2133 neaizpildītas slodžu vietas valsts pārvaldes iestādēs ir pieaugums trīs gadu laikā – no 2021. gada decembra līdz 2024. gada decembrim, liecina Valsts datu portālā publicētā valsts pārvaldes iestāžu amatu un nodarbināto statistika.
Slodžu pārsvars ne vienmēr nozīmē vakances.
Tukšie krēsli vairojas
Patlaban publiskotā informācija liecina, ka visās valsts pārvaldes iestādēs, sākot ar ministrijām un tādām lielām iestādēm kā Valsts ieņēmumu dienests un beidzot ar nelieliem muzejiem, 2021. gada nogalē bija 48205 slodzes dažādiem amatiem, bet strādāja 44809 personas. Nosacītā starpība, ja, pieņemam, ka viens cilvēks atbilst vienai darba slodzei, ir 3396 vienības. 2024. gada nogalē valsts pārvaldē reģistrēto slodžu daudzums bija 49507 slodzes, bet reāli valsts pārvaldē strādāja 44809 personas. Nosacītā starpība ir 5529 vienības. Nosacītā starpība, jo ir dalītās slodzes, kas dabīgi veido diferenci.
Piemēram, Finanšu ministrijā neliela atšķirība veidojas arī kadru rotācijas dēļ. “FM visi darbinieki strādā pilnas slodzes darbu,” norādīja ministrijas komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis. Tomēr šīs nosacītās starpības pieaugums trīs gadu laikā ir 2133 vienības, kuras varam atsevišķos gadījumos traktēt gan kā vakances, gan kā papildu darba apmaksas iespēju, ja pieņemam, ka valsts pārvaldē ir cilvēki, kuri ir spiesti strādāt vairāk nekā vienu slodzi savā amatā. Abos gadījumos kaut kas nav īsti labi. Viedās tehnoloģijas ļauj efektīvāk kontrolēt un pārvaldīt elektroenerģijas tīklus, savukārt Eiropas Savienības (ES) regulējums nosaka arvien stingrākas prasības ilgtspējai un emisiju samazināšanai.
Pieņemot, ka iztrūkumu sedz esošie darbinieki, ir redzams, ka kopumā darbinieku skaits tieši valsts pārvaldē ir samazinājies, bet pieejamo slodžu apjoms, kas garantē budžeta pieprasījumu, ir palielinājies, var domāt, ka valsts pārvaldē ir ļoti daudz cilvēku, kuri strādā vairāk nekā vienu slodzi. Visticamāk, atsevišķās struktūrās šādi piemēri arī atradīsies, piemēram, policijā, prokuratūrā, kur darba ir daudz, bet vakances stāv gadiem, tomēr kopumā aina atgādina Gogoļa romānu Mirušās dvēseles, kas šajā gadījumā būtu Tukšie krēsli. Tādu acīmredzami kļūst vairāk!
Šaubīgās ministrijas – Iekšlietu, Tieslietu, Izglītības
Viens no iemesliem, kādēļ veidojas neliels slodžu pārsvars pār strādājošo skaitu, ir nodarbināto rotācija – pieņemšana, atlaišana, pārcelšana citā pozīcijā. Var veidoties vakances, ja iestādei ilgstoši neizdodas darbā pieņemt jaunu darbinieku. Piemēram, Finanšu ministrijā ir 6% vakantu amatu. Savukārt esošie ministrijas darbinieki veic pienākumus un izpilda uzdevumus, kas ministrijai noteikti, tas arī nozīmē virsstundas un to apmaksu.
Visu rakstu un datus lasiet 18.marta žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.