Pirmās pazīmes, kas liecināja par to, ka ar māju kaut kas nav kārtībā, parādījās jau dažus gadus pēc ievākšanās. Lai gan māja bija jauna, iemītnieki ievēroja, ka ir samazinājusies grīdas apkures efektivitāte un grīdas vietām ir acīmredzami nosēdušās. Kaut kas ar šo jauno ēku noteikti nebija kārtībā.
Izsauktais būvspeciālists uzstādīja mājai diagnozi, kas sākotnēji iemītniekiem šķita pilnīgi bezcerīga – mājas grīdas bija nosēdušās, un pastāvēja reāli draudi, ka tālākas nosēšanās rezultātā var tikt pilnībā sabojāta grīdas apkure.
Iemītniekiem stāvēja priekšā izvēle starp sliktu un vēl sliktāku scenāriju. Ķerties pie dārga remonta, uz kura laiku ģimenei uz kādu laiku būtu jāpamet mājas, vai atlikt problēmas risināšanu uz nenoteiktu laiku, apzinoties, ka situācija pastāvīgi pasliktinās. Turklāt šajā gadījumā nebūtu bijusi saprātīga grīdas uzlaušana un atkārtota betonēšana, jo betons žūst salīdzinoši ilgi, un uz darbu laiku ģimenei būtu jāmeklē pagaidu dzīvesvieta. Papildu izlīdzinošā slāņa uzklāšana tikai palielinātu slodzi uz jau tā nenoturīgo grunti, un tādējādi veicinātu vēl lielāku nosēšanos. Tāpat izlīdzinošā kārta samazinātu grīdas apkures efektivitāti. Ko darīt? Par laimi viens no speciālistiem ieteica vērsties pie URETEK, lai noskaidrotu, vai viņi var palīdzēt šajā situācijā.
Ātrs risinājums nopietnai problēmai
URETEK ir vadošais uzņēmums Baltijas valstīs grunts pastiprināšanas jomā nostiprinot būves ar negraujošu metodi. URETEK izmanto dabai draudzīgus ģeopolimēru sveķus, kas ir piemēroti lietošanai visdažādākajās gruntīs. Sveķi tiek injicēti grunts slāņos zem celtnēm, pastiprinot grunts nestspēju, kas aptur tālāku būvju nosēšanos.
URETEK konsultanti darbojas visā Latvijas teritorijā, un pasūtītājiem konsultācijas tiek sniegtas bez maksas. URETEK speciālisti uz vietas detalizēti izvērtēja situāciju un izmeklēja grīdas nosēšanās iemeslus. Izbūvējot grīdu, apakšējā grunts kārta nebija pietiekami noblietēta. Žūstot, smilts tilpums samazinājās, un tas izraisīja nosēšanos, kā rezultātā tika bojāta grīdas apkures caurule. Radās šķidruma zudums sistēmā, un samazinājās apkures efektivitāte. Turklāt noplūdušais šķidrums izskaloja no grīdas apakšas jau tā irdeno grunti.
Pēc sākotnējās apskates pabeigšanas URETEK speciālisti sastādīja detalizētu darba plānu. Mājas cokola stāva sienā tika izurbta atvere ar 14 mm diametru, pa kuru zem grīdas tika ievadīti ģeopolimēru sveķi, ar kuru palīdzību vispirms tika stabilizēta zem grīdas esošā grunts. Turpinot darbus grīdas tika paceltas līdz to sākotnējam stāvoklim. Darbs ilga vienu dienu, un problēma bija atrisināta. Turklāt tajā pašā laikā URETEK sadarbības partneris saremontēja arī grīdas apkuri. Grīdas nosēšanās bija apturēta un nolīmeņota tās sākotnējā līmenī. Mājas iemītnieki bija gatavojušies daudz sarežģītākam procesam, taču patiesībā darbi tika veikti, netraucējot viņu ikdienu.
Pieaug privāto klientu skaits
Lai gan vairums URETEK klientu ir lielie celtniecības un infrastruktūru uzņēmumi, pēc uzņēmuma projektu vadītāja Raivja Krūmiņa teiktā, aizvien vairāk pie viņiem vēršas arī privātie klienti, kuru dzīvojamās mājas ir dažādu iemeslu dēļ sākušas nosēsties.
“Daudzi privātmāju nosēšanās iemesli bieži meklējami jau mājas celtniecības procesā. Ja nav veikta rūpīga gruntsgabala ģeoloģiskā izpēte, tad var gadīties, ka māja tiek uzbūvēta uz nestabilas grunts,” viņš pastāstīja. Pēc speciālista teiktā, grīdu nosēšanos var izraisīt arī cauruļvadu bojājumi, kā rezultātā noplūdušais ūdens aizskalo sīkās daļiņas, kas savukārt veicina nosēšanos.
Šī problēma neskar tikai privātmājas. URETEK klientu vidū ir arī daudzdzīvokļu namu iemītnieki, kuru māju pamati vai grīdas ir dažādu iemeslu dēļ sākušas nosēsties. Piemēram, URETEK veica darbus, lai novērstu kāda Rīgas daudzdzīvokļu nama nosēšanos.
Dažus gadus pēc mājas nodošanas ekspluatācijā ēkas sienās parādījās plaisas, ko izraisīja pamatu nosēšanās. Pēc konsultācijas un papildu ģeoloģiskās izpētes noskaidrojās, ka nosēšanās ir saistīta ar 3 metru dziļumā esošo kūdras slāni, kas zem iespaidīgā mājas svara bija sācis saspiesties. Problēma tieši skāra 2/3 mājas, jo atlikusī ēkas daļa atradās uz stabila grunts slāņa. URETEK komandai tika lūgts atrast risinājumu, kas pēc iespējas mazāk traucētu iemītniekiem un apkārtējai videi.
Stabilizēšanas darbi ilga 5 darbadienas, un šajā laikā iedzīvotājiem savus dzīvokļus nevajadzēja pamest. Tā kā URETEK tehnoloģija nerada vibrāciju un troksni, tad netika traucēti arī blakus esošo namu iemītnieki. Nebija nepieciešamības veikt rakšanas darbus, kas savukārt ļāva darboties, neskarot apkārtējo vidi.
Standarta apstākļos URETEK dod saviem darbiem divu gadu garantiju, bet gruntī ievadāmajam materiālam – 10 gadu garantiju. Tomēr līdzšinējā pieredze rāda, ka pirms 45 gadiem stabilizēti objekti ir saglabājuši nemainīgu stāvokli līdz pat šodienai. „Laboratorijas apstākļos ir veikts materiāla paātrinātas novecināšanas eksperiments, un tā gaitā ir konstatēts, ka materiāla kalpošanas laiks ir vismaz 150 gadi,” sola Krūmiņš.