Uzņēmēju attieksmē par valsts ekonomisko stāvokli notikusi būtiska optimisma mazināšanās, turklāt uzņēmēji sagaida, ka valsts tos atbalstīs ekonomiskajās grūtībās, liecina Parex bankas un sabiedrisko pētījumu uzņēmuma SKDS aptaujas Parex index dati par 2008.gada decembri.
Parex index rādītājs decembrī samazinājies par 6.15 punktiem, sasniedzot jaunu rekordu – 35.26 punktus. Parex index izveidots 2004.gadā un šajā laikā tik krasas izmaiņas uzņēmēju noskaņojumā iepriekš nav konstatētas.
"Pētījumu izmantosim, attīstot bankas pakalpojumus saviem klientiem, jo pašreiz gan privātpersonām, gan uzņēmējiem mainījušās prioritātes. Šie fakti būs noderīgi arī Latvijas valdībai, plānojot Eiropas Savienības fondu un Starptautiskā valūtas fonda līdzekļu piešķiršanu tautsaimniecības attīstības stimulēšanai," norāda Parex bankas valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis.
2008.gada decembrī Parex index jau gandrīz par piecpadsmit punktiem ir nokrities zem neitrālā vērtējuma sliekšņa, par ko tiek uzskatīta 50 punktu atzīme. Pēdējo astoņu ceturkšņu laikā uzņēmēju vērtējums kopumā ir samazinājies gandrīz par vairāk nekā 25 punktiem, un kopš 2006.gada nogales tā kopējais skaitlis ir uzrādījis tikai kritumu.
Decembrī negatīvs ir bijis gan tagadnes (34.06 punkti), gan nākotnes indekss (36.46 punkti), liecinot ne vien par pesimistisku pašreizējās situācijas, bet arī tuvākā pusgada ekonomikas attīstības redzējumu. Ja iepriekš uzņēmēji bija salīdzinoši optimistiskāki, raugoties nākotnē, tad šajā pētījumā lejupslīde viskrasāk (par 7.46 punktiem) ir skārusi tieši nākotnes indeksu, kas varētu liecināt par to, ka uzņēmēji 2008.gada nogales skarbās ziņas gan banku sektorā, gan arī ekonomikā kopumā tomēr novērtējuši negatīvi.
Viskritiskāk 2008.gada beigās Latvijas uzņēmēji vērtējuši vispārējo ekonomisko aktivitāti valstī, piešķirot tai tikai 14.59 punktus. Uzņēmēju skatījumā ievērojami kritusies arī ekonomiskā aktivitāte pārstāvētajā nozarē (26.01 punkti), uzņēmuma apgrozījums (33.31 punkti), uzņēmuma finansiālais stāvoklis (34.04 punkti) un uzņēmuma rentabilitāte (34.05 punkti). Nedaudz labākus indeksa rādītājus uzņēmēji piešķīruši investīciju apjomam uzņēmumā (43.62 punkti) un darbinieku skaitam uzņēmumā (42.25 punkti). Salīdzinoši augsta vēl aizvien Latvijas uzņēmēju skatījumā ir konkurence pārstāvētajā nozarē – 52,09 punkti.
Tajā pat laikā lielākā daļa Latvijas uzņēmēju jeb 59.3% uzskata, ka valdībai ir jāatbalsta grūtībās nonākušie uzņēmumi, liecina Latvijas uzņēmēju lietišķās aktivitātes pētījuma Parex index 2008.gada decembrī veiktajā aptaujā iekļautais papildus jautājums.
Uz aptaujas jautājumu Vai Jūs uzskatāt, ka Latvijas valdībai, līdzīgi kā to jau dara citas Eiropas Savienības valstis un ASV, būtu jāatbalsta vietējie uzņēmumi, kuri nonākuši grūtībās pasaules finanšu krīzes dēļ? 2008.gada decembrī veiktajā Parex index aptaujā 59.3% respondentu atbildēja, ka noteikti vajadzētu atbalstīt, bet 28.8% - drīzāk vajadzētu atbalstīt. Tātad kopumā 88.1% Latvijas uzņēmēju uzskata, ka Latvijas valdībai grūtībās nonākušie uzņēmumi Latvijā ir jāatbalsta.
3.6% Latvijas uzņēmēju uz minēto papildus jautājumu atbildēja, ka valdībai grūtībās nonākušie uzņēmēji drīzāk nav jāatbalsta, bet 2.4% uzņēmēju ir vēl kategoriskāki un uzskata, ka šādus uzņēmumus noteikti nevajadzētu atbalstīt. 5.9% Latvijas uzņēmēju nebija savs viedoklis par šo jautājumu, un viņi izvēlējās atbildes variantu Grūti pateikt.
Tāpat 2008.gada decembrī veiktajā aptaujā tika iekļauts šāds papildus jautājums – Sakiet, lūdzu, kā fakts, ka Parex bankas akciju kontrolpaketi ir ieguvusi Latvijas valsts, ir mainījis Jūsu attieksmi pret Parex banku un tās pakalpojumu izmantošanu? Aptaujas rezultāti liecina, ka 50.7% uzņēmēji pēc decembra notikumiem nav mainījuši savu attieksmi pret Parex banku, savukārt 4.7% uzņēmēju attieksme pat ir nedaudz uzlabojusies, bet 0.5% - ievērojami uzlabojusies.
Tajā pat laikā 18.8% uzņēmēju uzskata, ka viņu attieksme pret Parex banku ir nedaudz pasliktinājusies, bet 9.6% ievērojami pasliktinājusies. 15.7% uzņēmēju nebija savs viedoklis par šo jautājumu un viņi aptaujā izvēlējās atbilžu variantu Grūti pateikt.