Agrāko pieņēmumu maiņa par centrālo banku politiku gada otrajā pusē var nozīmēt pamatīgu cenu viļņošanos
Pasaules ietekmīgākās centrālās bankas pēdējo dienu laikā pielikušas papildu pūles, lai pamainītu tirgus dalībnieku priekšstatus par zemo procentlikmju laiku turpināšanos.
Tikai nedēļu pēc tam, kad Anglijas Bankas vadītājs Marks Karnijs klāstīja, ka mārciņas procentlikmes nulles atzīmes tuvumā ir visnotaļ piemērotas esošajiem nosacījumiem ekonomikā, šīs iestādes vadītājs jau ziņojis par to, ka tuvojas nepieciešamība paaugstināt likmes. Visai negaidīti par līdzīgām monetārās politikas izmaiņām mājienus šonedēļ deva arī Eiropas Centrālās bankas (ECB) galva Mario Dragi. Tāpat arī Ziemeļamerikā - ASV Federālo rezervju vadība (FRS) atkārtoja, ka iestāde turpinās monetāro kursu padarīt stingrāku (ASV FRS jau četras reizes ir paaugstinājusi dolāra bāzes procentu likmi).
Likmju paaugstināšanas mājienu devēju pulciņam šonedēļ pievienojušies arī Kanādas centrālie baņķieri. Rezultātā nebūs liels brīnums, ja ASV, Anglijas un Kanādas centrālās bankas līdz šā gada beigām lems paaugstināt procentlikmes. Turklāt, iespējams, šādu soli vairs nevar izslēgt arī no ECB darāmo lietu saraksta. Vēl nesen šāda iespējamība daudzmaz pārskatāmā periodā tika tuvināta nullei. Tādējādi pagaidām no lielajām pasaules centrālajām bankām tikai Japānas Banka nav signalizējusi par vēlmi atlaist kāju no monetārās stimulēšanas pedāļa.
Šobrīd tirgus dalībnieki mēģina notiekošo sagremot, un daži uzskata, ka stingrākas lielo centrālo banku monetārās politikas apspiešana šā gada otrajā pusē būs viens no galvenajiem notikumiem, kas iezīmēs tendences finanšu tirgū.
Būtībā pasaules ietekmīgākās centrālās bankas mēģina pateikt, ka stimulēšanas ērai pienāks gals, un pieaugs naudas cena.
Plašāk lasiet rakstā Tirgus var sapurināt centrālās bankas piektdienas 30. jūnija, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!