Valsts ieņēmumu dienesat (VID) Finanšu policijas pārvalde apturējusi noziedzīga grupējumu, kas legalizēja noziedzīgi iegūtus līdzekļus, izmantojot «ofšoru» kontus un virtualizētu informācijas tehnoloģiju infrastruktūru «mākoņskaitļošana», tādējādi nodarot zaudējumus valsts budžetam aptuveni sešu miljonu latu apmērā.
VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki, veicot 12 kratīšanas Rīgā un Ventspilī, apturēja noziedzīga grupējuma darbību, kas laika posmā no 2009.gada janvāra līdz 2011.gada septembrim izvairījās no nodokļu nomaksas un nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.
Kā liecina kratīšanu laikā izņemtie serveri, datori, dokumenti, zīmogi un skaidras naudas līdzekļi vairāk kā 54 tūkstošu latu apmērā, četru personu grupējums noziedzīgās darbības valsts ieņēmumu jomā veica, izmantojot ārzonās reģistrētu kompāniju kontus un virtualizētu informācijas tehnoloģiju infrastruktūru - «cloud computing» jeb «mākoņskaitļošanu».
2011.g ada 26. septembrī VID Finanšu policijas pārvaldē tika uzsākts kriminālprocess par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, un par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, ja tās izdarījusi organizēta grupa.
Lai slēptu Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Krievijā reģistrēto uzņēmumu patiesos ienākumus, legalizētu saņemtos finanšu līdzekļus un izvairītos no nodokļu nomaksas, noziedzīgā grupējuma dalībnieki organizēja darījumu shēmas, kurās iesaistīja vairākas ārzonās - Honkongā, Seišelu salās un Jaunzēlandē - reģistrētas kompānijas un to norēķinu kontus Latvijas, Lietuvas un vairākās Honkongas kredītiestādēs.
Minētie Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Krievijā reģistrētie uzņēmumi nodarbojās ar kuģu aģentēšanas pakalpojumu sniegšanu. Pēc sākotnējām aplēsēm grupējums izvairījās no nodokļu nomaksas 5,9 miljonu latu apmērā. VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji arestēja Latvijas kredītiestādēs esošos ārzonās reģistrēto kompāniju norēķinu kontus, kuros atradās 87,4 tūkstoši latu (130 000 ASV dolāri, 25 000 eiro un 188 000 rubļi).
Lai apgrūtinātu tiesībaizsardzības iestāžu darbu pierādījumu iegūšanā un traucētu izmeklētāju darbu, noziedznieku grupa izmantoja virtualizētu informācijas tehnoloģiju infrastruktūru, ko pasaulē pazīst ar terminu «cloud computing» jeb «mākoņskaitļošana», taču VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētājiem ir izdevies atklāt arī «mākoņskaitļošanas» centru - servera atrašanās vietu, kas atrodas Latvijā, un iegūt no tā izmeklēšanai nozīmīgu informāciju, proti, informāciju, ar kuru apmainījās shēmā iesaistītās personas.
Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros 2011.gada 1.novembrī VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji Rīgā un Ventspilī veica 12 kratīšanas uzņēmumu birojos, iesaistīto personu dzīves vietās un automašīnās. To rezultātā tika izņemti serveri, datori, dokumenti, zīmogi, faksimili, kodu kalkulatori un citi ar nozieguma izdarīšanu saistītie rīki, kā arī skaidras naudas līdzekļi 54 tūkstošu latu apmērā (55 000 eiro un 30 000 ASV dolāri).
Procesuālo darbību rezultātā bija aizturēta viena persona un ievietota īslaicīgā aizturēšanas birojā. Šobrīd personai piemērots aizdomās turamās personas statuss un ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis – policijas uzraudzība un aizliegums tikties ar noteiktām personām. Trīs pārējie noziedzīgā grupējuma dalībnieki atrodas ārvalstīs un tuvākajā laikā tiks lemts jautājums par viņu piespiedu atvešanu uz Latviju.
VID norāda, ka izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.