Demisiju iesniegušais premjers Valdis Dombrovskis varētu atgriezties Saeimā kā deputāts, par tālākiem nākotnes plāniem pagaidām nerunā.
Valdis Dombrovskis – vienīgais Latvijas premjers, kas atjaunotās Latvijas vēsturē spējis saglabāt savu krēslu trīs valdības pēc kārtas (kopš 2009. gada 12. marta – red.) – pēc sarunas ar Valsts Prezidentu Andri Bērziņu 27.12.2013. iesniedzis savu demisiju. Oficiāli minētais iemesls – politiskās atbildības uzņemšanās par šā gada 21. novembrī lielveikala Maxima sabrukšanas laikā bojā gājušajiem 54 cilvēkiem. Lai gan par savu atkāpšanos no amata premjers esot domājis kopš pagājušās ceturtdienas, gan Vienotības, gan citiem valdības ministriem notikušais ir pārsteigums, liecina publiskā reakcija. Vairāki politikas eksperti V. Dombrovska atkāpšanos vērtē kā politiski atbildīgu un cēlu soli. Jāpiebilst, ka nākamajām valdībām tiek atstāts ļoti smags mantojums, ne tikai saistībā ar pagaidām nenoskaidrotiem vainīgajiem veikala Maxima sabrukšanas lietā.
Problēmu daudz
Par Valda Dombrovska vadītās valdības šūpošanos un iespējamu nenostrādāšanu līdz nākamā gada oktobrī esošajām Saeimas vēlēšanām kuluāros tika runāts jau labu laiku. 2014. gada budžetu, kurā bija iekļauti vairāki nepopulāri nodokļi, piemēram, subsidētās elektroenerģijas nodoklis un ostu nodoklis, izdevās pieņemt ar grūtībām.
Ar Nacionālo apvienību (NA) bija nopietnas nesaskaņas gan saistībā ar termiņuzturēšanās atļaujām, gan maksātnespējas administrēšanas reformām. Šī gada laikā valdību jau atstāja satiksmes ministrs Aivis Ronis, izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, par savu demisiju no 2013. gada 1. decembra paziņoja arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs, pēc izslēgšanas no NA krēslā ar V. Dombrovska atbalstu knapi noturējās tieslietu ministrs Jānis Bordāns.
Nopietnas problēmas ir arī ar vairākiem Latvijas tautsaimniecībai svarīgiem uzņēmumiem – a/s Liepājas metalurgs ir pieteikts bankrots, kas atstāja bez darba vairāk nekā 1000 cilvēkus. Joprojām ir visai neskaidra situācija ar nacionālo aviokompāniju airBaltic, kurai draud Eiropas Komisijas lēmums, iespējams, par nelikumīgi sniegtu valsts atbalstu, kā arī daudzas tiesvedības.
Kaujas lauks ir atvērts arī dabasgāzes tirgus jautājumā – a/s Latvijas gāze lielākais akcionārs E.ON Ruhrgas, visticamāk, Baltiju pametīs, un valdībai ir jāizšķiras, vai pārpirkt vērtīgās akcijas vai atstāt tās citiem tīkotājiem. Tikmēr saistībā ar plānoto gāzes tirgus liberalizāciju varētu sākties tiesvedība ar Gazprom. Šogad arī ir iesniegti četri starptautiski investīciju strīdi pret Latvijas valsti – par vilcienu iepirkumu konkursu sūdzību iesniedza spāņu vilcienu ražotājs CAF, par airBaltic akciju atņemšanu – bijušais airBaltic līdzīpašnieks Bertolts Fliks, par reiderismu – vēja parku īpašnieks SIA Winergy un uzbeku investori, kam piederēja viesnīcas Royal Square Hotel & Suites un Garden Palace Hotel.
Amatu izredzes
Valdis Dombrovskis savā atkāpšanās runā norādīja, ka sarunas par jaunu valdības veidošanu būtu uzsākamas jau nākamnedēļ, tomēr viņš pats neredz iespēju tik drīz pēc demisijas atkal ieņemt premjera posteni, taču aicināja veidot plašu labiski centrisku koalīciju. Kā iespējami premjera kandidāti neoficiālās kuluāru sarunās jau minēti gan Mārtiņš Bondars, gan pašreizējais finanšu ministrs Andris Vilks, gan Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa. Savukārt V. Dombrovskis jau iepriekš minēts kā viens no ļoti reāliem pretendentiem uz nopietnu Eiropas Komisijas amatu, par ko jālemj nākamgad. Valsts prezidents A. Bērziņš izvirzījis mērķi izveidot jaunu valdību vēl šajā gadā.
