Aizvadītajā gadā Valsts ieņēmumu dienests (VID) veicis 81 tematisko pārbaudi nodokļu maksātājiem, kuriem ir izsniegtas speciālās atļaujas apsardzes darbību veikšanai, un 53 gadījumos konstatējis pārkāpumus. VID norāda, ka apsardzes pakalpojumu sniegšana ir viena no nozarēm, kurā bieži tiek konstatēti pārkāpumi nodokļu maksāšanas kārtībā, kā arī LR normatīvo aktu ievērošanā kopumā.
Visbiežāk konstatētie pārkāpumi bijuši nepareiza nodokļu no darba algas aprēķināšana un maksāšana, pārkāpumi darba laika uzskaitē, pārkāpumi automobiļa izmantošanā personīgajām vajadzībām u.c. Pārkāpējiem VID kopumā piemērojis naudas sodu 75,9 tūkstošu latu apmērā.
Pārbaudēs konstatēts, ka netiek pareizi aprēķināti un maksāti nodokļi no darba algām (30 gadījumos) un pārkāpumi darba laika uzskaitē (16 gadījumos).
Dienests konstatējis pārkāpumus arī grāmatvedības reģistru kārtošanā (13 gadījumos) un automobiļa izmantošanā personīgajām vajadzībām (13 gadījumos). Vienpadsmit gadījumos dienests konstatējis, ka nav iesniegtas ziņas VID par darba ņēmēju kustību vai tās iesniegtas novēloti, septiņos gadījumos nav tikušas ievērotas grāmatvedības organizēšanas prasības, bet piecos gadījumos netika ievēroti skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi.
Tematisko pārbaužu rezultātā paši nodokļu maksātāji novērsa pārkāpumus par nepareizi aprēķinātajām darba algām un veica sociālās iemaksas 10,7 tūkstošu latu apmērā.
30 nodokļu maksātājiem, kuriem ir speciālās atļaujas apsardzes darbību veikšanai, pērn tika veikti arī nodokļu auditi, papildus iemaksai valsts budžetā aprēķinot 3269,9 tūkstošus latu. Veiktajos nodokļu auditos visvairāk papildus aprēķināts pievienotās vērtības nodoklis (1719,5 tūkstoši latu), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (478,1 tūkstotis latu) un iedzīvotāju ienākumu nodoklis (223,4 tūkstoši latu).
Veiktas arī piecas datu atbilstības pārbaudes, nosakot budžetā papildus maksājamo summu 77,2 tūkstošu latu apmērā, kā arī veiktas 59 apsekošanas nodokļu maksātāju saimnieciskās darbības veikšanas vietās.
Nodokļu kontroles pasākumi arī uzrādīja tendenci, ka uzņēmumi, kuri sniedz apsardzes pakalpojumus, slēdz līgumus ar fiziskām personām un komercsabiedrībām - mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem, taču, izvērtējot noslēgtos līgumus un darba samaksas nosacījumus, tika konstatēts, ka līgumi pēc būtības atbilst darba līgumiem.
VID ir arī nosūtījis deviņas vēstules Valsts policijai par konstatētajiem pārkāpumiem apsardzes uzņēmumos ar ierosinājumu anulēt izsniegtās speciālās atļaujas.