Latvija uz jaunām Eiropas Savienības (ES) nodokļu iniciatīvām, piemēram, finanšu darījumu nodokli, ar kuru ES plānots aplikt bankas, un enerģijas nodokli, pagaidām skatās rezervēti, bet kategoriski pret tām nav, norāda finanšu ministrs Andris Vilks.
«Pašlaik mēs uz to skatāmies diezgan neitrāli – ne pārāk raujamies uz šāda [enerģijas] nodokļa ieviešanu, bet neesam arī kategoriski pret. Mums ir jautājumi, kuros mums ir kopīgas pozīcijas vai nu ar Austrumeiropas, vai Skandināvijas valstīm. Ja šī nodokļa ieviešana samazina mums citus maksājumus ES, tad kādēļ gan ne? Tomēr tas viss, protams, ir jāskatās kontekstā ar to, vai mēs šādu papildu nodokli varam atļauties. Ir arī jāizvērtē finanšu darījumu nodoklis. No sākuma ir jāsaprot, kā eiro zona tiks galā ar savām problēmām, un tad arī varēs skatīties tālāk uz šīm lietām. Līdz ar to mēs pret šīm jaunajām nodokļu iniciatīvām pašlaik esam diezgan rezervēti, bet neesam arī kategoriski pret tām,» pastāstīja finanšu ministrs.
Viņaprāt, finanšu darījuma nodoklis gan nav risinājums. «Pašlaik šis nodoklis nav risinājums. Ja patiešām visā pasaulē tiks reģistrēti visi darījumi ar ES bankām vai klientiem, tad ir cits jautājums. Taču, ja darījumi tiek aplikti Eiropā, tas beigsies ar to, ka visi bēgs uz ASV un Āziju, un tad tam vairs īsti jēgas nav. Tas tomēr ir tiešais nodoklis un līdz ar to tiešā veidā var samazināt mūsu banku konkurētspēju,» norādīja Vilks.
Vērtējot kopējo situāciju eiro zonā, Vilks uzsvēra, ka lielākais jautājums, kura atbilde joprojām nav skaidra, ir ārpus Latvijas. «Viss ir atkarīgs no tā, kādi risinājumi būs eiro zonā. Joprojām ir iespējami arī labi risinājumi. Mums elastība ir ļoti liela, tādēļ es nedomāju, ka mums ir liels pamats bažīties. Mēs jau esam gājuši cauri tādām ugunskristībām, ka atradīsim risinājumu jebkurā situācijā,» atzina finanšu ministrs.
Jau vēstīts, ka ES pēdējā laikā nākusi klajā ar vairākām iniciatīvām nodokļu jomā, piemēram, finanšu darījumu nodokli, ar ko apliktu vērtspapīru darījumus, kā arī enerģētikas nodokli, lai veicinātu alternatīvās enerģijas izmantošanu.