Vērtīgāk būtu ar 2013. gadu nevis samazināt Iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN), bet gan dubultot neapliekamo minimumu, intervijā DB norāda finanšu ministrs Andris Vilks. Viņš arī atzīst, ka valdība būtu spējīga atrast, uz kā rēķina varētu nepieciešamības gadījumā konsolidēt budžetu, bet tas būtu ļoti sāpīgi un, visticamāk, to nevajadzēs darīt.
Vai redzat kādu iespējamo scenāriju, kura realizēšanās gadījumā papildu konsolidācijas pasākumi šogad tomēr būtu nepieciešami?
Ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, man nav nekādu šaubu - ja situācija pasaulē kļūs ļoti kritiska, mēs atradīsim veidu, kā veikt papildu konsolidāciju, bet tā būs sāpīga.
Uz kā rēķina?
Tikai uz izdevumu samazināšanas rēķina. Tiktu pateikts, ka pilnīgi visās jomās jāsamazina izdevumi, piemēram, par 5% vai 10%. Bet tas būtu tikai ļoti lielas viļņošanās gadījumā. Vēl 50 milj. Ls mēs atrastu, bet tas nebūtu vēlams.
Jāteic, ka, izņemot Grieķiju, visām pārējām Eiropas valstīm ekonomiskais fons kļūst labāks. Piemēram, Itālijā tagad pie varas ir Mario Monti - ļoti nosvērts, pragmatisks cilvēks, kuram zināmā mērā ir līdzība ar Valdi Dombrovski. Situācijas stabilizēšanās notiek arī Spānijā un Portugālē. Lai gan streiki tur laiku pa laikam parādās, cilvēki sāk saprast, ka citu variantu, kā samazināt izdevumus, viņiem nav. Uzskatu, ka tur konsolidācijas ir iespējamas vēl lielākas, jo viņi vēl ir šā procesa pašā sākumā. Lielākais jautājums ir par Grieķiju - domāju, ka tiek pētīts scenārijs, vai ir iespējams Grieķiju izlikt laukā no eirozonas. Uz to valstis sliecas arvien vairāk, un aizkulisēs par to tiek ļoti daudz runāts. Ir jāatrod tehnisks risinājums, kā Grieķija būtu spējīga kaut kādā formātā eksistēt ārpus eirozonas, neturpinot bojāt tās fonu.
Tātad IIN samazinājums Latvijā ir gaidāms no 2013. vai 2014. gada?
2013. gadā mēs noteikti kaut ko darām - par to šaubu nav. Tomēr ir jāskatās, lai nākamgad mums būtu ļoti mazs budžeta deficīts. Ja šo gadu izdosies pabeigt ar 2,5% lielu izaugsmi un 1,8% budžeta deficītu, bet nākamgad varētu deficītu padzīt zem 1%, tad varētu skatīties, cik lielā mērā var mazināt darbaspēka nodokļus.
Es uzskatu, ka ir jādubulto neapliekamais minimums un atvieglojumi par apgādājamajiem - šī lieta man būtu pati svarīgākā uz 2013. gadu. IIN kopējo likmi tādā gadījumā mēs nevarētu mainīt, jo šāds solis tāpat prasītu tuvu 100 milj. Ls. Dubultojot neapliekamo minimumu 2013. gadā un atliekot IIN likmes samazināšanu par diviem procentpunktiem uz 2014. gadu, tiem, kuri saņem mazākas algas, gada ienākumus tas palielinātu apmēram par 500 Ls - Latgalē tā ir pat ļoti liela summa. Tad arī labāk risinātos demogrāfijas problēma.
Ar jēdzienu «darbaspēka nodokļi» parasti tiek saprasts gan IIN, gan sociālais nodoklis…
Mazināt sociālo nodokli mēs šobrīd nevaram. Šo nodokli Latvijā varbūt varēs sākt pārskatīt 2014. vai 2015. gadā. Primāri notiek fokusēšanās uz IIN.