Partneru prasības
Valdības sociālie partneri tikmēr gaida, kāda rīcība sekos no Valsts prezidenta. Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Līga Menģelsone pauda, ka, uzņemoties politisko atbildību, premjers rīkojies cienījami, tādējādi paaugstinot politisko atbildības latiņu.
«Ir saprotams viņa lēmums, bet tai pašā laikā mēs aicinām Valsts prezidentu un arī Saeimu izvērtēt šo soli no ekonomiskās un valsts kopējās attīstības viedokļa. Valsts prezidentam ir jāizanalizē visi riski valsts tālākai attīstībai, lai nepieļautu politisku nestabilitāti un nodrošinātu rīcībspēju,» uzsver L. Menģelsone. Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēža vietnieks, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzsver, ka Zolitūdes traģēdijas cēloņi un sekas nav veidojušies vienā dienā un pašvaldības ir bijušas opozīcijā līdzšinējai valdībai. Tādēļ viņš cer, ka starp jauno valdību un pašvaldībām būs labāka savstarpējā sadarbība.
«Šobrīd nedrīkst pieļaut zigzagveida kustības un populismu, ņemot vērā faktu, ka tuvojas gan Saeimas, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanas,» tomēr brīdina L. Menģelsone.
Ceļš ZZS
Ņemot vērā V. Dombrovska paziņojumu, ka viņš nav gatavs vadīt nākamo valdību, premjera krēslam jāmeklē jauns vadītājs. S. Āboltiņa pēc Vienotības frakcijas sēdes norādījusi, ka šajā situācijā būtu jāveido iespējami plaša koalīcija, kurā tiktu pārstāvēti visi Saeimā esošie labēji centriskie politiskie spēki, kā arī neatkarīgie deputāti. Tas nozīmētu, ka valdību veidotu pašreizējie koalīcijas partneri, kā arī patlaban opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), vēsta LETA. Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK frakcijas priekšsēdētājs Einārs Cilinskis DB, vērtējot iespējamo nākamo koalīciju, uzsvēra, ka tas tagad atkarīgs no prezidenta, kuram jānosauc premjera amata kandidāts. «NA atvērta dažādām diskusijām,» viņš teica, piebilstot, ka NA nav bijis nekādu «sarkano līniju» attiecībā uz ZZS. Tikmēr Reformu partija (RP), kas pēc esošās Saeimas vēlēšanām iebilda pret valdības veidošanu ar ZZS, pagaidām nav pieņēmusi lēmumu, vai tagad tā varētu sadarboties ar ZZS koalīcijā.
RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters LETA norādīja, ka partija lēmumu šajā jautājumā pieņems nākamnedēļ. Opozīcijā esošā Saskaņas centra (SC) frakcijas piekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins DB vērš uzmanību uz to, ka tagad tiek gaidīta iniciatīva no prezidenta. «Ja prezidents mūs uzaicinās, mums būs, ko viņam teikt, mēs nesakam nē,» sacīja V. Agešins. Vienlaikus viņš atzīst, ka jaunajai valdībai iespējami vairāki risinājumi, tostarp aicinot ZZS.
Opozīcijā ērtāk
Atšķirīgu viedokli par ZZS iekļaušanos koalīcijā pauž politologs Juris Rozenvalds. Pēc viņa teiktā, arī nākamo valdību, visticamāk, varētu veidot Vienotība, NA un RP, jo ZZS izvēle iesaistīties valdības veidošanā, iespējams, neliksies vilinoša. «Ņemot vērā ZZS attieksmi pret budžetu, kas jau ir pieņemts, diez vai viņi alkst iekļauties koalīcijā dažus mēnešus pirms vēlēšanām un izjust krītam čiekurus uz savas galvas,» stāsta J. Rozenvalds. Vienlaikus viņš piebilst – skaidrs ir tas, ka SC koalīcijā nebūs, pretējā gadījumā tas būtu ļoti pārsteidzoši. Vērtējot V. Dombrovska lēmumu, politologs atzīst, ka nebija gaidījis to tik strauji, taču pats fakts neesot pārsteidzošs.
«Diskusijas sabiedrībā un ekspertu vidū saistībā ar Zolitūdes traģēdiju pārvirzījās no konkrētas atbildības meklēšanas uz to, kāda ir sistēma, kurā tas iespējams,» viņš skaidro. Tā kā valsts norobežojusies no stingras, fiziskas būvniecības kontroles, tas liek uzdot jautājumus, ko visos šajos gados darījis arī pats premjers.
«Situācijā, kad valstī ir dziļa krīze, ZZS būs atbildīgi un būtu gatavi strādāt nākamajā valdībā,» DB norāda frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, piebilstot, ka vēl gan jāsagaida, kāda būs pārējo partiju rīcība. «Nevar atstāt valsti haosā,» viņš piebilda