu celšanās gadījumā viņi varētu pārcelties uz dzīvi citviet, ārzemēs. Iedzīvotāju nedrošību par nākotni apliecina arī tas, ka tikai 17% domā – viņi patēriņa preču cenu inflācijas gadījumā tiks galā samērā viegli, īpaši nemainot savus ikdienas paradumus.
Tā kā starp jomām, kas, pēc viņu domām, atstātu vislielāko ietekmi uz viņu izdevumiem, iedzīvotāji minēja elektrības un gāzes (64%) un komunālo maksājumu (51%) pieaugumu, samērā draudīga ir 9% iedzīvotāju gatavība nemaksāt rēķinus. Kā ziņo plašsaziņas līdzekļi, jau tagad parādi par komunālajiem pakalpojumiem sasniedz ievērojamas summas, bet iedzīvotāju attieksme liecina, ka prognozētās cenu celšanās gadījumā nākotnē situācija varētu kļūt vēl sliktāka.
Ņemot vērā nesen piedzīvoto skandālu par Latvijā ražoto vafeļu sastāvu, interesanti vērtēt iedzīvotāju attieksmi pret Latvijas produktiem (pētījums gan veikts pirms šīs diskusijas sākšanās) – 35% aptaujāto norādījuši, ka viņi priekšroku dod Latvijā ražotiem produktiem, bet gandrīz tikpat bieži (33%) atzīts, ka citi faktori (cena, sastāvs, kvalitāte) ir svarīgāki. Tā kā samērā reti (6%) tiek atzīts, ka Latvijas pārtikas produkti nav būtiski dārgāki par importētajiem, bet to dārdzība visbiežāk tiek skaidrota ar augstāku kvalitāti, pēdējās apšaubīšana varētu būt kritiska Latvijas pārtikas produktu nozarei, kura atšķirībā no vairākām citām tomēr lielā mērā ir balstīta uz iekšējo patēriņu.
Ar pilnu DnB NORD Latvijas barometra pētījumu iespējams iepazīties DnB Nord mājaslapā.