Uzņēmēji Latvijā arvien vairāk un vairāk saskaras ar banku nevēlēšanos izsniegt kredītus vai pārfinansēt tos. Bankas bieži vien pat nevēlas pagarināt esošo kredītlīniju, nerunājot par tās palielināšanu vai par jauna kredīta piešķiršanu.
Tiek prasītas papildus garantijas, ķīlas un kapitāla palielināšana. Bet uzņēmumiem, šādā krīzes situācijā, ir vajadzīgas lielākas kredītlīnijas, jo klienti norēķinās ilgāk, līdzekļu aprite ir lēnāka...
Kāpēc bankas nevēlas finansēt uzņēmumus?
Oficiāli tiek runāts par banku likviditātes normām, kā arī par kapitāla pietiekamības kritērijiem. Latvijas Komercbanku asociācija runā par naudas neesamību. Galvenais tomēr ir tas, ka bankas neredz pietiekami labas (drošas) ieguldījumu iespējas un dod priekšroku kapitāla saglabāšanai, nevis kapitāla palielināšanai. Tā ir tā saucamā Return of capital, not return on Capital mentalitāte (iespēja dabūt ieguldīto naudu atpakaļ ir svarīgāka nekā ieguldītās naudas ienesīgums). Bankas var arī saprast. Runājot par uzņēmumiem Latvijā - situācija tirgū nav droša, bankrota varbūtība palielinās, pastāv liels risks pazaudēt visu naudu.
Ko var darīt jau šodien, lai nodrošinātu finansējumu?
No valsts puses ir ļoti grūti piespiest bankas mainīt savu politiku un atsākt izsniegt kredītus. Turklāt, valsts var izsniegt garantijas dažiem uzņēmumiem. Tas tiek darīts daudzās valstīs, un jau tika darīts Latvijā, piemēram, jāpiemin Latvijas Metalurga kredītlīnijas pārfinansēšana. Diemžēl tādā veidā valsts var palīdzēt tikai nedaudziem uzņēmumiem un arī tikai tad, ja ir pret ko garantēt. Jo vairāk garantijas ir izsniegtas Parex bankas sindicēto kredītu devējiem, jo mazāk valsts var atļauties garantēt citiem. Ir nepieciešams turpināt sarunas ar visām bankām, mēģinot vienoties par pasākumiem, kas veicinātu banku gribu izsniegt kredītus. Bet galvenais ceļš tomēr ir - izsniegt kredītus caur bankām, kas pieder valstij. Kaut kas tiek darīt caur LHZB, bet nekas nav dzirdēts par Parex banku. Parex banka tagad ir nacionalizēta banka, un tai jāiesaistās valsts politikas īstenošanā, palīdzot uzņēmējiem nodrošināt nepieciešamo finansējumu.
Uzņēmumiem tagad ir svarīgi meklēt visus ceļus, kā uzlabot uzņēmuma esošo vai vismaz nākotnes kredīta reitingu, palielinot kapitālu, nolemjot neizņemt nākotnes dividendes, sniedzot personīgas garantijas, piedāvājot caurredzamas atskaites par firmas naudas plūsmu un finansēm, utt.
Kas ir nepieciešams nākotnē?
Svarīgākie risināmie jautājumi ir uzņēmumu finansiālā kvalitāte un kapitalizācijas līmenis. Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijas uzņēmumi ir slikti kapitalizēti. Tā ir daļēji banku un valdības vaina. Bankas aktīvi cīnījās par tirgus daļām, viegli izsniedzot uzņēmumu kredītus. Rezultātā netika pieprasīts pietiekošs nodrošinājums. Bet galvenais - uzņēmumi netika stimulēti ieguldīt vairāk pašu kapitālā, reinvestēt firmā un uzlabot savu kredīta reitingu. No valdības puses ir svarīgi rosināt uzņēmējus ieguldīt vairāk, neizņemot pelņu, reinvestējot, palielinot kapitālu, utt. To ir iespējams veicināt caur nodokļu politiku (neapliekot ar nodokli reinvestēto peļņu) vai caur valsts iepirkumu politiku (nosakot piedalīšanās konkursā kritērijus).