Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde vienā dienā apturējusi divu savstarpēji saistītu naudas «atmazgātāju» grupējumu darbību, «shēmā» iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontos kopumā arestēti aptuveni 140 tūkstoši eiro.
Naudas arestu VID Finanšu policijas pārvalde veica Lietuvas kredītiestāžu norēķinu kontos, sadarbojoties ar Lietuvas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestu. Pirms tam tika veikta virkne kratīšanu Rīgā, Bauskā un Ogres rajonā.
Noziedzīgie grupējumi izvairījās no nodokļu nomaksas un legalizēja noziedzīgi iegūtus līdzekļus, nodarot valstij zaudējumus lielā apmērā, pavēstījuši VID pārstāvji. Divi kriminālprcesi pret personu grupu, kas izveidojusi savstarpēji saistītu uzņēmumu darījumu ķēdes, lai izvairītos no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizētu noziedzīgi gūtus līdzekļus, tika uzsākti jau šā gada 10. un 11. janvārī.
Noziedzīgie pārkāpumi tika veikti, izmantojot vairāku uzņēmumu un citu uzņēmumu datus, dokumentus un banku norēķinu kontus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas klienti savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā.
Pirmstiesas izmeklēšanas laikā vairāku noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontu darbība apturēta Latvijas, Igaunijas un Lietuvas kredītiestādēs. Precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta visa nepieciešamā informācija no bankām. Zināms, ka pārsvarā noziedzīgi iegūtie līdzekļi ar «kurjera» starpniecību tika noņemti no Lietuvas, Igaunijas un Polijas kredītiestāžu kontiem un nogādāti Latvijā. Izmeklētājiem izdevās aizturēt kurjeru naudas nodošanas brīdī ar no Lietuvas kredītiestāžu kontiem izņemtu skaidro naudu gandrīz 35 tūkstošu eiro apmērā.
Abus grupējumus vieno personiskas attiecības starp grupējuma locekļiem, un, lai apgrūtinātu izmeklēšanu un slēptu nozieguma pēdas, abu grupējumu organizatori savā starpā sadarbojās skaidrās naudas iegūšanā. Viens grupējums izmantoja otra grupējuma Lietuvā, Igaunijā un Polijā reģistrēto uzņēmumu rekvizītus un kredītiestāžu kontus. Lai apgrūtinātu viņu izsekošanu grupējumu dalībnieki, izmantoja automašīnas, kurām bija Lietuvā reģistrētas valsts numura zīmes.
Abu noziedzīgo grupējumu galveno «klientu» loku veidoja celtniecības, lauksaimniecības tehnikas piegādes un uzstādīšanas, tipogrāfijas pakalpojumu, automašīnu tirdzniecības un citi uzņēmumi.
Laikā no pērnā gada jūnija līdz decembrim noziedzīgajās darbībās iesaistītās personu grupas apgrozītie līdzekļi veido apmēram sešus miljonus latu, bet valsts budžetam izdarīts kaitējums ap 1,2miljonu latu apmērā. Otra grupējuma darbības rezultātā minētajā laika posmā shēmu klienti izvairījušies no nodokļu nomaksas 237 tūkstošu latu apmērā, un veikuši noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju aptuveni viena miljona latu apmērā.