Pateicoties Db atbalstītajai akcijai Pieprasi nodokļu samazināšanu, valdība nolēmusi nekustamā īpašuma maksājuma pieauguma ierobežojumu 25% apmērā piemērot visiem nodokļu maksātājiem, tostarp tiem, kas īpašumus iegūs pēc 2008. gada 1. janvāra. No vēl divām prasībām Db nedomā atkāpties.
Lai gan izcīnīta uzvara vienā no punktiem, parakstu vākšana joprojām turpinās. Parakstīties varat šeit: Pieprasu samazināt nodokļus
Nekustamā īpašuma nodokļa pieauguma ierobežojums 25 % apmērā tiks piemērots visiem nodokļa maksātājiem, turklāt no 2011. gada šī nodokļa likme būs 0.4 %.
Tādējādi Finanšu ministrija ir piekāpusies un respektējusi uzņēmēju viedokli vienā no problēmjautājumiem, par kuru ekonomiski aktīvie iedzīvotāji pauž savu viedokli akcijā Pieprasi nodokļu samazināšanu!
Ierobežos visiem
Saskaņā ar akceptētajiem likuma grozījumiem, kas iekļauti nākamā gada budžeta likumprojektu paketē, nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības aktualizācijas rezultātā nekustamā īpašuma nodokļa apmērs pie nemainīga nekustamā īpašuma lietošanas mērķa 2008., 2009. un 2010. gadā nedrīkstēs pārsniegt iepriekšējam gadam aprēķināto nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmēru par vairāk kā 25 %. Db (13.09.) jau vēstīja, kā sākotnēji NĪN likuma grozījumi paredzēja neattiecin��t nodokļa maksājumu pieauguma ierobežojumu uz tiem nekustamo īpašumu īpašniekiem, kas taksācijas gadā, kas sāksies ar 2008. gada 1. janvāri, atsavinājuma vai dāvinājuma rezultātā ir ieguvuši jaunu nekustamo īpašumu. Pret šādu NĪN maksātāju diskrimināciju, atkarībā no īpašumtiesību «stāža» asi iebilda gan nekustamo īpašumu tirgus speciālisti, gan uzņēmēju organizāciju pārstāvji. Nekustamā īpašuma tirgus speciālisti norādīja, ka, ieviešot likumdošanas normas, kas jaunajiem īpašniekiem liks maksāt vairākkārt lielāku NĪN nekā vecajiem, var tikt dots kārtējais trieciens nekustamā īpašuma tirgum, kas jau cietis no pretinflācijas aktivitātēm. Savukārt Latvija Statoil vadītāja Baiba Rubesa brīdināja, ka NĪN maksātāju šķirošana var būtiski pasliktināt investīciju klimatu Latvijā. «Apsveicami, ka valdība nolēmusi nepieļaut jauno spēlētāju diskrimināciju, kuri ienāk tirgū, pērkot nekustamo īpašumu, vai paplašinās, būvējot jaunas būves,» secina būvtehnikas un mežtehnikas tirdzniecības un servisa SIA Intrac Latvija valdes loceklis Andris Bružs. Viņaprāt valstij pat būtu jāatbalsta tie, kuri tagad dārgās būvniecības apstākļos nebaidās investēt, jo nosacīt nodokļa maksājumu pieaugumu tikai iepriekš pa ievērojami zemākām izmaksām realizētiem nekustamā īpašuma projektiem nebūtu pareizi.
Saskaņā ar valdības akceptēto likumprojektu, no 2008. gada 1. janvāra līdz 2010. gada 31. decembrim NĪN likme Latvijā būs 1% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, savukārt no 2011. gada 1. janvāra NĪN pamatlikme Latvijā būs 0.4 % no īpašuma kadastrālās vērtības. Turklāt pašvaldībām tiks piešķirtas tiesības noteikt NĪN papildlikmi, kas nepārsniedz 0.6 %. Lai noteiktu NĪN papildlikmi, attiecīgajai pašvaldībai līdz pirmstaksācijas gada 1. oktobrim būs jāizdod attiecīgi saistošie noteikumi.
Jāsamazina vēl
«Tā kā NĪN bāze ir strauji pieaugusi, nesaprotu, kāpēc šī nodokļa likme tiek samazināta tikai līdz 1 %, un tālākā samazināšana tiek atlikta līdz 2011. gadam, piedevām vēl atstāta vietējo pašvaldību ziņā,» neizpratnē ir šķidrā metāla maisītāju ražotāja SIA MHDSKB komercdirektors Andris Strautmanis. Savu teikto viņš pamato ar to, ka jau šogad nekustamā īpašuma nodoklis tikai par ēku kadastrālo vērtību pārrēķina rezultātā uzņēmumam pieauga 12 reizes, bet nākamgad vēl mainīsies arī zemes kadastrālā vērtība, no kuras rēķina šī nodokļa apmēru.Pēc A. Strautmaņa domām valdības lēmums dot lielu varu pašvaldībām noteikt šī nodokļa likmes lielumu, var radīt biznesam nevajadzīgus blakusefektus: «Pašvaldības varēs darīt kā grib - kādam nolemt atlaidi pilnā apmērā, kādam daļēji.» Saskaņā ar Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumu, no 1. janvāra Latvijā stāsies spēkā jaunās nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības bāzes. Saskaņā ar Valsts zemes dienesta aprēķiniem, lauksaimniecības zemes kadastrālā vērtība Latvijā vidēji pieaugs 2 reizes, individuālo dzīvojamo māju zemes vērtība - vidēji 5.6 reizes, komercobjektu apbūves zemes vērtība - vidēji 5.5 reizes, bet rūpnieciskās ražošanas apbūves zemes vērtība - vidēji 5.1. Ja netiktu samazināta NĪN likme un ieviests nodokļa maksājumu apmēra ierobežojums, maksājumi nākamgad pieaugtu proporcionāli zemes kadastrālās vērtības pieaugumam.