Vienotības rosinājums likt tautas nobalsošanas finansēšanu atstāt pašu referenduma ierosinātāju ziņā ir drauds tautas balsij, teikts partijas Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) paziņojumā.
Otrdien, 27. martā, Saeimas Juridiskajā komisijā skatīs likumprojektu «Grozījumi likumā «Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu»», ko sagatavojusi partija Vienotība. ZZS paziņojusi par to, ka neatbalstīs šo likumprojektu.
«Ja atbalstīsim Vienotības priekšlikumu, kļūsim par unikālu valsti, kurā pilsoņu iniciatīvai jāsavāc neadekvāti liels parakstu daudzums, pašiem pilnībā to finansējot. Latvijas iedzīvotāji varēs aizmirst par iespēju lemt par būtiskiem jautājumiem tautas nobalsošanā,» norāda Saeimas Juridiskās komisijas pārstāve (ZZS) Dana Reizniece-Ozola.
«ZZS uzskata, ka ir jāsaglabā divpakāpju referendumu un likumdošanas iniciatīvu ierosināšanas procedūra, kur otrā kārta, savācot vienu desmito balsstiesīgo pilsoņu parakstu, ir jāfinansē valstij. Otrkārt, pirmās kārtas slieksnis nedrīkstētu pārsniegt 2% no balsstiesīgo skaita jeb 30 tūkstošus vēlētāju, kā tas notiek, piemēram, Šveicē,» teikts partijas paziņojumā. Partija Vienotība piedāvā viena iniciatīvas autoru pilnībā finansētu kārtu, kurā jāsavāc viena desmitā no vēlētāju skaita jeb vairāk nekā 150 tūkstoši parakstu.
«Vienotības piedāvātā parakstu vākšanas procedūras balsstiesīgo skaita matemātiska palielināšana nerisina jautājumu pēc būtības. Tā ir virspusēja un nedemokrātiska rīcība ar mērķi neķerties klāt nopietniem un fundamentāliem valsts pamatlikuma grozījumiem,» tā uzskata A. Brigmanis.
Vienotības grozījumos paredzēts arī ka CVK varēs arī atteikt reģistrēt grupu vai likumprojektu, ja iniciatīvas grupa neatbilst likumā noteiktajām prasībām vai ja likumprojekts pēc formas vai satura nav pilnībā izstrādāts. Pēc parakstu iesniegšanas CVK komisija tos pārbaudīs, un, ja būs parakstījusies ne mazāk kā viena desmitā daļa no balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita, CVK ne vēlāk kā triju dienu laikā paziņo to Valsts prezidentam un nosūta viņam vēlētāju iesniegto likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu. Vienotības izstrādātās izmaiņas arī nosaka, ka vēlētāju parakstu vākšanas un tautas nobalsošanas konstitucionalitāte ir apstrīdama Satversmes tiesā.
Šā gada 17. janvārī ZZS frakcijas deputāti iesniedza grozījumus Latvijas Republikas Satversmē, kas paredz situāciju, kad tautas nobalsošanai jau pašos pamatos nevar nodot Satversmes grozījumu vai likumu projektu, kas nav pieļaujams demokrātiskā sabiedrībā vai apdraud Latvijas kā nacionālas valsts pamatus.
Pašlaik parakstu vākšana notiek divos posmos, proti, vispirms par likumprojektu jāsavāc ne mazāk kā 10 tūkstoši balsstiesīgo parakstu, ja tas izdodas, CVK rīko parakstu vākšanu, kurā jāsavāc vismaz viena desmitā daļa vēlētāju atbalsta. CVK rīkotā parakstu vākšana tiek finansēta no valsts budžeta.