Šogad Latvijas uzņēmēju lietišķās aktivitātes indekss ir piedzīvojis nepieredzētu kritumu – Parex index vērtība ir dramatiski samazinājusies trīs ceturkšņus pēc kārtas, informēja Parex banka. Visskeptiskāk uzņēmēji vērtē valsts vispārējo ekonomisko aktivitāti.
Salīdzinot ar 2006.gada pēdējo ceturksni, indeksa vērtība ir samazinājusies par 6,51 punktu, sasniedzot vairs tikai 54,37 punktu līmeni. Tas ir vēsturiski lielākais Latvijas uzņēmēju optimisma kritums un zemākais rezultāts kopš Parex index izveides 2004.gadā.
„Neraugoties uz kopējo pesimistisko šā gada indeksa virzības tendenci, pēdējā ceturkšņa laikā ir novērojamas zināmas stabilizācijas pazīmes, kas ļauj domāt, ka Latvijas uzņēmēju optimisma kritums ir sasniedzis kritisko punktu un turpmāk vairs nesekos tik strauja lejupslīde. Pēdējā ceturksnī indeksa vērtība samazinājās vairs tikai par 0,83 punktiem, joprojām paliekot virs 50 punktu atzīmes un saglabājot optimistisku ekonomikas attīstības vērtējumu,” uzskata Parex bankas viceprezidents Normunds Vigulis.
Parex index kopējo vērtību veido astoņi apakšindeksi (valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes, nozares ekonomiskās aktivitātes, konkurences nozarē, uzņēmumu apgrozījuma, rentabilitātes, finansiālā stāvokļa, darbinieku skaita un investīciju apjoma vērtējums). No tiem visskeptiskāk uzņēmēji vērtē valsts vispārējo ekonomisko aktivitāti, kas turpina piedzīvot dramatisku kritumu (-4,92). Pirmo reizi indeksa vēsturē valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes apakšindekss ir nokritis zem 50 punktu atzīmes (49,72), jo pēdējo trīs ceturkšņu laikā ir piedzīvojis nepieredzētu samazinājumu par 14,6 punktiem.
Tāpat samazināties turpina nozares ekonomiskās aktivitātes (-2,06), darbinieku skaita (-0,84) un konkurences (-0,43) apakšindeksi. Savukārt zināma stabilizācija ar minimālu augšupeju ir novērojama uzņēmumu apgrozījuma (+0,81), investīciju apjoma (+0,30) un finansiālā stāvokļa (+0,17) apakšindeksiem. Tas ļauj secināt, ka uzņēmēji joprojām ļoti sāpīgi izjūt darbaspēka trūkuma un sadārdzinājuma sekas, kas negatīvi ietekmē arī nozares attīstības prognozes. Tomēr viņi ir sākuši piemēroties situācijai, raugoties ar piesardzīgu optimismu uz kopējo uzņēmuma finansiālo stāvokli un pieļaujot jaunas investīcijas tālākai attīstībai.
Pēdējā ceturksnī indeksa vērtība nenozīmīgi ir palielinājusies tikai tirdzniecības nozares uzņēmumos (+0,37), kas izvirzījušies līderos, apsteidzot būvniekus, kuri dominēja iepriekš, bet šajā ceturksnī ir piedzīvojuši lielāko optimisma samazinājumu (-2,62). Būvnieku optimisms turpina kristies jau trešo ceturksni pēc kārtas un ir sasniedzis zemāko nozares indeksa vērtības līmeni (53,88) kopš 2004.gada. Pie tam būvniecības nozares ekonomiskās aktivitātes vērtējums šajā ceturksnī ir kļuvis pesimistisks, samazinoties līdz 49,2 punktiem, kas ir nepieredzēti zems nozares vērtējums. Pēdējā ceturksnī vien tas ir samazinājies par 9,51 punktu.
Nozīmīgas izmaiņas ir notikušas arī raugoties uz uzņēmumiem pēc to kapitāla izcelsmes. Pirmo reizi Parex index vēsturē uzņēmumu ar ārzemju kapitālu (57,20) vērtējums ir nokrities zem uzņēmumiem ar ārzemju un vietējo kapitālu (57,45). Iepriekšējos gados uzņēmumi ar ārvalstu kapitāla izcelsmi vienmēr atradās līderpozīcijās. Satraucoši ir tas, ka uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu šobrīd jau ar pesimismu raugās uz valsts vispārējo ekonomisko aktivitāti - tikai 47,96 punkti (-8,21).
No reģioniem tikai Latgales uzņēmēji ir kļuvuši nedaudz optimistiskāki (+0,61), savukārt visi pārējie reģioni uzrāda zemākos indeksa rezultātus Parex index vēsturē. Vislielāko kritumu ir piedzīvojusi Zemgale (-4,06), sasniedzot tikai 52,87 punktus.
Pēdējā ceturksnī bēdīgi ir klājies arī lielajiem uzņēmumiem. Būtisks kritums trešajā ceturksnī ir bijis uzņēmumiem ar vairāk nekā 250 darbiniekiem (-3,19), ar apgrozījumu no Ls 300 – 1 000 000 (-3,75) un ar apgrozījumu virs Ls 1 000 000 (-3,91).
Par Parex index:
Latvijā pirmo lietišķās aktivitātes indeksu – Parex index – 2004.gada sākumā izveidoja Parex banka sadarbībā ar vadošo tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījuma pamatuzdevums ir iegūt vienotu indeksu, kas raksturotu Latvijas uzņēmēju subjektīvo vērtējumu ekonomiskajam stāvoklim valstī. Parex index tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Tas atspoguļo uzņēmēju viedokli un situācijas prognozes par ekonomisko aktivitāti valstī, attiecīgajā nozarē, kā arī dažādiem uzņēmuma darbības rādītājiem, piemēram, rentabilitāti, apgrozījumu, finansiālo stāvokli, darbinieku skaitu, investīciju apjomu. Ja indekss ir virs 50, tas liecina par zināmu optimismu konkrētā jautājuma vērtējumā, savukārt, ja tas ir zem 50 punktu robežas, tad iespējams runāt par zināmu pesimismu. Visu Parex index pētījuma pārskatu var aplūkot Parex bankas mājas lapā: www.parex.lv.