Kipras starptautiskā aizdevuma ietvaros paredzētā nodeva noguldījumiem ir negodīga un radījusi bīstamu precedentu, uzskata Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
«Izvērtējot piedāvāto nodevu noguldījumiem Kiprā, V. Putins atzinis, ka šāds risinājums, ja tas stāsies spēkā, būs negodīgs, neprofesionāls un bīstams,» Kremļa runasvīra Dmitrija Peskova sacīto citē aģentūra Reuters.
Krievijas pilsoņiem pieder lielākā daļa no Kipras bankās noguldītās ārvalstnieku naudas, un kaimiņvalsts bankas salu izmantojušas kā iecienītu ārzonu. Kipras bankās patlaban noguldīti 70 miljardi eiro, no kuriem aptuveni puse pieder nerezidentiem un tiek uzskatīts, ka lielākā daļa no tiem ir Krievijas pilsoņi.
Iepriekš starptautiskā reitingu aģentūra Moody’s bija aplēsusi, ka Krievijas bankas un kompānijas Kiprā ieguldījušas aptuveni 30 līdz 40 miljardus ASV dolāru. Kipras bankās, savukārt, varētu būt izvietoti noguldījumi 12 miljardu apmērā no Krievijas. Saskaņā ar Moody’s aprēķiniem, Krievija Kiprā varētu zaudēt aptuveni 19 miljardus ASV dolāru.
Krievija arī vēl nav pieņēmusi lēmumu par Kiprai piešķirtā aizdevuma atmaksas termiņa pagarināšanu. Eiropas Savienība (ES) cer, ka Krievija aizdevuma 2,5 miljardu eiro apmērā atmaksas termiņu pagarinās līdz 2021. gadam. Aizdevumu Kiprai Krievija piešķīra 2011. gadā. Lai vienotos par aizdevuma atmaksas termiņu, Kipras finanšu ministrs Mihaels Saris (Michael Sarris) devies uz Maskavu.
Tikmēr Krievijas Reģionālo banku asociācijas vadītājs un Krievijas Centrālās bankas padomes loceklis Anatolijs Aksakovs pavēstījis, ka Kipras banku sistēma ir neuzticama un brīdinājis kaimiņvalsts pilsoņus, tos aicinot no parādu krīzes skartās valsts izņemt savus noguldījumus.
«Mūsu ticība tam, ka Kipra ir vieta, kur cilvēkiem ir ērti glabāt savu naudu, tiks sadragāta, ja Kipras parlaments pieņems aizdevēju lēmumu,» klāstīja A. Aksakovs.