Šosezon likumpārkāpēji kļuvuši viltīgāki, jo sava nozieguma pastrādāšanai vienā reizē aplaupa ģimenes ar vairākiem velosipēdiem, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta dati.
Līdz ar pavasara iestāšanos sākas aktīvākais laiks, kad likumpārkāpēji velosipēdus zog ne tikai publiskās vietās, bet vislabprātāk dodas uz saimniecības telpām, kad vienā laupījuma reizē ir iespēja tikt pie vairākiem velosipēdiem. Šogad Balta ir saņēmusi jau trīs pieteikumus par velosipēdu dubultzādzību. Savukārt iepriekšējos gados zādzību antirekords bijis pat četri braucamrīki vienā reizē, kad garnadzis nozaga visas ģimenes velosipēdus.
Baltas dati liecina, ka ārpus dzīvesvietas populārākās velosipēdu zādzību vietas ir veikalu, bibliotēku un citu publisku objektu stāvvietas. Savukārt kopumā zādzību pastrādāšanai garnadži iecienījuši saimniecības telpas - pagrabus, garāžas, kāpņu telpas un šķūnīšus, kā arī māju pagalmus. Turklāt aptuveni 80 procenti no visiem velosipēdiem, kas tikuši nozagti, nav bijuši saslēgti - it sevišķi, ja tie atrodas telpā.
«Ņemot vērā, ka visbiežāk velosipēdi tiek nozagti no saimniecības telpām, cilvēkiem vajadzētu padomāt par dubultu drošību. Var šķist, ja jau telpa ir slēdzama, tad pašu velosipēdu saslēgt nevajag, taču, kā liecina mūsu apkopotie dati, tas tomēr ir nepieciešams. Savukārt, dodoties ārpus mājas, ieteicams padomāt par atbilstošu drošību, saslēdzot savu velosipēdu ar ķēžu vai trošu atslēgām, bet vislabāk ar U veida profilu, kuru par visdrošāko atzīst arī speciālisti velosipēdu jautājumos,» skaidro apdrošināšanas sabiedrības Balta atlīdzību direktors Ingus Savickis.
Pēc Valsts policijas datiem, šī gada pirmajos trīs mēnešos Rīgas policisti saņēmuši informāciju jau par 162 nozagtiem velosipēdiem. Pagājušajā gadā šādā laika posmā nozagto velosipēdu skaits bija ievērojami mazāks – 110. Apdrošināšanas sabiedrība Balta šogad ir saņēmusi pieteikumus par deviņu velosipēdu zādzību.
Ņemot vērā, ka velosipēdistu skaits galvaspilsētā svētku laikā pieaugs, var palielināties arī garnadžu alkatība.
Padomi, kas var palīdzēt pasargāt savu velosipēdu no zādzības:
• iegādājoties velosipēdu, vienmēr pieprasiet velosipēda pasi, kurā ierakstīts rāmja numurs;
• velosipēdu nevajag atstāt nomaļā vietā, labāt to novietot novērošanas kameru tuvumā, apsargātā vietā vai tur, kur ir daudz cilvēku;
• nodrošinot velosipēdu, centieties pieslēgt rāmi kopā ar abiem riteņiem;
• saslēdziet velosipēdu ar vairākām dažāda veida pretaizdzīšanas ierīcēm;
• lai garnadžiem nebūtu kārdinājuma zagt dārgu braucamrīku, noņemiet firmas zīmes;
• no velosipēda pēc saslēgšanas ietiecams noņemt arī vērtīgās detaļas - lampiņas, velokompjūteru, lukturi, sūkni;
• lai nenozagtu sēdekli vai riteņus, to piestiprināšanai izmantojiet skrūves, nevis ekscentru savienojumus;
• prombūtnes laikā neatstājiet velosipēdu nepieslēgtu pat uz īsu brīdi;
• ja atstājat velosipēdu šķūnītī, garāžā, uz balkona vai citās telpās, noteikti to pieslēdziet;
• nekad nesaslēdziet velosipēdu pašu ar sevi, jo tādā gadījumā to var vienkārši aiznest.