Saeimai jāveic valdības sagatavotā 2016. gada valsts budžeta un to pavadošo likumprojektu revīzija; rezerves varot atrast gan valsts pārvaldes tēriņu samazināšanā, gan ieņēmumu palielināšanā
Tāds ir daudzu DB aptaujāto uzņēmēju viedoklis par parlamenta lomu, sākot skatīt nākamā gada valsts budžeta un ar to saistīto nodokļu likumu izmaiņu projektus. To, ka par vairākiem valdības piedāvātajiem «risinājumiem» valsts budžeta ieņēmumu palielināšanai varētu būt karsti strīdi, apliecināja arī vakardienas plenārsēde. Nebūt nav izslēgts, ka vairākos svarīgos jautājumos atbildīgajā komisijā tiks iesniegti diametrāli pretēji priekšlikumi, piemēram, attiecībā uz Latvijas jaunievedumu – solidaritātes nodokli. Tā kā valdība piedāvā paaugstināt arī akcīzes nodokli benzīnam un dīzeļdegvielai, nevar izslēgt, ka būs priekšlikumi par vēl lielāku akcīzes nodokļa piemērošanu. Jāatgādina, ka pavasarī Saeima noraidīja opozīcijas rosināto ideju par akcīzes nodokļa paaugstināšanu benzīnam, dīzeļdegvielai, bet tagad līdzīgu piedāvājumu iesniegusi valdošā koalīcija.
Bizness nokaitināts
DB jau rakstīja, ka valdība un jo īpaši Finanšu ministrija ir nokaitinājusi uzņēmējus ne tikai ar iepriekš solītā darbaspēka nodokļu sloga samazināšanas atcelšanu, bet arī ar solidaritātes nodokļa (nodokļa likme valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu apmērā – 34,09%) ieviešanu lielo algu saņēmējiem, vienlaikus vairākus uzņēmēju organizāciju priekšlikumus budžeta papildināšanai atstājot «aiz borta».
«Ir dīvaina sajūta, ka valdība var darīt, kā vien vēlas. Var pildīt un var arī nepildīt solījumus, var paņemt vairāk naudas nodokļos no legālajiem maksātājiem, vienlaikus daudziem ļaujot nepiedalīties valsts uzturēšanā vispār. Savukārt, ja uzņēmējs kaut kur nokļūdās vai nespēj pildīt solīto, tad viņu ne tikai piesien pie kauna staba, bet vēl arī apliek ar soda un kavējuma naudām,» situāciju komentē SIA Leilands un Putnis valdes priekšsēdētājs Dzintars Putnis. Viņaprāt, tieši minēto iemeslu dēļ Saeimai kā Latvijas augstākajai varai ir jāveic izmaiņas piedāvātajos likumprojektos. «Nevajag dzīvot ilūzijās, ka visi lielo algu saņēmēji tūlīt pat steigsies maksāt solidaritātes nodokli. Diemžēl daļa to nemaksās – atradīs veidus, kā to īstenot. Nodokļu konsultantiem un plānotājiem būs darbs un ienākumi,» norāda Dz. Putnis. Viņš par vislielāko nekaunību uzskata solīto un likumā ierakstīto iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes nesamazināšanu. «Bizness ar to bija rēķinājies. Izrādās, Latvijas valdībai ticēt nevar un līdz ar to arī citās pozīcijās paļauties uz solīto būs augsts risks,» sašutis ir Dz. Putnis. Viņaprāt, tas ir slidens ceļš – paņemt vēl vairāk no tiem, kuri godīgi strādā un maksā nodokļus, bet ignorēt tos, kuri valsts uzturēšanā ar nodokļu maksājumiem budžetā nepiedalās. «Saeimai kritiski jāpalūkojas uz šiem jautājumiem,» atzīst Dz. Putnis.
Visu rakstu Bizness prasa budžeta paketes revīziju lasiet 9. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.