Lietuvas finanšu tirgū nostiprinājusies kolektīvās finansēšanas platforma "Profitus" sāk paplašināties reģionā un uzsāks darbību Latvijā.
Lietuviešu kapitāla uzņēmums specializējas NĪ investīciju un uzņēmējdarbības finansēšanas jomā.
"Kolektīvās uzņēmējdarbības finansēšanas popularitāte Lietuvā strauji pieaug, un tā kļūst par nopietnu konkurentu bankām. Tikai mūsu platformā ir savākti 30 milj. eiro un finansēti 200 projekti," saka "Profitus" valdes priekšsēdētāja un dibinātāja Viktorija Čijunskīte.
"Profitus" sevi sauc par starpnieku starp tiem, kas investē, un tiem, kas vēlas saņemt finansējumu. Atšķirība no citām līdzīga rakstura platformām – sniegtās investīciju iespējas vienmēr tiek nodrošinātas ar ieķīlātu īpašumu, norāda uzņēmums.
"Nekustamais īpašums tiek uzskatīts par vienu no pievilcīgākajām investīcijām, jo tas ir izturīgs pret inflāciju, rada papildu ieņēmumus un ir taustāms. Lietuvieši investīcijas NĪ uzskata par vienām no drošākajiem," par izvēlēto darbības modeli stāsta V. Čijunskīte.
Piemēram, salīdzinot ar 2019. gadu, 2020. gadā "Profitus" ir audzis gandrīz divas reizes: finansēti 47 projekti, tiem savākti 7,63 milj. eiro. Šogad plānos ir finansēt 192 projektus un piesaistīt 26,4 milj. eiro kolektīvā finansējuma.
Kā stāsta "Profitus" dibinātāja, šāda strauja augšana ir saistīta ar vairākiem svarīgiem faktoriem. Uzņēmumus pie kolektīvās finansēšanas platformām (KFP), pirmkārt, aizved ļoti konservatīvais un neelastīgais banku darbības modelis. Ja agrāk viņi vēl vērsās pie krājaizdevu sabiedrībām, tad pašlaik pieteikumus uzreiz iesniedz arī KFP.
Krietnu grūdienu, pēc V. Čijunskītes domām, deva arī pandēmija: cilvēki sāka krāt naudu lielākā apjomā. Pēc Lietuvas bankas datiem, salīdzinot ar 2019. gadu, pērn noguldījumu skaits Lietuvā ir pieaudzis par 18,2 % (19,5 miljardiem eiro). Cilvēki sāka meklēt ceļu uz investīcijām – uzticību ieguvušās platformas kļuva par vienu no izvēlēm.
"Pērn vairums mūsu rādītāju pieauga: finansētā summa, investētāju skaits, darījumu skaits, platformas tīmekļa vietnes apmeklētāju skaits," nosauc V. Čijunskīte. "Liela ietekme bija karantīnas laikā internetā pavadītajam laikam: potenciālajiem investoriem bija iespēja iepazīties ar jau īstenotajiem projektiem, atgriezušos investīciju un peļņas statistiku. Bet tas raisa uzticību un veicina investīcijas."
Balstoties uz "Profitus" datiem, veiksmīgi pabeigti ir jau 98 projekti un atdoti 55 % (15,8 milj. eiro) no visām investīcijām. Investētāju peļņa sasniedz 1,2 milj.
Par investētāju "Profitus" platformā var kļūt, ja ir vismaz 100 eiro. Vidēji viens investētājs, fiziska persona, 2020. gadā projektam atvēlēja 750 eiro. Savukārt peļņa svārstās no 6 līdz 14 %, bet vidējie nopelnītie procenti 2020. gadā sasniedza 8,4 %.
Visvairāk (70 %) finansēti ir NĪ projekti Lietuvas lielākajās pilsētās – Viļņā un Kauņā. Daļa no investētājiem ir ārzemnieki.
Uzņēmums norāda, ka kolektīvās finansēšanas platforma ir pievilcīga arī NĪ attīstītājiem, kas to aizvien biežāk izvēlas par finansiālo partneri. Balstoties uz "Profitus" statistiku, platformas ekspertu apstiprinātie NĪ projekti finansēšanai nepieciešamos līdzekļus savāc gana ātri – vidēji 2–3 dienu laikā. Bet gadās, ka arī dažu stundu laikā.
"Ātrāk līdzekļus investētāji sanes projektiem, kuru ilgums ir 3–9 mēneši. Finansējumu ietekmē arī ieķīlātais īpašums. Investētāji drošāk izvēlas piešķirt naudu projektiem, kuros tiek ieķīlāti dzīvokļi vai dzīvojamās mājas," saka V. Čijunskīte.
Visi NĪ attīstītāju pieteikumi iziet cauri stingrai "Profitus" ekspertu atlasei. Tiek apstiprināts tikai viens no pieciem. Piemēram, 2020. gadā tika saņemti 194 finansējuma pieteikumi, kuru vērtība bija gandrīz 55 milj. eiro. Beigās tika finansēti projekti par vairāk nekā 11 milj. eiro, kas ir apmēram 20 % no iesniegtajiem pieteikumiem.
"Lietuvas finanšu tirgus izceļas ir ļoti stingru regulējumu. Lietuvas banka KFP sektoram pievērš īpašu uzmanību, bet tas garantē stabilitāti un uzticamību. Gala rezultātā ieguvēji ir visi," konstatē V. Čijunskīte.
Kā stāsta "Profitus" dibinātāja, tieši šobrīd tiek vērtēti 3 NĪ objekti Latvijā. Tuvākajā laikā tie varētu tikt piedāvāti investētājiem.
"Līdz šim varējām pieņemt investētājus no ārzemēm, bet finansējām tikai Lietuvā attīstītos projektus. Šogad plānojam paplašināties uz ārvalstīm un jau drīzumā izsludināt pirmo projektu Latvijā," attīstības plānus apstiprināja V. Vanage.
Kā apgalvo "Profitus" dibinātāja, paplašināties mudina ne tikai labie uzņēmuma rezultāti, augošās NĪ attīstītāju vajadzības, bet arī jaunā ES kolektīvās finansēšanas direktīva – pagājušā gada novembrī tika vienādotas prasības KFP visā kopienas teritorijā.
Kopš dibināšanas 2018. gadā kolektīvās finansēšanas platforma "Profitus" ir piesaistījusi jau 30 milj. eiro NĪ projektu attīstīšanai. Investētāju pulks ir pieaudzis līdz 18 200 investētājiem, bet trīs gadu laikā viņi kopā ir nopelnījuši 1,2 milj. eiro.