Iespējams, darba devējam būs aizliegts pieprasīt konkrētas svešvalodas prasmi, ja darba pienākumos neietilpst šīs svešvalodas lietošana.
Pašlaik Latvijas darbaspēka tirgū arvien biežāk vērojama situācija, ka darba ņēmējam bez īpaša pamatojuma tiek pieprasītas noteiktas svešvalodas, visbiežāk krievu, zināšanas. Turklāt šīs zināšanas tiek prasītas arī gadījumos, kad komersanta darbības specifika nav saistīta tikai ar pakalpojumu sniegšanu ārvalstu klientiem vai sadarbības partneriem, skaidro grozījumu Darba likumā izstrādātāji – vairāki deputāti.
Likumprojekts izstrādāts, lai pārtrauktu krieviski nerunājošo darba ņēmēju lingvistisko diskrimināciju. Paredzēts noteikt, ka turpmāk, publicējot darba sludinājumus, veicot darba intervijas, dibinot darba tiesiskās attiecības, kā arī darba tiesisko attiecību pastāvēšanas laikā darba devējiem būs aizliegts noteikt nesamērīgas prasības konkrētu svešvalodu prasmei. Svešvalodu prasmi varētu pieprasīt tikai tad, ja darba pienākumus nav iespējams veikt bez attiecīgās svešvalodas prasmes.
Pozitīvu atzinumu par ierosinājumu ierobežot darba devēju tiesības prasīt no darbiniekiem konkrētas svešvalodas prasmi sniegusi arī Tieslietu ministrija (TM). 20 gadu laikā ir izaudzināta paaudze, kas pašlaik darba tirgū sastopas ar negodprātīgiem darba devējiem, kuri ļaunprātīgi izmanto to, ka šie cilvēki nav auguši Padomju Savienībā un nav mācījušies krievu valodu, Saeimas sēdē klāstīja TM parlamentārais sekretārs Jānis Bordāns. «Izmantojot šos apstākļus, bieži vien tiek konstatēti šādi diskriminējoši fakti. Un, ja tas ir nepieciešams, tad nepietiek ar to, ka mums ir Satversme un dažādi deklaratīvi paziņojumi, ko mēs varam šeit pieņemt Saeimā. Bet ja tas dzīvē nestrādā, tad ir jālabo materiālās tiesību normas, un tādējādi šis likums atbilst šīm prasībām – precizēt, kādā veidā nedrīkst notikt diskriminācija darba tirgū,» tā viņš.
Deputāti iesaistījās plašās diskusijās par piedāvātajiem grozījumiem. Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (Zatlera Reformu partija) vērsa uzmanību uz to, ka būs grūti noteikt, kurā gadījumā svešvalodas prasmes prasītas pamatoti. Viņš arī pauda šaubas par to, vai likumprojekts atrisinās problēmu pēc būtības. «Darba devējam nebūs ne mazāko grūtību pierādīt, kāpēc tiek prasīta noteikta valoda, ja tā tiešām ir objektīva nepieciešamība,» pretēju viedokli pauda deputāte Ina Druviete (Vienotība).
Ar 60 balsīm par, 30 pret un trim deputātiem atturoties, Saeima grozījumus Darba likumā atbalstīja konceptuāli. Sagaidāms, ka plašas diskusijas par likumprojektu parlamentā turpināsies arī pirms tā izskatīšanas otrajā un trešajā lasījumā.