Iedzīvotāju ienākumu samazināšanās atspoguļojas arī ekonomisko noziegumu specifikā – daudzmiljonu noziegumus ir nomainījuši mazas krāpniecības, viltotu preču pārdošana un programmatūras pirātisms.
Šodien tiek veiktas galvenokārt nelielas krāpniecības, viltotu zīmolu pārdošanas (jo iedzīvotājiem naudas oriģināliem nav), un, kas ir pats interesantākais, tirgos atgriezušies kioski ar pirātiskajiem diskiem, sarunā ar laikrakstu Telegraf atzina Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Gatis Gudermanis.
Naudas atmazgāšanas shēmas ir kļuvušas vienkāršākas un tajās apgrozītās naudas summas mazākas. «Mūsu nodaļa 2010. gada laikā bankās ir arestējusi 855 tūkstošus ASV dolāru un 485 tūkstošus eiro. Esam izņēmuši 813 tūkstošus dolāru, 420 tūkstošus latu un vairāk nekā 1,5 miljonu eiro, kas iegūti noziedzīgā ceļā. Šie līdzekļi ir atgriezti vai nu cietušajiem, vai ieskaitīti valsts budžetā,» stāsta G. Gudermanis. Šī gada pirmajos trijos mēnešos ir arestēti 170 tūkstoši latu, vairāk nekā 300 tūkstoši dolāru un 90 tūkstoši eiro.
Pašlaik naudas atmazgāšanas apjomi ir kļuvuši daudz mazāki, tomēr grūtāk izsekojami, jo krāpnieki aktīvi izmanto citas Eiropas valstis, slēpjoties aiz neskaitāmiem uzņēmumiem un finanšu iestādēm. «Mūsu valsti bieži vien izmanto, lai pārvērstu zagtu virtuālu naudu skaidrā naudā. Shēmās parasti piedalās diezgan daudz cilvēku, bet summas ir nelielas – piecsimt, tūkstoš eiro,» skaidro G. Gudermanis.
Latvijā nav pieaugusi nelegālās programmatūras izmantošana, bet nav arī samazinājusies, toties ir mainījušās pirātisma tendences. Piemēram, salīdzinot ar «treknajiem gadiem», ir atgriezusies pirātisko disku pārdošana uz ielām. Pat neskatoties uz to, ka ir plašas iespējas internetā lejupielādēt jebkuru programmu vai filmu, pirātisko disku pārdošana joprojām ir aktuāla problēma. 2010. gada laikā ir tikušas veiktas 260 nelegālas programmatūras pārbaudes, kuru rezultātā ir uzsāktas 42 krimināllietas.
Ļoti daudz cilvēku sūdzas par to, ka ir iegādājušies kādu preci internetā, pārskaitījuši naudu un nav saņēmuši pasūtīto. Naudu šādā gadījumā ir tik pat kā neiespējami atgūt. Nereti, iepērkoties internetveikalos, cilvēki riskē iegūt sliktas kvalitātes preci - zemāka cena tajos bieži vien ir saistīta ar izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, nelegālu piegādi vai citām mahinācijām.
Nekustamo īpašumu tirgū pašlaik neesot tik daudz nelegālu darījumu, kā tas bija «treknajos gados», tomēr šajā jomā ir novērojama krāpšanās ar pilnvarām, kurās afēristi pamanās iekļaut daudz plašākas rīcības iespējas nekā paredzēts. Cilvēki šādā ceļā viegli var zaudēt dzīvokli. Izplatīti ir arī viltus nekustamo īpašumu mākleri kuri, par noteiktām summām piedāvā īpašumu saimnieku telefonu numurus. Patiesībā daudzi no šiem numuriem nemaz neeksistē.