Latvijas energokompānijas Latvenergo lietā apcietinātais uzņēmējs Andrejs Livanovičs piektdienas priekšpusdienā pametis Rīgas Centrālcietumu.
Livanovičs ar presi runāt nevēlējās. Viņam, iznākot no cietuma, līdzi bija soma un divi maisiņi. Uzņēmējs kopā ar advokātu cietuma teritoriju pameta sudrabotā Mercedes. Livanoviča advokāts Ziedonis Ūdris aģentūrai BNS pastāstīja, ka viņam nav informācijas par to, vai Livanovičs vērsīsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kur sūdzību jau iesniedzis Latvenergo lietā iesaistītais bijušais energokompānijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Miķelsons.
Ūdris teica, ka arī Livanovičam joprojām nav skaidrības, ko tieši viņš ir izdarījis pretlikumīgi. Advokāts klāstīja, ka likumā ir noteikts, ka aizdomām ir jābūt konkrētām. «Ja piemēro analoģiju par to, kam ir jābūt apsūdzībā, tad tur ir jābūt norādītam kad, kur un ar kādām konkrētām darbībām. Tas, kas ir atreferēts presē, tas arī tajā lēmumā par atzīšanu par aizdomās turamo ir, un tur nekā konkrēta nav. Protams, tas aizdomās turamos neapmierina, jo katrs taču grib zināt, ko viņš ir nepareizi izdarījis un kādā veidā - vai nepareizā vietā ielu pārgāja, vai pārsniedza braukšanas ātrumu, nevis vienkārši aptur par to, ka brauc un tikai tad sāk meklēt,» paskaidroja Ūdris.
Viņš norādīja, ka apsūdzībā ir pieminēti četri lieli Latvenergo projekti - Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) pirmās un otrā kārtas rekonstrukcija un divi iepirkumu konkursi par Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) hidroagregātu rekonstrukciju. Ūdris sacīja, ka tas ir ļoti apjomīgs darbs - noorganizēt tāda apmēra konkursus, apkopot rezultātus, slēgt līgumus un pēc tam tos arī izpildīti. «Tie [konkursi] visi ir ļoti apjomīgi. Protams, ir aizdomas, ka tur ir bijušas kaut kādas nelikumības, bet visām iesaistītajām personām būtu tiesības zināt, kāda tieši ir bijusi viņu izdarītā nelikumība,» uzsvēra Livanoviča advokāts.
Ūdris atzina, ka tādēļ viņš nevar izdarīt secinājumus, cik pamatotas ir uzradītās apsūdzības. «Tur ir minēti darījumi ar nekustamajiem īpašumiem, ar kapitālsabiedrību daļām, bet nekā konkrēta tur nav,» viņš sacīja.
Jau vēstīts, ka ir samaksāta 15 tūkstošu latu drošības nauda, kas bija nepieciešama, lai atbrīvotu Livanoviču no apcietinājuma. Viņš ir jau otrā tā dēvētajā Latvenergo amatpersonu lietā apcietinātā persona, kuru tiesa ļauj atbrīvot pret drošības naudu. Par trešā apcietinātā - bijušā Latvenergo viceprezidenta Aigara Meļko - drošības līdzekli tiesa lemj piektdien.
Vēstīts arī, ka 17.augustā Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa lēma par drošības līdzekli bijušajam "Latvenergo" valdes priekšsēdētājam Kārlim Miķelsonam, kurš tāpat kā Livanovičs un Meļko jūnijā tika apcietināts. Tiesa pieņēma lēmumu, ka viņš varēs nokļūt brīvībā, ja viena mēneša laikā tiks samaksāta drošības nauda 50 tūkstošu latu apmērā. 19.augustā Miķelsons pameta Centrālcietumu.
Saistībā ar Latvenergo amatpersonu iespējamajām pretlikumīgajām darbībām laika posmā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šogad 14.jūnijā sāka kriminālprocesu par noziedzīgajiem nodarījumiem, kas saistīti ar dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļņemšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa. Kriminālprocesa ietvaros 15. un 16.jūnijā tika aizturētas astoņas personas, no tām piecas strādāja valsts uzņēmumos Latvenergo un Sadales tīkls.
KNAB vaino Latvenergo amatpersonas un privātuzņēmumu pārstāvjus vairāk nekā 1,13 miljonu eiro (794,2 tūkstošu latu) noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā.
Latvenergo ir Latvijas valstij piederošs energoapgādes komersants, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī sniedz telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju pakalpojumus. Latvenergo koncernā ietilpst Latvenergo un pieci meitasuzņēmumi - Augstsprieguma tīkls, Sadales tīkls, Latvenergo Kaubandus , Latvenergo Prekyba un Liepājas enerģija.