Ja Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir ko uzrēķinājis vai aprēķinājis nodokļu maksātājam par sliktu, nevajag mest plinti krūmos. Varbūtība, ka VID darbinieki kļūdās, ir pat ļoti augsta, vēsta laikraksts Diena.
Kā liecina apkopotā statistika, pērn no vairāk nekā 1300 nodokļu strīdiem trešdaļā gadījumu VID ģenerāldirektore Nelija Jezdakova savu darbinieku lēmumu ir atcēlusi vai atcēlusi daļēji. Un pat ja VID vadībai viss šķiet kārtībā, arī ceļš uz tiesu nav bezcerīgs, norāda laikraksts.
Tiesās VID zaudējis katrā piektajā lietā. Nodokļu advokāti šajās proporcijās saredz ierēdņu atbildības trūkumu, savukārt VID, lai arī atzīst, ka statistika nav rožaina, uzskaita virkni pretargumentu.
Nodokļu strīdu izskatīšanas daļa ir lielākā no VID pārvaldes struktūrām - pirmstiesas strīdiem paredzētas 53 štata vietas, savukārt strīdiem tiesās - 26. Pēc Dienas aprēķiniem, valstij šī juristu armija gadā izmaksā apmēram pusmiljona latu, un šogad šī summa varētu pieaugt, jo pārvaldei piešķirts finansējums papildu 13 štata vietām.
Kā skaidrojusi VID Juridiskās un pirmstiesas strīdu izskatīšanas pārvaldes direktore Inga Brutāne, lielākais VID ģenerāldirektores atcelto lēmumu skaits ir saistīts ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) neatmaksāšanu vai pārcelšanu, un biežāk sastopamā kļūda esot pamatojuma trūkums.
«Tāpēc mēs dodam kolēģiem vēlreiz skatīt un pamatot,» stāstījusi I. Brutāne. «Mēs cenšamies skatīties ļoti kritiski, zinot, ka mums nāksies tiesā šo lēmumu pamatot.» Viņa atzinusi, ka atcelto lēmumu skaitam vajadzētu samazināties, un kā optimālo minējusi 20% no kopējā lēmumu daudzuma, taču arī teikusi: «Būtiskākais ir iestādes galējais lēmums, kas ir ģenerāldirektores lēmums, un tas ir tikai apsveicami, ja mēs šīs kļūdas izlabojam.»
Arī 20% zaudēto lietu tiesā esot padaudz, taču I. Brutāne skaidrojusi, ka pērn dominējuši un risināti strīdi saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli no tāda nekustamā īpašuma tirdzniecības, kas bijis personas īpašumā mazāk nekā gadu, kā arī PVN neatmaksas lietas, kur sākotnēji tika pieņemti lēmumi neatmaksāt PVN, neveicot auditu, tomēr tiesa vēlāk pateica, ka audits ir jāveic.
«Pēdējos gados ir arī tāda tendence, ka nodokļu maksātājs sākotnējā posmā, kad viņam vajadzētu ļoti aktīvi darboties un pierādīt, ka viņam ir taisnība, ir pasīvs, savukārt, saņemot lēmumu par papildu nodokļa maksu, sāk sniegt pierādījumus. Pat gadās, ka maksātājs ar VID nesadarbojas, bet tiesā sniedz kastes ar dokumentiem,» atzīmējusi VID pārstāve.