Ikviens uzņēmējs un ikviens cilvēks 2025. gadā savos maciņos izjutīs nodokļu reformas sekas: lielāka minimālā alga, fiksēts neapliekamais minimums, taču būtiski lielākas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, paaugstināti auto nodokļi, kā arī akcīzes nodokļu likmes degvielai, dabasgāzei, cukurotiem un arīdzan alkoholiskajiem dzērieniem.
Nodokļu likmju izmaiņas un vēl jo vairāk to ietekmi uz savu pirktspēju realitātē cilvēki sāks saprast, tikai sākoties jaunajam gadam, kā arī saņemot pirmo algu par 2025. gadā nostrādāto janvāri, kopējo nodokļu pārmaiņu ietekmes atskārsmes brīdi prognozē nodokļu eksperts Ainis Dābols. Viņaprāt, 2025. gada nodokļu reforma savā ziņā ir pielīdzināma tai, kāda Latvijā tika īstenota 2018. gadā ar vienīgo izņēmumu, ka tajā nav iesaistīts uzņēmumu ienākuma nodoklis, tā likme, aprēķināšanas metodika, kā arī maksāšanas nosacījumi.
“Valdības iecerētās un Saeimas akceptētās nodokļu sistēmas izmaiņas sadārdzinās dzīvi visiem, jo akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana degvielai atstās ietekmi teju uz visu preču ražošanu un transportēšanu, kā arī pakalpojumu sniegšanu, kas komplektā ar valstī noteiktās minimālās algas paaugstināšanu spiedīs cenas augšup, tātad ieraudzīsim valsts radītu inflāciju,” tā A. Dābols.
Divas likmes triju vietā
Iepriekšējo triju iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmju vietā 2025. gadā būs tikai divas, taču būtiski augstākas, vienlaikus tiks ieviests fiksētais ar šo nodokli neapliekamais minums 510 eiro mēnesī un palielināta arī minimālā alga. “Tā ir nozīmīgākā iedzīvotāju ienākuma nodokļa reforma,” kopējo ainu vērtē A. Dābols. Viņš norāda, ka no 2025. gada tiek ieviests fiksētais ar nodokli neapliekamais minimums visām algām 510 eiro mēnesī apmērā un no 2026. gada to iecerēts paaugstināt uz 550 eiro, bet 2027. gadā – uz 570 eiro mēnesī. Jāatgādina, ka iepriekš diferencēto neapliekamo minimumu pakāpeniski samazinātā apmērā piemēro personas gada ienākumam līdz 1800 eiro. Jāņem vērā, ka daudzi darba devēji diferencēto ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu, kura pirmsākumi Latvijā jāmeklē 2014. gadā, dēvēja par savdabīgu frankenšteinu, kurš būtībā darbojās kā vēl viena papildu iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme, kura samazināja algas apmēru arī mazāku ienākumu saņēmējam.
Visaptverošu rakstu par nodokļu izmaiņām lasiet 7.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.