Patlaban par Varšavas fondu biržu interesējas vairāki Baltijas uzņēmumi, atzīst Varšavas fondu biržas prezidents un izpilddirektors Ādams Maciejevskis.
Pašlaik Varšavas fondu biržā tiek kotēti trīs Lietuvas un divi Igaunijas uzņēmumi. No Igaunijas uzņēmumiem Varšavas biržā tiek kotēta azartspēļu kompānija Olympic Entertainment Group un apģērbu kompānija Silvano Fashion Group, savukārt no Lietuvas uzņēmumiem - aviācijas biznesa risinājumu grupa Avia Solutions Group, lauksaimniecības produktu ražotāja Agrowill Group, kā arī elektroenerģijas tirgotāja Inter Rao Lietuva.
Maciejevskis domā, ka arī kāds Latvijas uzņēmums sekos kaimiņvalstu uzņēmēju piemēram.
Pērn jūnijā Latvijas uzņēmums - atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu grupa AS Eco Baltia - paziņoja, ka sāk sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) Polijā un plāno tam sekojošu akciju tirdzniecību Varšavas un Rīgas fondu biržās. Tomēr pēc tam uzņēmums starptautisko finanšu tirgu un globālās ekonomiskās situācijas dēļ atlika IPO.
Vaicāts, kāpēc pērn Eco Baltia atlika IPO, Varšavas biržas prezidents norādīja, ka lēmumam sākt kotāciju biržā ir jābalstās biznesa situācijā. Ļoti bieži tā ir atkarīga no situācijas globālajos kapitāla tirgos.
Maciejevskis skaidroja, ka Varšavas birža nodrošina piemērotus apstākļus, lai uzņēmums piesaistītu kapitālu izaugsmei. Birža uzņēmumiem piedāvā piekļuvi nobriedušam un dinamiskam tirgum ar stabilu un diversificētu vietējo un ārvalstu investoru bāzi, kā arī ar lielāko institucionālo investoru klāstu šajā Eiropas daļā - Polijā ir spēcīga pensiju fondu sistēma, kā arī daudzveidīgs investīciju fondu klāsts. «Patlaban jūtam dažu Baltijas valstu uzņēmumu interesi par Varšavas fondu biržu, kas, ņemot vērā sarežģīto IPO tirgus situāciju kapitāla tirgos, liek mums attiecībā uz nākotni būt piesardzīgi optimistiskiem,» sacīja Varšavas biržas prezidents.
Maciejevskis atzina, ka par Polijas kapitāla tirgu interesējas Centrālās un Austrumeiropas valstīs, Krievijā un arī tālākos reģionos strādājoši uzņēmumi. Varšavas fondu biržas pārstāvji regulāri viesojas šajās valstīs, tiekas ar organizācijām, kas interesējas par IPO Varšavā. Šogad vien Varšavas fondu biržas pārstāvji viesojušies Kazahstānā, Krievijā, Čehijā un Horvātijā.
Uzņēmumam, kas vēlas tikt iekļauts Varšavas fondu biržas galvenajā tirgū, jāsagatavo prospekts, kam jāsaņem kādas Eiropas Savienības valsts finanšu tirgus regulatora akcepts, piemēram, Polijas Finanšu pārraudzības iestādes akcepts. Minimālā tirgus kapitalizācija IPO laikā ir vismaz 15 miljoni eiro (10,5 miljoni latu). Savukārt uzņēmumam, kas vēlas tikt iekļauts alternatīvajā tirgū - NewConnect market, jāsagatavo informatīvs dokuments, ko akceptēs Varšavas fondu birža. Šajā gadījumā uzņēmuma pašu kapitālam ir jābūt vismaz 500 000 zlotu, kas ir aptuveni 120 000 eiro (84 000 latu). Uzņēmumam arī ir jāiesniedz auditēts iepriekšējā finanšu gadu pārskats.
Gan Polijā, gan ārvalstīs ir daudz brokeru, investīciju uzņēmumu, juridisko pakalpojumu sniedzēju, audita un finanšu konsultāciju uzņēmumu - tā sauktie Varšavas fondu biržas IPO partneri, kas var palīdzēt sagatavoties IPO un akciju kotācijai Varšavas fondu biržā, skaidroja Maciejevskis.
Varšavas birža dibināta 1991.gadā. Tā piedāvā akciju un derivatīvu tirdzniecību regulētajā tirgū, alternatīvo tirgu mazām, augošām kompānijām NewConnect, parāda instrumentu tirgu pašvaldību, korporatīvajām parādzīmēm Catalyst, derivatīvu tirgu, strukturēto instrumentu tirgu u.c.
2012.gadā akciju tirdzniecības apgrozījums Varšavas fondu biržā bija 48 miljardi eiro (33,72 miljardi latu), bet obligāciju - 700 miljoni eiro (492 miljoni latu). Pašlaik biržā tiek kotēti 438 uzņēmumi, tai skaitā 54 ārvalstu uzņēmumi, no kuriem 45 ir iekļauti galvenajā, bet deviņi - NewConnect tirgū.