Latvijai vienīgajai Eiropā administratoriem valsts amatpersonas statuss; advokātu kolēģi kaimiņvalstīs nāk klajā ar protesta rezolūciju, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Valsts amatpersonas statusa noteikšana maksātnespējas administratoriem tiek plānota ar 2016. gada 1. janvāri, taču nav skaidrības par šī plānotā jaunieveduma sekām, – it īpaši ietekmi, kas varētu veidoties līdz ar zvērinātu advokātu iespējamo lēmumu masveidā pamest administratoru rindas, ņemot vērā valsts amatpersonas statusa nesavienojamību ar advokāta profesiju. Kopumā no 331 administratora 158 vienlaikus ir arī zvērināti advokāti, veidojot kvalificētāko un izglītotāko administratoru daļu. Likumprojekts paredz, ka zvērinātam advokātam, kas praktizē kā maksātnespējas procesa administrators, no 2016. gada 1. janvāra valsts amatpersonas deklarācijā būs jādeklarē ne tikai tā informācija, kas saistīta ar maksātnespējas procesa administratora pienākumu veikšanu, bet arī jānorāda visa informācija par personām, kuras pie advokāta vērsušās pēc juridiskās palīdzības un aizsardzības.
Turklāt valsts amatpersonas statuss, kā jau iepriekš nereti atzīts, nebūs nekāda brīnumnūjiņa, lai maksātnespējas procesos iestātos vispārēja apmierinātība, jo nozares sekmīgai funkcionēšanai nepieciešams politisks pamatdokuments, uz kura pamata veidot tālākās reformas, kas patiešām risinātu nozares akūtos jautājumus. Piemēram, kreditoru lielākas tiesības maksātnespējas procesā vai maksātnespējas patiesā brīža noteikšanu. Turklāt jau tagad likumu regulējums administratoriem paredz gan administratīvo, gan civiltiesisko un kriminālatbildību, tāpēc efektivitāte amatpersonas statusa noteikšanai ir apšaubāma.
Vienīgie Eiropā
Vēl jo sarežģītāku situāciju padara fakts, ka nevienā no Eiropas valstīm maksātnespējas administratori nav valsts amatpersonas statusā, – to apliecina arī Valsts kontroles apkopotie dati, kas pievienoti tās revīzijas atzinumam par situāciju maksātnespējas nozarē. Kā vienīgais izņēmums tiek minēta Serbija, kurā maksātnespējas administratori ir valsts ierēdņu dienestā. Uz šīs normas neatbilstību starptautiskajiem tiesību principiem norāda ne tikai Latvijas advokāti, bet savu satraukumu ar oficiālu rezolūciju jau pauduši arī Ziemeļvalstu-Baltijas valstu advokatūru vadītāji, tajā skaitā no Somijas, kas ir visaugstāk novērtētā valsts Doing Business reitingā un kuras sasniegumi tiek izvirzīti kā piemērs arī Latvijai. Zviedrijā diskusija par to, vai maksātnespējas procesa vadība jānodod valsts vai privātā sektora rokās notikusi pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā, kad, izvērtējot prāvās procesa izmaksas, valsts uzskatījusi par nepieņemamu procesu vadību un attiecīgi arī finansēšanu paturēt valsts atbildībā. Latvijas gadījumā gan neviens nerunā par procesa finansēšanu no valsts puses, līdz ar to maksātnespējas procesu turpinās finansēt kreditori, bet vadīt – valsts amatpersonas.
Visu rakstu Valsts amatpersonas statuss pārsteidz ārvalstu advokātus lasiet 8. septembra laikrakstā Dienas Bizness.