Parādsaistību krīzes nomocītā eirozona ļaunāko jau esot pārvarējusi, pavēstījis Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible, norādot uz situācijas uzlabošanos saistībā ar Grieķiju.
Sarunā ar Vācijas laikrakstu Bild V. Šoible paudis pārliecību, ka, neraugoties uz prognozēm, kuras liecina, ka liela daļa eirozonas valstu 2013. gadā piedzīvos recesiju, situācija esot labāka nekā cerēts. «Situācija uzlabojas arī tāpēc, ka palielinās tirdzniecības apmēri ar ASV un Āziju,» sacījis V. Šoible.
Vācijas finanšu ministrs atzinīgi vērtējis Grieķijas paveikto, kas nesen saņēma starptautiskā aizdevuma maksājumu. «Valdība Atēnās zina, ka nevar finansiālo smagumu uzlikt citām eirozonas valstīm. Tāpēc viņi apņēmīgi īsteno reformas,» klāstījis V. Šoible, vēsta Euobserver.
Sarunā ar Vācijas laikrakstu V. Šoible arī norādījis, ka viņš ir pārliecināts, ka arī Francija, kas, lai pārvarētu krīzi, izvēlējusies palielināt nodokļus bagātniekiem, nevis samazināt sociālos pabalstus un pensijas, pildīs savas starptautiskās apņemšanās. «Es esmu pārliecināts, ka Francija pildīs savas apņemšanās. Franču valdība ļoti labi saprot, ka ir jāīsteno reformas, lai saglabātu savu konkurētspēju,» sacīja V. Šoible.
Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) izteicis bažas, ka Francija riskē atpalikt no Spānijas un Itālijas, kurās ievērojami samazinājušās darba spēka izmaksas. SVF gan arī atzinis, ka Francijai, iespējams, nevajadzēs īstenot sāpīgas reformas, jo 2013. gadā valsts ekonomikas izaugsmei vajadzētu būt apmierinošai. Fonds tomēr norāda, ka pēc tam, kad tiks sasniegta tautsaimniecības izaugsme, Francijai būtu jāatgriežas pie tēriņu samazināšanas.
Par to, ka eirozonas krīze ir pārvarēta, iepriekš izteicies arī Francijas prezidents Fransuā Olands, kurš norādījis, ka neskaidrības periods Eiropas Savienībā ir jau aiz muguras. F. Olands minēja vairākus pagrieziena punktus, kas ļāvuši pārvarēt eirozonas krīzi. Tādi bijuši Eiropas Stabilitātes mehānisma (ESM) izveide, finanšu transakciju nodokļa ieviešana un veiksmīgā Grieķijas krīzes noregulēšana.
Tikmēr Vācijas kanclere Angela Merkele bijusi piesardzīga un norādījusi, ka pagaidām nevēlas paziņot, ka krīze ir pārvarēta un šajā jautājumā sevi raksturojusi kā piesardzīgu optimisti.