Investīciju pieplūdums prognozēts valdības otrdien apstiprinātajā Latvijas Konverģences programmā 2011.‒2014.gadam. Tajā norādīts, ka 2010.gada otrajā pusē vērojamas pozitīvas tendences un investīciju kritums ir apstājies. Nefinanšu investīciju un ārvalstu tiešo investīciju dati norāda uz investīciju pieaugumu rūpniecībā, nekustamo īpašumu un komercpakalpojumu, kā arī transporta un sakaru nozarē.
Pēdējos divus gadus Latvijā investīcijas ienāca ļoti maz, taču par to pieplūdumu nākotnē liek domāt divi faktori. Pirmām kārtām tas, kas notiek ar Latvijas valsts kredītreitingu – pēdējā laikā šajā jomā bijuši uzlabojumi, un, visticamāk, tādi sagaidāmi arī tuvāko pāris mēnešu laikā, cer Finanšu ministrs Andris Vilks.
Otrs faktors, kas ietekmēs investīciju pieplūdumu, būs tas, kā Baltijas reģions izskatās uz pārējās Eiropas Savienības (ES) fona – Baltijas, tostarp arī Latvijas, novērtējums, salīdzinot ar citiem reģioniem ES, ir krietni augstāks jau sasniegto rezultātu dēļ, pārvarot ļoti dziļo krīzi un uzrādot labu apņemšanos būt ar zemāku budžeta deficītu un stabilākiem izaugsmes rādītājiem.
Programmā teikts, ka no 2011.gada investīciju pieaugums atkal būs pozitīvs. Vidējā termiņā savukārt investīcijas kļūs par vienu no izaugsmes galvenajiem avotiem. Investīciju nepieciešamību nosaka ražošanas jaudu noslodzes, kas jau pašlaik tuvojas pirmskrīzes līmenim. Investīciju piesaisti vidējā termiņā veicinās zemās vienas vienības darbaspēka izmaksas, kā arī veiksmīga budžeta deficīta samazināšana.
FM Komunikācijas nodaļas vadītāja Baiba Melnace informēja, ka jaunās Latvijas Konverģences programmas 2011.–2014.gadam pamatā ir piesardzīgs makroekonomiskās attīstības scenārijs, kas tika izmantots arī, gatavojot grozījumus 2011.gada budžeta likumā. Tas paredz šogad 3,3% iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu, 2012.gadā un turpmākajos gados – 4% izaugsmi. Gada vidējās inflācijas prognozes šim gadam ir 3,5%, savukārt 2012.gadā inflācija stabilizēsies 2% līmenī, un šāds mērens patēriņa cenu pieaugums saglabāsies arī turpmāk.
Pamatojoties uz makroekonomiskās attīstības scenāriju un nepieciešamību turpināt budžeta bilances stabilizāciju turpmākajos gados, apstiprināti fiskālie mērķi turpmākajiem trīs gadiem, kas paredz nodrošināt budžeta deficītu 2012.gadā zem 3%, bet ar mērķi tiekties uz budžeta deficītu 2,5% apmērā no IKP, 2013.gadā – zem 1,9% no IKP un 2014.gadā – zem 1,1% no IKP.
Šie fiskālie mērķi ir uzskatāmi par būtisku priekšnoteikumu, lai Latvija īstenotu plānu ieviest eiro 2014.gada 1.janvārī, norādīja Melnace.
Arī turpmāk Latvija stingri apņēmusies īstenot pretciklisku fiskālo politiku, uzturēt stabilu un labi funkcionējošu finanšu sektoru, nodrošināt efektīvu un caurskatāmu ES fondu apguvi, kā arī turpināt strukturālās reformas tādās jomās kā izglītība, nodarbinātība, valsts aktīvu pārvaldība, valsts sektora pārvalde, uzņēmējdarbības vide, valsts iepirkums, sociālā budžeta ilgtspēja un citās.
«Krīze visām ES dalībvalstīm ir sniegusi labu mācību stundu. Mēs Latvijā esam paveikuši smagu darbu, lai pārvarētu finanšu un ekonomisko krīzi un atgrieztos uz izaugsmes un attīstības ceļa. Un šī ceļa gals nav Māstrihtas kritēriju ievērošana un eiro ieviešana. Eiro Latvijā būs tikai būtisks un loģisks solis ceļā uz to, lai mūsu valstī būtu ilgtspējīga ekonomiskā attīstība, kas nes sabiedrībai labklājību, pietuvinot to vidējam Eiropas līmenim,» klāstīja Vilks.
Lai nodrošinātu ekonomikas izaugsmi un valsts finanšu stabilitāti, visas ES dalībvalstis gatavo ikgadējas vidēja termiņa programmas, kas raksturo valsts fiskālo politiku turpmākajiem četriem gadiem. Eiro zonas valstis gatavo Stabilitātes programmas, savukārt pārējās ES dalībvalstis – Konverģences programmu. Programma līdz 29.aprīlim jāiesniedz Eiropas Komisijai.