Eiropai, risinot parādu krīzi, vajadzētu sekot Zviedrijas modelim pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, valsts finanšu ministrs Anderss Borgs un ārlietu ministrs Karls Bilts norāda izdevumā Financial Times.
«Mēs iemācījāmies, cik būtiska ir uzticības atjaunošana, kā arī to, ka kapitāla «injekcijas» ir ļoti būtiskas - ja nepieciešams, ar valsts naudu,» komentārā norāda ministri.
Jāatgādina, ka Zviedrijas banku un finanšu pakalpojumu «burbulis» plīsa pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, saskaroties ar pasaules ekonomikas lejupslīdi. Tā rezultātā valsts iegrima dziļākajā ekonomiskajā krīzē kopš trīsdesmitajiem gadiem.
Zviedrijas valdība pārņēma kontroli pār grūtībās nonākušajām bankām apmaiņā pret ārkārtas palīdzību.
Tiklīdz krīze bija beigusies, valsts izpārdeva gandrīz visas nacionalizēto banku investīcijas, atgūstot lielāko daļu naudas, kas bija «iepumpēta» šajā sektorā.
Zviedrija arī samazināja darbavietas valsts sektorā, «apcirpa» maksājumus pensionāriem un bezdarbniekiem, izpārdeva valsts īpašumā esošas kompānijas, lai stabilizētu ekonomiku un valsts finanses.
Jāatgādina gan, ka vakar A. Borgs paziņoja - lai arī Zviedrijai ir viens no labākajiem finanšu stāvokļiem Eiropā, tomēr valsts bankas pašreizējā parādu krīzē ir daudz ievainojamākas nekā lielākā daļa eirozonas finanšu kompāniju. «Zviedrijai nav tādas piekļuves likviditātei, kādu Eiropas Centrālā banka (ECB) nodrošina citām eirozonas valstīm,» A. Borgs stāstīja laikrakstam Dagens Industri. «Zviedrija ir atkarīga no savas centrālās bankas un no savas valūtas – tāpēc ir daudz ievainojamāka nekā citas valstis,» uzsvēra finanšu ministrs.