Iespējams, daži līzinga tirgus spēlētāji Latvijā pārtrauca aizdevumu sniegšanu zaudējumu dēļ, ko radīja krāpniecības darījumi aktīvās kreditēšanas periodā, trešdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Latvijas kredītiestāžu aso konkurences cīņu kredītu tirgū pirms krīzes, sevišķi no 2006. gada līdz pat 2008. gadam, izmantoja arī krāpniecības darījumiem, kuru sekas kredītiestādes izjūt joprojām. Kredīta izlietošana citiem mērķiem, fiktīvu uzņēmumu iesaistīšana kredītu ņemšanā, zaudēta nauda pārvērtēta auto dēļ līzinga darījumos - tās ir vien dažas lietas, ar ko bankas un līzinga kompānijas saskārušās ikdienā.
Pēdējos gados kredītu tirgus bija gandrīz apstājies, arī krāpties bijis grūtāk. Tomēr, pieaugot aktivitātēm, eksperti prognozē krāpniecības darījumu skaita pieaugumu. Gan par situāciju ar šādiem, gan citiem ekonomiskiem noziegumiem, piem., krāpniecībām ar maksājumu kartēm, kā arī pēdējā laikā pieaugošo banku laupīšanu šodien paredzēta Valsts policijas vadības tikšanās ar banku drošības nodaļu vadītājiem, DB uzzināja policijā un to apliecināja Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvis Andris Rozentāls, kurš minēja, ka šādas tikšanās neesot regulāras.
«Krāpniecības mēģinājumi nekur nav pazuduši, jo pastāv sabiedrības slānis, kas strādā tikai uz krāpniecību, organizēto noziedzību. Tas nav tik vienkārši pamanāms, jo šie cilvēki parasti virzās uz tām nozares sadaļām, kurās visvienkāršāk realizēt krāpniecību, piem., pēdējos gadus tas bija nekustamais īpašums. Tiklīdz kāda nozare kļūst interesanta, ienesīga, parādās shēmotāji. Vienkāršāk ir kaut ko izkrāpt gadījumos, ja ir labi sastrukturēts process un šis process kļūst publiski zināms. Ja zināms, kā banka vai līzinga kompānija pieņem lēmumus, uz kādiem rādītājiem raugās, parādīsies tāds, kurš izmantos to, uz ko finanšu iestāde neskatās,» skaidro UniCredit Leasing valdes priekšsēdētājs Jevgeņijs Belezjaks.