Lai arī daži no bijušajiem Ventspils degvielas uzpildes stacijas (DUS) darbiniekiem ir vērsušies Valsts Darba inspekcijā (VDI) pēc konsultācijām, pašlaik cīnīties par bijušo darbinieku tiesībām varētu tikai tiesa, un VDI rokas nu jau ir par īsām.
Jau rakstīts, ka šīs nedēļas sākumā Ventspils Statoil DUS «pēc pušu vienošanās» no darba labprātīgi, nesaņemot kompensācijas, aizgāja teju viss kolektīvs.
«Tad, kad darba attiecības jau ir izbeigtas, abām pusēm vienojoties, VDI vairs neko nevar darīt,» Db.lv stāstīja VDI ārējo sakaru eksperts Aivis Vincevs, paužot, ka dienesta pārziņā nav vērtēt, vai darbinieki «pušu vienošanos» parakstījuši labprātīgi vai arī tika piespiesti.
VDI pārstāvis norādīja, ka pēc tam, kad jau ir parakstīta darba devēja un ņēmēja vienošanās par darba attiecību izbeigšanu, vienīgais, ko bijušie darbinieki var darīt, ir vērsties tiesā, kuras kompetencē būs izlemt, vai bijušais darba devējs ir kā iespaidojis darbinieku, draudējis vai mulsinājis.
«Ja darbinieki uzskatīja, ka viņus nepienākas atlaist, tad viņi varēja atteikties parakstīt vienošanos. Tad darba devējam būtu vajadzējis rīkoties likumā noteiktā kārtībā – pieprasīt no darbiniekiem rakstisku paskaidrojumu par pārkāpumu, izvērtēt pārkāpuma apstākļus un smagumu un tad lemt, vai darbinieku atlaist vai ne,» skaidroja A. Vincevs, piebilstot, ka, darbinieki, tiekot atlaisti nevis aizejot pēc paša vēlēšanās, varētu vērsties VDI.
Kopumā par Statoil VDI līdz šim nav saņemtas daudzas sūdzības – šī gada laikā par uzņēmumu tika saņemtas divas darbinieku sūdzības, kas neapstiprinājās, bet pērn par uzņēmumu nav saņemta neviena sūdzība, norāda A. Vincevs. «Līdz šim Statoil ir bijis no tiem uzņēmumiem, kas pārsvarā ievēro tiesības,» viņš norāda, tomēr konkrēto gadījumu viņš nekomentē, jo tas nav VDI kompetencē.
2011. gadā kopumā VDI sniedza konsultācijas 59 tūkstošiem darbinieku – gan telefoniski, gan caur e-pastu vai klātienē. Pērn inspekcija saņēma 4480 iesniegumus.